Trwa ładowanie...
d43oaq2

Sukulenty - rośliny dla zapracowanych i zapominalskich. Jak pielęgnować sukulenty, podlewać i nawozić?

Sukulenty to nazwa dla całej grupy roślin, które w naturalnych warunkach żyją tam, gdzie nie mają stałego dostępu do wody. W domowej uprawie są doskonałymi roślinami dla osób zapominalskich albo takich, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin. Czym charakteryzują się sukulenty? Jak się je uprawia, rozmnaża i przesadza? Jak często należy podlewać sukulenty?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sukulenty nie mają zbyt wielu wymagań, wiec sprawdzą się u zapominalskich.
Sukulenty nie mają zbyt wielu wymagań, wiec sprawdzą się u zapominalskich. (Getty Images)
d43oaq2

Sukulenty – co je charakteryzuje?

Sukulenty są nazywane roślinami gruboszowatymi.Najważniejszą cechą, która łączy wszystkie sukulenty jest to, że mają specjalnie wykształcone części, przeważnie korzenie, liście albo łodygi, które gromadzą wodę.Organy gromadzące wodę są mięsiste i grube, a same rośliny często przyjmują kulisty albo walcowaty kształt, który ogranicza parowanie wody z powierzchni. Dzięki temu, rośliny są przystosowane do życia w warunkach, w których mają bardzo ograniczony dostęp do wody, na przykład na obszarach pustynnych. W okresie deszczowym rośliny gromadzą zapasy wodyw przystosowanych do tego celu organach, co pozwala im przeżyć długotrwałą suszę.

Na czym dokładnie polega przystosowanie tych roślin do suszy?

 • Liście pokryte są woskiem, który ogranicza utratę wody poprzez parowanie
 • Zamiast liści występują ciernie,
 • Rośliny przyjmują formę, dzięki której zmniejszone jest parowanie, na przykład rozety,
 • System korzeniowy jest rozległy i położony blisko powierzchni ziemi.

Sukulenty – jakie gatunki się rozróżnia?

Sukulenty dzieli się w zależności od tego, gdzie magazynują wodę na:

1. Liściowe - gromadzą wodę w liściach pokrytych woskiem ograniczającym parowanie; takie rośliny to między innymi agawa oraz aloes,
2. Pędowe - gromadzą wodę w łodygach, a liście czasami przekształcone są w ciernie, do tej grupy należą na przykład rośliny kaktusowate oraz astrowate,
3. Korzeniowe – woda jest zatrzymywana w korzeniach, takie rośliny to między innymi pelargonie.

Najczęściej uprawiane sukulenty to:

 • Eszeweria,
 • Sansewieria,
 • Agawa,
 • Grubosz jajowaty,
 • Aloes zwyczajny,
 • Patyczak,
 • Kalanchoe,
 • Żywe kamienie,
 • Wilczomlecz,
 • Kaktus.
d43oaq2

Ozdobne sukulenty

Świetnie prezentują się wszelkiego rodzaju kompozycje z sukulentów. Kilka różnych sukulentów można posadzić w pasujących do siebie doniczkach i postawić wszystkie na jednym parapecie albo na ozdobnej tacy na szafce lub na stole. Kilka gatunków roślin o takich samych wymaganiach można również posadzić w jednej doniczce.

Sukulenty – jakie mają wymagania?

Sukulenty są roślinami o wyjątkowo małych wymaganiach, dlatego są doskonałym wyborem dla osób, które nie mają dobrych warunków do uprawy roślin. Dzięki temu, że magazynują wodę, będą rosły nawet u osób, które zapominają o podlewaniu. Ważne jest jednak, żeby zapewnić sukulentom odpowiednią ilość światła. Rośliny tego typu najlepiej czują się w słonecznych miejscach, więc warto postawić je na parapecie, jednak lepiej nie od południowej strony. Poza tym, rośliny dobrze czują się w wysokich temperaturach, w okresie wzrostu optymalna temperatura to około 20-25°C, natomiast w czasie spoczynku dobrze jest obniżyć temperaturę otoczenia do 15°C.

d43oaq2

Sukulenty – kiedy i jak przesadzać?

W przeciwieństwie do większości roślin, sukulentów nie trzeba regularnie przesadzać i zmieniać im podłoża. Rośliny trzeba przesadzać dopiero, gdy przestają mieścić się w dotychczasowych doniczkach. Najlepsza poza na przenosiny to wczesna wiosna. Przesadzać sukulenty można dopiero wtedy, gdy ich ziemia jest całkowicie sucha. Wtedy należy przenieść je do większej doniczki i uzupełnić ziemię. Ważne jest, że sukulentów nie należy podlewać od razu po posadzeniu, ale dopiero po kilku dniach.

Sukulenty – jak często podlewać i nawozić?

Sukulenty należy nawozić jedynie w lecie, zimą rośliny nie wymagają zasilania nawozem. Najlepiej stosować nawóz przeznaczony do sukulentów, jednak rośliny można nawozić również uniwersalnym preparatem o niskiej dawce azotu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43oaq2

Podziel się opinią

Share

d43oaq2

d43oaq2