Trwa ładowanie...
kwiaty w domu
jwrobel
02-06-2020 09:29

Sukulenty - rośliny dla zapracowanych i zapominalskich. Jak pielęgnować sukulenty, podlewać i nawozić?

Sukulenty to nazwa dla całej grupy roślin, które w naturalnych warunkach żyją tam, gdzie nie mają stałego dostępu do wody. W domowej uprawie są doskonałymi roślinami dla osób zapominalskich albo takich, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin. Czym charakteryzują się sukulenty? Jak się je uprawia, rozmnaża i przesadza? Jak często należy podlewać sukulenty?

Sukulenty nie mają zbyt wielu wymagań, wiec sprawdzą się u zapominalskich.Sukulenty nie mają zbyt wielu wymagań, wiec sprawdzą się u zapominalskich.Źródło: Getty Images
d2qf0x6
d2qf0x6

Sukulenty – co je charakteryzuje?

Sukulenty są nazywane roślinami gruboszowatymi. Najważniejszą cechą, która łączy wszystkie sukulenty jest to, że mają specjalnie wykształcone części, przeważnie korzenie, liście albo łodygi, które gromadzą wodę. Organy gromadzące wodę są mięsiste i grube, a same rośliny często przyjmują kulisty albo walcowaty kształt, który ogranicza parowanie wody z powierzchni. Dzięki temu, rośliny są przystosowane do życia w warunkach, w których mają bardzo ograniczony dostęp do wody, na przykład na obszarach pustynnych. W okresie deszczowym rośliny gromadzą zapasy wody w przystosowanych do tego celu organach, co pozwala im przeżyć długotrwałą suszę.

Na czym dokładnie polega przystosowanie tych roślin do suszy?

  • Liście pokryte są woskiem, który ogranicza utratę wody poprzez parowanie
  • Zamiast liści występują ciernie,
  • Rośliny przyjmują formę, dzięki której zmniejszone jest parowanie, na przykład rozety,
  • System korzeniowy jest rozległy i położony blisko powierzchni ziemi.

Sukulenty – jakie gatunki się rozróżnia?

Sukulenty dzieli się w zależności od tego, gdzie magazynują wodę na:

  1. Liściowe - gromadzą wodę w liściach pokrytych woskiem ograniczającym parowanie; takie rośliny to między innymi agawa oraz aloes,
  2. Pędowe - gromadzą wodę w łodygach, a liście czasami przekształcone są w ciernie, do tej grupy należą na przykład rośliny kaktusowate oraz astrowate,
  3. Korzeniowe – woda jest zatrzymywana w korzeniach, takie rośliny to między innymi pelargonie.

Najczęściej uprawiane sukulenty to:

  • Eszeweria,
  • Sansewieria,
  • Agawa,
  • Grubosz jajowaty,
  • Aloes zwyczajny,
  • Patyczak,
  • Kalanchoe,
  • Żywe kamienie,
  • Wilczomlecz,
  • Kaktus.


Ozdobne sukulenty

Świetnie prezentują się wszelkiego rodzaju kompozycje z sukulentów. Kilka różnych sukulentów można posadzić w pasujących do siebie doniczkach i postawić wszystkie na jednym parapecie albo na ozdobnej tacy na szafce lub na stole. Kilka gatunków roślin o takich samych wymaganiach można również posadzić w jednej doniczce.

Sukulenty – jakie mają wymagania?

Sukulenty są roślinami o wyjątkowo małych wymaganiach, dlatego są doskonałym wyborem dla osób, które nie mają dobrych warunków do uprawy roślin. Dzięki temu, że magazynują wodę, będą rosły nawet u osób, które zapominają o podlewaniu. Ważne jest jednak, żeby zapewnić sukulentom odpowiednią ilość światła. Rośliny tego typu najlepiej czują się w słonecznych miejscach, więc warto postawić je na parapecie, jednak lepiej nie od południowej strony. Poza tym, rośliny dobrze czują się w wysokich temperaturach, w okresie wzrostu optymalna temperatura to około 20-25°C, natomiast w czasie spoczynku dobrze jest obniżyć temperaturę otoczenia do 15°C.

d2qf0x6

Sukulenty – kiedy i jak przesadzać?

W przeciwieństwie do większości roślin, sukulentów nie trzeba regularnie przesadzać i zmieniać im podłoża. Rośliny trzeba przesadzać dopiero, gdy przestają mieścić się w dotychczasowych doniczkach. Najlepsza poza na przenosiny to wczesna wiosna. Przesadzać sukulenty można dopiero wtedy, gdy ich ziemia jest całkowicie sucha. Wtedy należy przenieść je do większej doniczki i uzupełnić ziemię. Ważne jest, że sukulentów nie należy podlewać od razu po posadzeniu, ale dopiero po kilku dniach.

Sukulenty – jak często podlewać i nawozić?

Sukulenty należy nawozić jedynie w lecie, zimą rośliny nie wymagają zasilania nawozem. Najlepiej stosować nawóz przeznaczony do sukulentów, jednak rośliny można nawozić również uniwersalnym preparatem o niskiej dawce azotu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qf0x6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qf0x6