KuchniaJak urządzić kuchnię w kawalerce

Jak urządzić kuchnię w kawalerce

Jak urządzić kuchnię w kawalerce
Źródło zdjęć: © Emilia Forgiel // Homebook.pl

01.12.2017 | aktual.: 05.12.2017 13:21

Czy wiesz, że jedna z najmniejszych kawalerek na świecie liczy zaledwie 8 mkw.? Lokum jest w Londynie, a jego wartość została oszacowana na - bagatela - 460 tys. zł.! Za tak wygórowaną ceną kameralnego gniazdka, idzie jego prestiżowa lokalizacja. Nieruchomość znajduje się w dzielnicy Knightsbridge, naprzeciwko luksusowego domu towarowego Harrods.

Niewiele osób potrafi wyobrazić sobie funkcjonalnie zaprojektowane 8 mkw. Równie niewiele miałoby pomysł na urządzenie wygodnej, dwukrotnie większej, kawalerki (tego rodzaju mieszkania można spotkać w Polsce, jednak jedynie na rynku wtórnym). Połączenie kilku stref w jednym pomieszczeniu bywa nie lada wyzwaniem. Jedną z głównych zagwozdek bywa aneks kuchenny, który powinien być nie tylko estetyczny, ale i maksymalnie ergonomiczny.

1 / 12

Kuchnia na planie "U"

Obraz
© kazanecka.pl // Homebook.pl

Dysponujesz niewielką ślepą kuchnią, a twój salon jest niewystarczająco przestrzenny? Usuń fragment ścianki łączącej kuchnię ze strefą dzienną! Dzięki temu zyskasz dodatkowy blat roboczy lub designerski barek. Ten drugi okaże się nie tylko ozdobą, ale doskonałym miejscem do podawania posiłków czy zorganizowania bufetu szwedzkiego podczas przyjęcia wśród grona znajomych. Kuchnia połączona z salonem może mieć kształt litery "U" lub litery "L". W tej pierwszej warto zaprojektować ciąg szafek wiszących tylko na jednej ścianie - dzięki temu wnętrze nabierze wizualnej lekkości i nie będzie sprawiało wrażenia "zamkniętego".

2 / 12

Kuchnia na planie "L"

Obraz
© Ewa Weber - Pracownia Projektowa // Homebook.pl

W kuchni w kształcie litery "L" głównym ciągiem roboczym jest zazwyczaj dłuższy odcinek kuchennej zabudowy. Krótszy odcinek staje się wówczas blatem pomocniczym i dodatkowym miejscem magazynowym. Niektórzy słusznie urządzają tam tzw. strefę gotowania i pieczenia. Pamiętaj, że w niewielkiej "L-ce" każdy centymetr jest na wagę złota, dlatego w szafkach narożnych zamontuj wygodne półki obrotowe lub nowoczesną wysuwaną szafkę typu magic corner.

3 / 12

Jak zaaranżować kuchnię z kącikiem jadalnianym

Obraz
© Archomega Biuro Architektoniczne // Homebook.pl

W niektórych kawalerkach warto zdecydować się na kuchnię w kształcie linii prostej, umieszczoną w salonie. Taka aranżacja powinna być zgrabna, ergonomiczna, nowoczesna. Zdecyduj się zatem na minimalistyczne proste szafki utrzymane w jasnej tonacji. Aby subtelnie połączyć część kuchenną z częścią wypoczynkową, możesz zainwestować w zgrabny stół jadalniany, który stanie pomiędzy nimi. Towarzyszyć mu mogą krzesła o opływowych kształtach lub transparentnej konstrukcji.

Jeśli chcesz dodać wnętrzu lekkości, pokuś się o lustrzane albo szklane akcenty. Zwróć uwagę na poniższe aranżacje - w pierwszej z nich bardzo ważną rolę odgrywa lustro, które skutecznie powiększa kameralną przestrzeń.

4 / 12

Jeszcze więcej lekkości

Obraz
© SPACE DESIGN // Homebook.pl

W drugim przypadku projektant zdecydował się na ciekawe, lecz niezwykle ekstrawaganckie rozwiązanie, wbudowując w jedną ze ścian przeszkloną kabinę prysznicową.

