Trwa ładowanie...
dinyyh7

Jak oszczędzać prąd w domu. Pięć błędów, które popełniasz

Wiele niepozornych urządzeń to prawdziwi pożeracze prądu. By zmniejszyć rachunki za prąd, musisz pozbyć się pewnych nawyków. Niestety, nie wszystkie są oczywiste na pierwszy rzut oka. Poniżej znajdziesz kilka prostych i niezawodnych sposobów na oszczędzenie energii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niech oszczędzanie wejdzie ci w krew
Niech oszczędzanie wejdzie ci w krew (Fotolia, Fot: Pio Si)
dinyyh7

1. Ładowarka w gniazdku

Kabel, który z jednej strony jest podłączony do gniazdka, a z drugiej niczego nie ładuje, to dość częsty widok w wielu domach. Nawet w pełni naładowany smartfon czy laptop, który pozostaje podłączony do sieci, przechodzi w tryb czuwania, a co za tym idzie - stale pobiera energię. Jedno urządzenie nie generuje zbyt dużych kosztów, jednak kilka sprzętów podłączonych przez cały czas może znacznie zawyżyć rachunki za prąd.

dinyyh7

2. Niewłaściwa klasa energetyczna sprzętu

Przy zakupie urządzeń takich jak choćby lodówka, która musi mieć stałe podłączenie do prądu, warto wybrać lepszą klasę energetyczną. Urządzenia energooszczędne są nieco droższe od innych, ale biorąc pod uwagę różnicę cenową oraz średnie zużycie prądu, łatwo obliczyć, że na przestrzeni kilku lat zakup z pewnością się zwróci. To samo tyczy się również oświetlenia na zewnątrz. Lepiej zainwestować w lampy z czujnikiem ruchu.

flickr.com
Podziel się
dinyyh7

3. Stare żarówki

Jesień to przede wszystkim coraz dłuższe wieczory, a to oznacza, że światło będzie palić się właściwie na okrągło. Aby zminimalizować koszty prądu, lepiej wymienić zwykłe, tanie żarówki na te energooszczędne. Nie tylko dają mocniejsze światło, ale również działają dłużej. Zwróć również uwagę na to, że częste wyłączanie i włączanie światła nie tylko sprawi, że żarówka pobiera więcej prądu, ale również skraca się jej żywotność. Pamiętaj również, by korzystać z dziennego światła tak długo, jak tylko się da. Nie włączaj lamp, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Lepiej zrezygnować z gęstych firan i zasłon i postawić na słońce.

dinyyh7

4. Złe nawyki w kuchni

Mając w domu kuchnię elektryczną, zwróć uwagę na to, jak dużo czasu zajmuje przygotowanie posiłków i zastanów się, jak skrócić ten czas. Gotując makaron lepiej wlać do garnka mniej wody. Szybciej się zagotuje, a co za tym idzie - zmniejszy zużycie prądu. To samo tyczy się gotowania wody w czajniku elektrycznym. Urządzenie pobiera sporą ilość energii, zwłaszcza jeśli korzystasz z niego kilka razy w ciągu dnia. Wlewaj do niego tyle, ile będzie ci potrzebne. Podczas pieczenia lepiej nie otwierać piekarnika zbyt często. By wyrównać temperaturę, urządzenie będzie zmuszone pobrać więcej energii. To samo tyczy się lodówki i wstawiania do niej ciepłych potraw.

Fotolia
Podziel się
dinyyh7

5. Nieodpowiednia taryfa

Sprawdź, czy twój dostawca prądu przewiduje opcję tzw. taryfy nocnej, w której oferuję niższą stawkę cenową w godzinach od 22:00 do 6:00 rano. Jeśli tak, warto przesunąć część obowiązkowych czynności domowych, jak choćby włączenie zmywarki do naczyń lub pralki na wieczór.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


dinyyh7

dinyyh7
dinyyh7