Jaki wałek do malowania ścian i sufitów wybrać?

Kolor wybrany, farba kupiona, pora skręcić w alejkę z narzędziami i zaopatrzyć się w wałek malarski. Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego. Tymczasem wybór wałków jest ogromny i rodzi wiele wątpliwości. Na sklepowych półkach znajdziemy wałki szerokie i wąskie, wykonane z materiałów naturalnych i syntetycznych, pokryte długim lub krótkim włosiem. Jakiego wałka użyć, żeby malowanie poszło gładko i przyniosło oczekiwane efekty?

Jaki wałek do malowania ścian i sufitów wybrać?
Źródło zdjęć: © iStock.com

23.07.2018 13:50

Wybierając wałek, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników: wielkość i strukturę malowanej powierzchni, efekt, który chcemy uzyskać, a także rodzaj farby, której zamierzamy użyć.

Jaki wałek do malowania ścian?

#

Kluczowe znaczenie ma rozmiar wałka. Do malowania dużych powierzchni sprawdzi się wałek o szerokości ok. 12-25 cm. W miejscach trudno dostępnych oraz wymagających precyzji niezbędny będzie wąski wałek, o szerokości ok. 5-12 cm. Wybór wałka malarskiego zależy również od rodzaju farby oraz struktury podłoża (podpowiedzi znajdziesz w dalszych akapitach). Na szczęście producenci i sklepy jasno określają, do czego służy dane narzędzie.

Jaki wałek do malowania sufitu?

#

Wałek do malowania sufitu powinien spełniać te same kryteria co ten do malowania ścian. Słowem, im szerszy wałek zastosujemy, tym szybciej uwiniemy się z pracą. Żeby dodatkowo ułatwić sobie zadanie, warto zaopatrzyć się w wałek niekapiący. W trakcie malowania farba nie kapie w dół, tylko spływa do tzw. okapnika. Takie rozwiązanie pomaga ustrzec się bałaganu, a co najważniejsze: zwiększa wydajność emulsji. Farba, która ląduje w okapniku, trafia bowiem z powrotem na wałek i zostaje ponownie wykorzystana.

Jak dobrać wałek malarski do typu podłoża?

#

Generalna zasada brzmi, że im gładsza powierzchnia malowania, tym krótsze powinno być poszycie wałka. Jaki rodzaj wałka zastosować w przypadku ścian pokojowych, a który sprawdzi się podczas malowania chropowatej elewacji?

  • Wałki gąbkowe, wałki welurowe (ok. 5-8 mm) – służą do lakierowania parkietów i malowania idealnie gładkich powierzchni, np. mebli czy ścian gipsowych.
  • Wałki sznurkowe z krótkim, cienkim włosiem (ok. 10-12 mm) – są używane do malowania standardowych ścian i sufitów o lekko chropowatej strukturze (z efektem tzw. skórki pomarańczy lub ziaren piasku).
  • Wałki futrzane, wałki sznurkowe z długim włosiem (ok. 19-30 mm) – to narzędzia polecane do malowania powierzchni mocno chropowatych i chłonnych, np. elewacji, tapet strukturalnych, cegieł.

Rodzaje farb a dobór wałka

#

Poszycie wałka może być wykonane z materiału syntetycznego lub naturalnego. Wałków z włosiem syntetycznym używamy przede wszystkim do farb wodorozcieńczalnych, wałków z włosiem naturalnym (wełnianym, welurowym) – do farb na bazie rozpuszczalnika.

  • Wałek do farby akrylowej – farba akrylowa to produkt powszechnie stosowany, czy to do malowania ścian, czy to do sufitów. Łatwo się rozprowadza i dobrze kryje. Żeby osiągnąć zadowalający efekt, wystarczy użyć popularnego wałka sznurkowego z mikrofibry. Wałek z mikrofibry zostawia na ścianie gładką, równomierną powłokę i nadaje się do wielokrotnego wykorzystania (pod warunkiem, że będziemy o niego dbać). Równie dobrze sprawdzą się wałki z poszyciem poliestrowym, poliakrylowym czy poliamidowym.
  • Wałek do farby lateksowej – do farb lateksowych wykorzystujemy te same narzędzia, co w przypadku farb akrylowych. Pokrycie wałka powinno być wykonane z włókien syntetycznych i dostosowane do rodzaju malowanej powierzchni.
  • Wałek do farby rozpuszczalnikowej – farby na bazie rozpuszczalnika znajdują zastosowanie w przypadku elementów drewnianych i metalowych: drzwi, balustrad czy grzejników. Trzeba więc sięgnąć po narzędzie, które pozostawia cienką, idealnie gładką powłokę. Najlepiej sprawdzą się wałki moherowe z bardzo krótkim włosiem, wałki welurowe lub gąbkowe (z drobnymi porami).
  • Wałek do farby olejnej – farb olejnych używamy przede wszystkim do malowania ochronnych lamperii: w szkołach, szpitalach oraz innych miejscach użytku publicznego. Najlepiej nanosić je na ścianę przy pomocy gładkich wałków gąbkowych (flokowych).

Wałki do zadań specjalnych

#

Obok standardowych wałków malarskich znajdziemy cały arsenał nietypowych wałków. Niektóre ułatwiają pomalowanie trudno dostępnych miejsc, inne służą do celów czysto dekoracyjnych.

  • Wałek do malowania narożników – wałek z okrągłą główką o średnicy 3-8 cm. Pozwala wygodnie i szybko pomalować narożniki ścian.
  • Wałek do odcinania – służy do odcinania kolorów na krawędzi dwóch ścian lub ściany i sufitu. Jest wyposażony w odchylaną tarczę, która chroni przed zabrudzeniem powierzchni w innym odcieniu.
  • Wałek do malowania rur i grzejników – bardzo wąski, osadzony na długim uchwycie. Pozwala dotrzeć do każdej szczeliny.
  • Wałek ze zbiornikiem na farbę – przydatny podczas malowania dużych powierzchni. Wyposażony w pojemnik na farbę oraz pompkę, która umożliwia jej wygodne dozowanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba co chwilę przerywać pracy, żeby sięgnąć wałkiem do kuwety.
  • Wałek malarski dekoracyjny – służy do malowania wzorów na ścianie. Jego zastosowanie wymaga precyzji i nieco wprawy. W sklepach znajdziemy wałki dekoracyjne z różnych materiałów, m.in. z gąbki czy gumy (pokrytej wypukłym wzorem).

Dobry wałek znacząco ułatwia pracę. Pozwala uniknąć smug, zachlapań i zacieków, a dodatkowo ogranicza zużycie farby do minimum. Poświęćmy więc kilka minut, żeby dobrze przemyśleć jego wybór. Kierujmy się przy tym ogólnie panującymi zasadami, wytycznymi producenta, a przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

*Zobacz największy w internecie wybór produktów w kategorii budowa i remont *(https://www.homebook.pl/produkty/budowa-i-remont?utm_source=wp&utm_medium=article&utm_campaign=czerwiec){:external}

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)