Trwa ładowanie...

Trendy 2018. Kuchnia nie jest już samotną panią domu

Coraz chętniej otwieramy kuchnię na salon. Gotujemy wśród rodziny, która siedzi obok przy wielkim stole. Rezygnujemy też z monotonnej kolorystyki. - Mamy ochotę na zdecydowane, charakterne kolory: butelkową zieleń, granat, ultramarynę, kolor ceglany, niektóre odcienie różu – podsumowują Anna Betley-Uchańska i Róża Litwa z Pracowni ABU Wnętrza.

Trendy 2018. Kuchnia nie jest już samotną panią domuŹródło: Materiały prasowe, Pracownia Abu Wnętrza, foto Łukasz Matczak
d1xfs18
d1xfs18

Julia Wiśniewska: Jaka jest modna kuchnia 2018? Które trendy przetrwają, a co idzie do lamusa?

Anna Betley-Uchańska, właścicielka i główny architekt w Pracowni ABU Wnętrza: Modne jest samo gotowanie, a kuchnia, jako miejsce przeznaczone do tego celu, od paru lat zyskuje na wartości. Rozrasta się powierzchniowo, coraz większe budżety są przeznaczane na jej realizację. Mało kto teraz kupuje gotowe meble i samodzielnie je składa. Kuchnia to przestrzeń, wobec której mamy coraz większe wymagania. Ma być modnie, ale też ponadczasowo, przestronnie, funkcjonalnie i wygodnie. Polacy inwestują w wysokiej jakości sprzęty AGD, najczęściej do zabudowy w ciągu kuchennym. Przeważają zabudowy meblowe projektowane na zamówienie, a sklepy, które dostarczają gotowe rozwiązania, np. IKEA, prześcigają się we wzbogacaniu asortymentu, podążając za światowymi trendami. Kuchnia nie należy już do "samotnej pani domu". Teraz jest to przestrzeń otwarta dla rodziny i przyjaciół.

Jeżeli chodzi o trendy wizualne, obecnie kuchnia ma dwa skrajne oblicza. Pierwsze jest klasyczne, w stylu Nowej Anglii lub retro Skandynawii. Taka przestrzeń ma być reprezentacyjna i efektowna, często bardzo kontrastowa. Drugie oblicze jest minimalistyczne. Nowoczesne, stonowane, proste, bez zbędnych ozdobników. Wracają do łask kolory.

Coraz chętniej otwieramy kuchnię na salon?

Anna Betley-Uchańska: Salon z aneksem kuchennym jest świetnym i bardzo wygodnym rozwiązaniem. Coraz częściej inwestorzy proszą o wyburzenia ściany oddzielającej te dwa pomieszczenia. Otwarta, duża przestrzeń pozwala na funkcjonalne rozmieszczenie blatów roboczych oraz sprzętów AGD. Bardzo ważny jest dobry, mocny okap, który pochłania kuchenne zapachy. Wizualnie często zamykamy przestrzeń roboczą wyższym blatem półwyspowym lub wyspowym. Niezwykle istotny jest duży stół, często nazywany przez nas "sercem domu". Lokalizujemy go pomiędzy przestrzenią kuchni a salonu.

Materiały prasowe, Pracownia Abu Wnętrza, foto Łukasz Matczak
Źródło: Materiały prasowe, Pracownia Abu Wnętrza, foto Łukasz Matczak

Jaka kolorystyka zdominuje salon i kuchnię w tym roku? Czy jest to tegoroczny hit wybrany przez Pantone - Ultra Violet?

Róża Litwa, dekorator w ABU Wnętrza: Kolor powoli wraca do łask. Nie jestem pewna, czy to będzie tylko Ultra Violet. Fiolet jest jednym z niewielu kolorów, który budzi skrajne emocje. Jedni go kochają, a inni nienawidzą. Myślę, że moda tego nie zmieni. Na pewno znudziły się zachowawcze zestawienia bieli i szarości. Mamy ochotę na zdecydowane, charakterne kolory: butelkową zieleń, granat, ultramarynę, kolor ceglany, niektóre odcienie różu. W wykończeniach dominują maty, półmaty oraz delikatne struktury 3D.

A co z kafelkami?

Róża Litwa: Nadal królują płytki ceramiczne i alternatywne okładziny ceramiczne lub szklane, laminowane, kamienne. Powoli odchodzimy od wzorzystych kafli, które dominowały przez ostatnie cztery lata, rezygnujemy też z patchworków. Z doświadczenia architektów wynika, że mimo zapewnień producentów farba zmywalna nie najlepiej sprawdza się w kuchni. Zwłaszcza w przestrzeni tuż nad blatami.

W projektowaniu kuchni i salonu posiłkujesz się trendami czy bardziej funkcjonalnością?

Anna Betley-Uchańska: Najpierw zaczynam od funkcji, następnie ubieram ją w formę wizualną. Czy bazuję na trendach – to zależy od klienta. Mam wrażenie, że inwestorzy przede wszystkim chcą się w kuchni dobrze czuć, nie lubią przesadnie eksperymentować. Na szczęście najczęściej można połączyć trendy z funkcjonalnością.

d1xfs18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xfs18