5 / 12

Sprytne triki – podział stref, oświetlenie i lustra

Obraz
© Projektownia Wnętrz // Homebook.pl

Czy wiesz, że w niewielkiej kawalerce tył kanapy może skutecznie wyznaczać granicę pomiędzy salonem a kuchnią? Wystarczy spojrzeć na tę aranżację! Dzięki temu, że mebel stanął w poprzek salonu, designerom udało się stworzyć dwa kameralne kąciki - kuchenny ze stołem jadalnianym oraz wygodną część wypoczynkową. Zwróć uwagę, że w pierwszej aranżacji ogromną rolę odgrywa oświetlenie wieloźródłowe. Dzięki oprawom sufitowym, lampom wiszącym i nowoczesnym listwom LED, wnętrze nabiera nowego blasku, staje się bardziej przestrzenne i przytulne.

6 / 12

Lustro dobre na wszystko

Obraz
© MAKAO home // Homebook.pl

Z kolei w tej aranżacji projektanci ponownie postawili na moc lustrzanych powierzchni i zwieńczyli nimi fronty kuchennych szafek wiszących.

7 / 12

Jak zaaranżować kuchnię pod antresolą

Obraz
© Borys Grzegorz Roman // Homebook.pl

W jaki sposób projektantom udało się urządzić 8-metrową kawalerkę wspomnianą we wstępie? Oczywiście dzięki antresoli! W wysokich wnętrzach warto pokusić się stworzenie takiej konstrukcji, a kuchnię umieścić tuż pod nią. Jeżeli twój budżet jest ograniczony, możesz postawić na antresolę zbudowaną z niedrogiego drewna sosnowego. Pamiętaj, że materiał ten jest obecnie bardzo modny i co najważniejsze - dodaje aranżacjom przyjemnego domowego ciepła.

8 / 12

Uwaga na zapachy

Obraz
© Bocca design // Homebook.pl

W spodzie antresoli koniecznie zaplanuj nowoczesne oświetlenie kuchni i zadbaj o okap kuchenny - wyciąg lub pochłaniacz. Zwróć uwagę, że w drugiej z "piętrowych" aranżacji pod antresolą zmieściła się nie tylko funkcjonalna kuchnia, ale również niewielkie pomieszczenie pełniące rolę spiżarni lub garderoby.

9 / 12

A może w przedpokoju

Obraz
© Moti // Homebook.pl

Nierzadko zdarza się, że kawalerka może pochwalić się obszernym przedpokojem z wnęką. Wówczas warto rozważyć umieszczenie tam aneksu kuchennego. Ciąg mebli najlepiej ustawić w linii prostej - taki projekt zajmie najmniej miejsca i będzie ci łatwiej o jego spójną aranżację. Aby spotęgować wrażenie harmonii, wybierz prostą zabudowę o kubicznym kształcie, którą przy pomocy monochromatycznych, jasnych kolorów z łatwością "wtopisz" w przedpokojowy anturaż. Pamiętaj, że w przypadku kawalerki o małej, nieustawnej części dziennej i okazałym, długim przedpokoju takie przechodnie położenie kuchni, zazwyczaj wychodzi jej na dobre!

10 / 12

Jak sprytnie ukryć kuchenną zabudowę

Obraz
© Pogotowie Wnętrzarskie // Homebook.pl

Osoby, które nie przepadają za eksponowaniem zabudowy kuchennej w salonowym wnętrzu, mogą zdecydować się na sprytne zamaskowanie jej ażurową ścianką lub drzwiami składanymi w harmonijkę. Efektownego przepierzenia można dokonać przy pomocy paneli 3D. Czasem ich konstrukcja zbudowana jest z prostych geometrycznych elementów, innym razem przypomina efektowne esy-floresy.

11 / 12

Kuchnia w szafie!

Obraz
© Ogrody i Wnętrza // Homebook.pl

Kuchnia ukryta za składnymi drzwiami, przypomina z kolei... zamkniętą szafę! Tego rodzaju projekty najczęściej wykonuje się na wymiar, dzięki czemu są perfekcyjnie wkomponowane w przestrzeń i maksymalnie ergonomiczne. Niektórzy oddzielają kuchnię od reszty wnętrza szklaną ścianką. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla surowych nowoczesnych przestrzeni w stylu hi-tech, jak i przytulnych aranżacji skandynawskich.

12 / 12

Szafa się otwiera i...

Obraz
© Ogrody i Wnętrza // Homebook.pl

Bar otwarty... Chciałoby się powiedzieć. Mówi się, że kuchnia to serce domu. Nawet jeżeli jest niewielka, pozostaje miejscem pełnym domowego ciepła, pysznych smaków i aromatów. Uwierz, że nawet w kameralnej kawalerce możesz stworzyć nastrojowy kącik kulinarny! Idealny przepis? Otwarty umysł i moc ergonomicznych rozwiązań.

Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Homebook.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)