Trwa ładowanie...

12 gatunków roślin, które nie potrzebują światła. Idealne do ciemnego mieszkania

Te kwiaty przetrwają nawet w najciemniejszym miejscu. Dzięki temu możesz ustawić je w przedpokoju, łazience lub jakimkolwiek innym pomieszczeniu bez okna.

12 gatunków roślin, które nie potrzebują światła. Idealne do ciemnego mieszkaniaŹródło: Adobe Stock
d1kmle1
d1kmle1

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Rośliny doniczkowe są piękną ozdobą domu. Nie zawsze jednak możemy zapewnić im dostateczny dostęp do światła słonecznego. W tej sytuacji warto postawić na kwiaty, które dobrze czują się w ciemnych pomieszczeniach. Wiele gatunków roślin dobrze rośnie w łazienkach ze względu na wysoką wilgotność powietrza. Można je eksponować w modnych doniczkach lub przezroczystych mini-akwariach wypełnionych barwnymi kamieniami. Oto lista roślin, które nie potrzebują dostępu do światła:

Kalatea

Charakteryzuje się kolorowymi liśćmi, które są pięknym elementem dekoracyjnym we wnętrzach. W naturze rośnie w cieniu drzew lasu tropikalnego, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Jego nadmiar może spowodować, że efektowne umarszczenie zacznie zanikać, dlatego postawmy kalateę w ciemnym miejscu. Podłoże powinno być stale wilgotne – lepiej podlać kwiat obficie dwa razy w tygodniu, niż nawadniać go często, ale w małych ilościach. Używajmy do tego deszczówki lub miękkiej, przegotowanej i odstanej wody.

Paproć

To jeden z ulubionych kwiatów zdobiących biura. Lubi rozproszone światło i najlepiej czuje się w miejscach, gdzie dla wielu innych roślin światła jest zbyt mało. Nie należy wystawiać paproci na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Kwiaty te dobrze rosną w temperaturze pokojowej, np. 20 st. Źle znoszą natomiast przeciągi i nie przepadają za miejscami w pobliżu kaloryfera, skąd dochodzi ciepło. Należy podlewać je regularnie miękką wodą o temperaturze pokojowe – uważajmy, by ich nie przelać.

Skrzydłokwiat

Ta piękna roślina doniczkowa charakteryzuje się lancetowatymi liśćmi, które rozchylają się na wszystkie strony ze wspólnego środka. Świetnie radzi sobie nie tylko z brakiem światła, ale i wtedy, gdy zapomnimy jej podlać. Jedną z zalet skrzydłokwiatu jest to, że oczyszcza powietrze z toksyn. Latem, w okresie wzrostu i kwitnienia, trzeba dokarmiać roślinę co 14 dni płynnym nawozem i zapewnić jej temperaturę max. 27 st. C.

Monstera dziurawa

Stanowi idealny dodatek do nowoczesnych mieszkań – zwłaszcza w sypialni. Dzięki temu, że ma ogromne, ciemnozielone liście, dodaje pomieszczeniu uroku i potrafi odmienić każde wnętrze. Ogromną zaletą monstery jest to, że nie lubi mocnego słońca, dlatego może stać na podłodze. Optymalna temperatura w pokoju powinna wynosić 18-22 st. C. W okresie wzrostu roślinę należy podlewać umiarkowanie dopiero wtedy, kiedy ziemia przeschnie po wcześniejszym podlewaniu. Liście monstery dziurawej wymagają częstego zraszania miękką wodą.

d1kmle1

Sansewieria gwinejska

Wężownica (tak również bywa nazywana) jest sukulentem z rodziny szparagowatych, pochodzącym z południowo-zachodniej Afryki. Jej cechą rozpoznawczą są grube, zielone liście – ostre i twarde niczym szable. Roślina ta znakomicie radzi sobie w ciemnym pomieszczeniu. Dobrze znosi brak wilgoci, ale zaszkodzić jej może zbyt częste podlewanie – nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni i liści.

Zielistka Sternberga

Z uwagi na jej właściwości antybakteryjne, oczyszczające i nawilżające, warto mieć ją w domu, gdy chcemy zdrowo żyć. Kwiat ten najlepiej rozwija się, gdy umieścimy go w miejscu nie do końca zacienionym. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych może prowadzić do spalenia i zniszczenia liści. Gdzie ją postawić? Doskonałym miejscem będzie kącik przy komputerze – zielistka zmniejsza szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne.

