Szybkowar – urządzenie, które warto mieć w kuchni
Jeśli prowadzisz szybki tryb życia i brakuje ci czasu na długie gotowanie, możesz wybrać szybkowar. Zobacz, na jakie kwestie warto zwracać uwagę.
01.10.2018 | aktual.: 01.10.2018 16:10
Szybkowar – co to jest?
Szybkowar to garnek z pokrywą, która szczelnie przykrywa gotujące się potrawy. Dzięki temu w środku naczynia powstaje wysokie ciśnienie przyspieszające przygotowywanie wybranych dań. Szybkowar zatrzymuje parę wodną, co z kolei zapobiega przypalaniu. Produkty zachowują kolor oraz smak, mają również więcej witamin i minerałów. Szybkowar jest bardzo prostu w obsłudze i będzie doskonałym wyborem dla tych, którzy z jakichś powodów nie mogą sobie pozwolić na tradycyjne, długie gotowanie.
Szybkowar – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Szybkowary wykonuje się z różnych materiałów. Do wyboru mamy przede wszystkim modele ze stali nierdzewnej i z aluminium. Szybkowary ze stali nierdzewnej są wyjątkowo odporne na uszkodzenia, ale wolniej się nagrzewają. Szybkowary z aluminium zwykle kosztują mniej niż te wykonane ze stali, szybko się nagrzewają i szybko oddają ciepło, ale są mniej odporne na zarysowania.
Szybkowary można podzielić również na te, które stawia się na płycie grzewczej, kuchence gazowej i płycie indukcyjnej oraz na te, które podłącza się bezpośrednio do sieci elektrycznej. Te drugie są zwykle droższe od tych pierwszych i mogą zawierać dodatkowe funkcje, które ułatwiają gotowanie, np. programowanie czasu pracy.
Szybkowar zawiera odpowiednie zabezpieczenia, np. blokadę pokrywy, która uniemożliwia wydostanie się gorącej pary, czy regulator ciśnienia, który pozwala utrzymywać stałe ciśnienie we wnętrzu naczynia.
Prócz tego warto również zwrócić uwagę na pojemność szybkowaru oraz na jego średnicę. Przyjmuje się, że szybkowar o pojemności 4 litrów przygotuje jedną lub dwie porcje, szybkowar o pojemności 6 litrów będzie dobry do czterech porcji, natomiast szybkowar 8-litrowy to świetny wybór dla dużych rodzin, więcej niż 4-osobowych. Średnica szybkowaru ma wpływ na wygodę użytkowania, warto ją dostosować do wielkości pól grzewczych.
Szybkowar może mieć też wiele różnych funkcji dodatkowych, np. timer umożliwiający ustawienie czasu do przygotowania potrawy, wewnętrzną podziałkę, która pozwala na dokładne odmierzenie płynów, a także termometr czy przeróżne automatyczne programy gotowania.