Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny? Wady i zalety

Coraz częściej we współczesnym budownictwie wykorzystuje się tynki gipsowe, jednak tynki cementowo-wapienne w dalszym ciągu mają swoich zwolenników. Czym się różnią oba typy? Oto podstawowe wady i zalety.

Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny? Wady i zalety
Źródło zdjęć: © iStock.com | THANATASDcom
Sylwia Ścibak

27.09.2018 | aktual.: 28.09.2018 14:15

Tynk gipsowy

Tynk gipsowy uznawany jest za produkt ekologiczny, który pochłania wilgoć i oddaje ją, gdy w pomieszczeniu robi się za sucho. Ma też dość niski współczynnik przewodzenia ciepła, co oznacza, że jest nieco "cieplejszy" od typów cementowo-wapiennych. Tynk gipsowy jest naturalnie biały, ma elegancki wygląd i pozwala uzyskać gładką powierzchnię bez stosowania dodatkowej warstwy gładzi. Szybko twardnieje i wysycha (przy prawidłowej wentylacji pomieszczenia warstwa o grubości 1,5 cm wysycha w ok. 2 tygodnie).

Tynk gipsowy jest jednak bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne aniżeli tynk cementowo-wapienny i ze względu na to, że pochłania wodę, może być stosowany w pomieszczeniach, w których wilgoć nie przekracza 70 proc. Powyżej 80 proc. gips zaczyna tracić wytrzymałość, a ponadto może wpływać na rdzewienie stalowych części (jeśli te nie zostały zabezpieczone).

Tynk gipsowy może być stosowany tak naprawdę we wszystkich pomieszczeniach wewnątrz domu, nawet w łazience. Trzeba jednak pamiętać, by wilgoć była na niskim poziomie i nie utrzymywała się zbyt długo.

Tynk cementowo-wapienny

Tynk cementowo-wapienny jest mieszanką wapna, piasku, wody oraz cementu i nakłada się go często w trzech warstwach: obrzutka, narzut i gładź. Po rozprowadzeniu jest szary, dość szorstki i ma chropowatą strukturę z widocznymi mikropęknięciami. Charakterystyczną właściwością tynku cementowo-wapiennego jest solidność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Cement wysycha dość długo (1,5 cm warstwy przy dobrej wentylacji wysycha ok. miesiąc) i wolniej chłonie wilgoć, toteż może wydawać się chłodniejszy. Świetnie radzi sobie z wyrównywaniem dużych krzywizn powierzchni murowanych.

Tynk cementowo-wapienny można zastosować w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności oraz w pomieszczeniach, które są narażone na uszkodzenia, np. w garażach, magazynach czy na klatkach schodowych. Jego walory estetyczne, w porównaniu do tynku gipsowego, są jednak nieco gorsze, więc jeśli chcemy uzyskać elegancką ścianę w salonie czy w sypialni, możemy wybrać tynk gipsowy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)