Trwa ładowanie...
d1y8g47

Ubrania gładkie i czyste jak po wyjęciu z pralki. Żelazka i parownice w dobrej cenie

Prasowanie nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Wygładzanie wszystkich zagnieceń i kantów zajmuje sporo czasu, nietrudno przy tym o poparzenia. Dlatego warto pomyśleć o nowych, szybszych i bezpieczniejszych rozwiązaniach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prasowanie przy pomocy parownicy jest banalnie proste i przyjemne
Prasowanie przy pomocy parownicy jest banalnie proste i przyjemne (Shutterstock.com)
d1y8g47

Do wyboru mamy nowoczesne żelazka, całe stacje parowe oraz drobne parownice do ubrań. Każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety i przypadnie do gustu różnym grupom odbiorców.

Prasowanie na szybko

Nie od dziś wiadomo, że ciepło rozluźnia włókna tkanin, pozwalając na skuteczniejsze wygładzanie zagnieceń. Jeszcze lepiej niż ciepłe powietrze działa para wodna, która wnika w materiał, dodatkowo pomagając pozbyć się przykrego zapachu z tkaniny. To dlatego żelazka parowe są tak skuteczne i wydajne. Gorąca para w połączeniu ze stopą, która dociska materiał do deski, pozwoli na szybkie uprasowanie wielu ubrań.

d1y8g47

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na parametry takie jak kształt stopy (węższa umożliwi prasowanie trudnych powierzchni) liczba i rozmieszczenie otworów na parę, a także materiał, z którego jest wykonana. Pojemność zbiornika na wodę i napęcie to sprawa drugorzędna.

Shutterstock.com

Stacja parowa zapewnia jeszcze mocniejszy nadmuch pary. Zbiornik na wodę jest o wiele większy, nie jest przenośny, a gorąca para jest tłoczona przewodem. Ciągły strumień pary znacznie przyspiesza proces prasowania, jednak wymaga więcej miejsca na samo żelazko. Trzeba liczyć się również z tym, że koszt stacji parowej będzie nieco większy niż w przypadku zwykłego żelazka czy parownicy.

d1y8g47

Prasuj w pionie i w poziomie

Parownica to niewielkie urządzenie, które przypomina nieco słuchawkę prysznicową, a jej zadaniem jest wygładzanie ubrań przy pomocy gorącej pary. Cały proces odbywa się w pionie, co znaczy, że możesz prasować parowo ubrania bezpośrednio na wieszaku. Zapomnij o wyciąganiu deski do prasowania i rozstawianiu jej w ciasnych pomieszczeniach.

Parownica skutecznie usuwa zapachy, dlatego warto stosować ją na ubraniach, które są czyste, ale przeleżały w szafie dość długi czas. W ten sposób szybko przywrócisz im świeżość bez konieczności prania ich. Co ważne, prasowanie w pionie sprawdza się w przypadku firan i zasłon, których nie musisz nawet odpinać z karnisza. Jeśli zechcesz odświeżyć je przed ważną uroczystością, wystarczy do tego sama parownica i taboret. Proces nie powinien trwać zbyt długo.

Man irons clothes on ironing board with blue steaming iron iStock.com
Man irons clothes on ironing board with blue steaming iron

Przy zakupie parownicy zwróć uwagę na wielkość pojemnika na wodę, w jaki wyposażony jest sprzęt. Jeśli będzie zbyt mały, może pojawić się konieczność kilkukrotnego uzupełniania przy prasowaniu dużej ilości ubrań. Z drugiej strony zbyt duży zbiornik sprawi, że parownica może ciążyć w dłoni. Większe modele stacjonarne mają do dyspozycji stacjonarny zbiornik oraz dyszę na wysięgniku. To doskonałe rozwiązanie do dużych mieszkań.

d1y8g47

Podziel się opinią

Share

d1y8g47

d1y8g47