Dracena obrzeżona

Jej efektowne, rosnące w górę liście wprowadzą do domu egzotyczny klimat. Warto wiedzieć, że w afrykańskich krajach draceny są wykorzystywane jako żywopłot. Jeśli chodzi o polskie warunki, sprawdzają się jako ozdoba w wąskiej donicy – mogą stać zarówno w pokoju dziennym, jak i mniej eksponowanym pomieszczeniu. Dracena lubi podłoża przepuszczalne, ale bogate w składniki pokarmowe, dlatego na dnie doniczki powinna znajdować się spora warstwa drenażu. Podlewamy ją raz w tygodniu.

Aglaonema

Pochodzi z lasów tropikalnych, ale w mieszkaniu radzi sobie całkiem dobrze. To jedna z najbardziej trwałych roślin doniczkowych, w dodatku ma bardzo ciekawe liście zdobione biało-zielonymi cętkami. Rozwija się nawet pomimo niewielkiego dostępu do światła i wybacza wiele błędów w pielęgnacji. Wiele oprócz jednego – nie lubi zimna. Pilnujmy więc, by temperatura w pokoju nie spadła poniżej 15 st. C.

Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Peperomia

Potocznie nazywana jest pieprzówką. To chyba jedna z najbardziej różnorodnych roślin, jakie uprawiamy w naszych mieszkaniach. Jest stosunkowo niewielka, bo rośnie na wysokość jedynie 15 cm. Ma grube liście, dlatego często mylnie bierze się ją za sukulent. Peperomia lubi lekko wilgotną glebę, ale w zimie powinno się podlewać ją rzadziej. Częste spryskiwanie rośliny zapewni jej sprzyjające, wilgotne środowisko.

d1kmle1

Bluszcz

W mieszkaniach uprawiany jest głównie bluszcz pospolity i kanaryjski. Wymaga bardzo niewielkiej pielęgnacji. Przede wszystkim nie potrzebuje dostępu do światła słonecznego – urośnie nawet w łazience, czy kuchni. Warto jednak pomyśleć o odpowiedniej aranżacji. Jeśli kwiat ten nie napotka żadnych podpórek, to jego pędy będą zwisać w dół z doniczki. Przycinajmy je co najmniej raz w roku, inaczej roślina zacznie wypuszczać bezlistne pędy. Pamiętajmy też o tym, by bluszcz miał stale wilgotne podłoże.

Filodendron

Jest o roślina z rodziny obrazkowatych, naturalnie występująca w Ameryce – od Meksyku, po Paragwaj i Argentynę. Główną zaletą tego kwiatu jest łatwość adaptacji w miejscach kiepsko oświetlonych. Paradoksalnie, w miejscu pozbawionym światła liście filodendronu grubieją, a łodygi między nimi stają się długie i wybujałe. Ziemia, w której rośnie ten kwiat powinna być wilgotna, ale nie mokra. Najlepiej, gdy damy jej szansę podeschnąć między jednym podlewaniem, a kolejnym.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Bromelia

To najbardziej charakterystyczny przedstawiciel rodziny ananasowatych, który – de facto – z ananasem ma niewiele wspólnego. Składa się z ostro zakończonych listków, tworzących wysoki pióropusz. Liście to mogą być w różnych odcieniach: różowym, żółtym, jasnozielonym, a nawet fioletowym i nakrapianym. Bez względu na kolorystykę, sposób uprawy każdego z gatunków jest w zasadzie podobny. Kwiaty wymagają regularnego podlewania, a optymalna temperatura do uprawy wynosi 22–24 st. C.

d1kmle1

Pamiętajmy – nawet najmniej problematyczne rośliny wymagają czułej pielęgnacji. Jeżeli zauważymy, że liście zaczynają opadać, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest niedostateczne podlewanie. Z kolei brązowienie brzegów liści to efekt zbyt nadmiernego nawadniania. Aby sprawdzić, czy roślina potrzebuje wody, należy wystarczy włożyć palec w podłoże na głębokość 2 cm. Kurz z roślin, takich jak monstera czy sansewieria, które mają mocne liście, możemy wytrzeć za pomocą skórki od banana. To znacznie lepszy i bardziej ekologiczny sposób niż korzystanie ze zwykłej szmatki.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d1kmle1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kmle1