Trwa ładowanie...

W przyszłym roku nowe mieszkania dużo droższe. Winna inflacja

Krajowi deweloperzy podsumowują 2017 rok i rekordowe wyniki sprzedaży domów. Złożyły się na nie: spadające bezrobocie, relatywnie wysoki wzrost gospodarczy i niski poziom stóp procentowych NBP. W 2018 r. sprzedawcy mieszkań nie będą już mogli liczyć na tak korzystne warunki. Potwierdzeniem są listopadowe prognozy Narodowego Banku Polskiego. Za podwyżki stóp procentowych zapłacą oczywiście nabywcy.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

W przyszłym roku nowe mieszkania dużo droższe. Winna inflacjaŹródło: Brandon Griggs on Unsplash
d2i66lf
d2i66lf

Rok 2018 pod znakiem wyższej inflacji i słabszego wzrostu PKB

Według przewidywań Narodowego Banku Polskiego przyszły rok, oprócz mniejszej dynamiki PKB, ma przynieść również wzrost inflacji. Już teraz deflacja pozostaje odległym wspomnieniem. W 2017 r. konsumentów mogła jeszcze pocieszać stabilizacja inflacji CPI na poziomie zbliżonym do 2,0%. Kolejny rok ma upłynąć pod znakiem szybszego wzrostu cen. Zgodnie z najnowszą prognozą NBP, cel inflacyjny (2,5%) może zostać przekroczony jeszcze przed końcem 2018 r. Centralna projekcja inflacji CPI z listopada 2017 r. zakłada następujące roczne tempo wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych:
2017 r. - 1,9%
2018 r. - 2,3%
2019 r. - 2,7%

Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl wzrost inflacji wpłynie na rynek mieszkaniowy. Główną kwestią jest spodziewana podwyżka stóp procentowych NBP, która zwiększy oprocentowanie nowych oraz spłacanych kredytów mieszkaniowych w PLN. Podwyżka kosztu pieniądza będzie również oznaczała wzrost zyskowności depozytów bankowych względem najmu lokali. W tym kontekście trzeba pamiętać, że niskie oprocentowanie nowych lokat dla gospodarstw domowych (wynoszące średnio 1,5% w październiku br.), jest jednym z głównych czynników wspierających zainteresowanie kupnem mieszkania na wynajem.

NBP
Źródło: NBP

Źródło: NBP (Projekcja inflacji i wzrostu gospodarczego NBP na podstawie modelu
NECMOD - listopad 2017)

NBP
Źródło: NBP

Źródło: NBP (Projekcja inflacji i wzrostu gospodarczego NBP na podstawie modelu
NECMOD - listopad 2017)

d2i66lf

Przyszłoroczne podwyżki kosztu "hipotek” są prawie pewne

Dyskusja z listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej sugeruje, że członkowie tego gremium nadal są podzieleni w kwestii podwyżki stóp procentowych. Rynek finansowy oczekuje, że pierwsza taka korekta będzie miała miejsce jeszcze w 2018 r. Rnek finansowy spodziewa się niewielkiej podwyżki stóp procentowych NBP (o 0,25 p.p.) w drugiej połowie 2018 r.
– Wpływ na takie oczekiwania miała sytuacja z września 2017 roku, kiedy opublikowano wyższe od oczekiwanych dane o inflacji – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert z portalu RynekPierwotny.pl.

Samuel Zeller on Unsplash
Źródło: Samuel Zeller on Unsplash

W kontekście spodziewanych podwyżek stóp procentowych NBP warto pamiętać, że te zmiany wprost przełożą się na notowania stóp WIBOR 3M i WIBOR 6M służących do aktualizacji oprocentowania nowych oraz spłacanych kredytów mieszkaniowych w PLN. Trudno oczekiwać, że krajowe banki zdecydują się na obniżkę marż w "hipotekach”, która mogłaby skompensować skutki niewielkiego wzrostu stopy WIBOR (np. o 0,2 - 0,3 punktu procentowego).

Pierwszy kwartał 2018 r. - ostatnia okazja, by kupić taniej

Pewnym pocieszeniem dla deweloperów i sprzedawców używanych mieszkań może być perspektywa aktywizacji rynku w styczniu 2018 r. Taka zmiana oczywiście będzie związana z wydatkowaniem ostatnich dopłat do wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Sygnały napływające z rynku mieszkaniowego wskazują, że zainteresowanie kończącym się MdM-em, na pewno będzie bardzo duże.

d2i66lf

Dostępne środki (ok. 380 mln zł) prawdopodobnie zostaną wyczerpane w ciągu 4 - 5 pierwszych dni stycznia. Na rynek mieszkaniowy jednorazowo trafi zatem spora kwota dotacji z BGK. Trzeba jednak pamiętać, że ten sam rynek przez ponad cztery miesiące 2017. został zasilony o wiele większą sumą dopłat (ok. 626 mln zł). Przesunięcie popytu związane ze wznowieniem programu Mieszkanie dla Młodych to kolejny czynnik sugerujący, że pierwszy kwartał 2018 r. będzie dla sprzedawców mieszkań lepszy niż kolejne.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2i66lf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i66lf