Trwa ładowanie...

Tyle kosztuje zakup nowego mieszkania w Warszawie...

Dzisiejsza oferta deweloperów różni się od tej sprzed kilku lat. Większość mieszkań, które można kupić na warszawskim rynku pierwotnym, jest już gotowych. Za zakup mieszkania od dewelopera w Warszawie musisz wyłożyć ponad 7 tys. zł/metr kwadratowy.

Tyle kosztuje zakup nowego mieszkania w Warszawie...Źródło: Ceresit
d1qboub
d1qboub

Dzisiejsza oferta deweloperów różni się od tej sprzed kilku lat. Większość mieszkań, które można kupić na warszawskim rynku pierwotnym, jest już gotowych. Za zakup mieszkania od dewelopera w Warszawie musisz wyłożyć ponad 7 tys. zł/metr kwadratowy. Według danych portalu Dompress.pl, 7 na 10 mieszkań wystawionych do sprzedaży w stolicy jest już oddanych do użytkowania. Tylko niespełna 29 proc. lokali jest w trakcie budowy. Nowe mieszkanie w Warszawie kosztuje średnio ponad 7200 zł za mkw. W inwestycjach w budowie można kupić lokal nieco taniej, przeciętnie za ponad 200 zł/mkw. mniej. Jaka jest średnia cena metra kwadratowego nowego mieszkania?

Średnia stawka ofertowa na stołecznym rynku deweloperskim, jaką wylicza Dompress.pl, jest zbliżona do przeciętnej ceny, po jakiej nabywane były w Warszawie mieszkania (z rynku pierwotnego i wtórnego) w drugim kwartale 2013 r. Związek Banków Polskich w podał bowiem w swoim ostatnim raporcie, że stołeczne nieruchomości kupowane były w połowie roku średnio po 7165 zł/mkw.

Gdzie ceny mieszkań są powyżej średniej?

Analitycy portalu Dompress.pl przyjrzeli się ofercie poszczególnych warszawskich dzielnic. Najwyższe stawki ofertowe jak zwykle dotyczą mieszkań budowanych w centrum miasta. W Śródmieściu za metr nowego mieszkania trzeba zapłacić 9800 zł. Deweloperzy dyktują tu wyższe ceny nie tylko ze względu na lokalizację, ale również wyższy standard powstających budynków.

Powyżej średniej stawki dla miasta plasują się ceny w lubianych przez warszawiaków Mokotowie (8800 zł/mkw.) i Ursynowie (7820 zł/mkw.). O ile jednak na Mokotowie dużo się buduje, o tyle na Ursynowie nie znajdziemy zbyt wiele nowych inwestycji. Do tanich dzielnic nie należy też Wola, w której za metr deweloperzy liczą przeciętnie 8160 zł. Ze względu na dużą dostępność terenów pod budowę ta atrakcyjnie położona dzielnica przechodzi teraz transformację. Nie tylko najwięcej się w niej buduje, ale realizację następnych dużych inwestycji mieszkaniowych zapowiedzieli już kolejni inwestorzy.

d1qboub

Białołęka najtańsza

Wola pod względem liczby projektów deweloperskich zdetronizowała Białołękę, w której jeszcze w ubiegłym roku budowało się w Warszawie najwięcej. Na Białołęce wciąż jednak jest najtaniej. Z analizy ofert portalu Dompress.pl wynika, że mieszkania deweloperskie w tej najdalej na północ wysuniętej dzielnicy miasta wystawione są do sprzedaży średnio za 5400 zł/mkw. A już na sąsiednim Targówku nowe lokale kosztują prawie 6800 zł/mkw.

Deweloperzy aktywni są też na Pradze Południe i Bemowie. W tych dzielnicach za metr chcą średnio 6600 zł. Firmy deweloperskie zaangażowały się też w projekty na Żoliborzu, gdzie w poprzednich latach niewiele się budowało. Chcąc kupić mieszkanie w tej zielonej części miasta, trzeba przygotować się na wydatek rzędu ponad 7500 zł/mkw.

Stołeczna aglomeracja to niezwykle aktywny rynek deweloperski, który nie ma sobie równych w kraju. Zapotrzebowanie na mieszkania w Warszawie jest jednak tak duże, że inwestorzy mają tu dobre perspektywy rozwoju. Aż jedna czwarta pieniędzy, które Polacy pożyczają na zakup nieruchomości, przypada właśnie na stolicę.

d1qboub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qboub