Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany Geberit

System "push to open" w meblach łazienkowych – na czym polega?

Przechowywanie w łazience to jeden z trudnych tematów, z którym trzeba się zmierzyć podczas projektowania wnętrza. Wymaga wygospodarowania pojemnego miejsca na wszystkie niezbędne kosmetyki i przybory toaletowe, a potem sprytnego zaaranżowania go w estetyczny i funkcjonalny sposób. Idealnie w tę potrzebę wpisują się meble z mechanizmem push to open, który sprawia, że korzystanie z szafek staje się przyjemne, a wystrój cechuje się wyrafinowaną prostotą. Jak działa system push to open i gdzie można go zainstalować?

Share
System "push to open" w meblach łazienkowych System "push to open" w meblach łazienkowych Źródło: materiały partnera
d1gngpc

Estetyczne, pojemne, trwałe i odporne na wymagające łazienkowe warunki – to najważniejsze cechy mebli łazienkowych. Jednak trzeba pamiętać, że szafki i szuflady powinny być przede wszystkim ergonomiczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Każdy z domowników korzysta z nich wielokrotnie każdego dnia, więc kluczowa jest łatwość ich otwierania i zamykania.

"Push to open" – jak działa ten system?

Mechanizm push to open znajduje się w zatrzaskach, prowadnicach i odbojnikach do szafek, co znacznie ułatwia korzystanie z nich na co dzień. Mechanizm działania jest prosty – wystarczy jedynie delikatnie docisnąć front szafki, aby otworzyć drzwi. Cały system ukryty jest wewnątrz mebla, dzięki czemu na zewnątrz nie potrzebne są żadne dodatkowe uchwyty. Daje to minimalistyczny wygląd całej aranżacji.

Aby zamknąć szafkę, wystarczy docisnąć delikatnie front lub w alternatywnej wersji – szafka domyka się sama dzięki zamontowanym magnesom.

d1gngpc

Czy zatrzaski push to open można zamontować w każdym meblu łazienkowym?

Ten system można wykorzystać w niemal każdym meblu łazienkowym, jeśli tylko jego rozmiar i materiał wykonania pozwala na montaż. Zatrzaski push to open przyjmują formę prostych mechanizmów dociskowych, odbojników lub współpracują z prowadnicami w szufladach. Dzięki różnym sposobom montażu mechanizmów push to open można z łatwością dopasować odpowiedni typ do specyfiki mebla. Nie ma ograniczeń związanych z przeznaczeniem szafki i jej sposobem otwierania – ten system sprawdza się dobrze zarówno w meblach z otwieranymi, jak i wysuwanymi frontami.

Gdzie można wykorzystać system "push to open"?

Ze względu na swój uniwersalny charakter system możemy zamontować w niemal każdym meblu łazienkowym. Świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy mieć natychmiastowy dostęp do zawartości szafki, a obie ręce mamy zajęte lub ubrudzone. Kluczową przewagą systemu push to open nad tradycyjnymi uchwytami jest możliwość otwarcia szafki bez użycia rąk – nawet łokciem lub kolanem.

Do otwieranych frontów szafek wykorzystuje się systemy w postaci zatrzasków push to open. Sprawdzają się one zarówno w górnych, jak i w dolnych szafkach. W zależności od wielkości mebla lub frontu można dobrać jeden lub więcej zatrzasków.

Szafki z systemem "push to open" zamontowane w łazience materiały partnera
Szafki z systemem "push to open" zamontowane w łazienceŹródło: materiały partnera

Nieco inny system jest przeznaczony do szuflad. Zasada działania jest ta sama, jednak zamiast zatrzasków wykorzystuje się prowadnice push to open. Szuflady otwierane "na wcisk" i zamykane delikatnym zamknięciem dają ogromne poczucie wygody i możliwość otwierania w dowolny wygodny sposób. System jest wbudowany w prowadnice i montuje się je jak każde inne akcesorium do wysuwania szuflad. Dobrym pomysłem jest połączenie systemu docisku z opcją tzw. cichego domyku, co pozwala na komfortowe korzystanie z szuflad.

d1gngpc

Szuflady push to open Geberit idealnie komponują się z innymi produktami z kolekcji mebli i wyposażenia łazienkowego Acanto. Proste bryły, wyraźne wzornictwo, organiczne kształty i inteligentne rozwiązania to najlepszy opis tej linii produktowej. Seria proponuje meble łazienkowe w szerokiej kolorystyce, wykonane z wysokiej jakości materiałów i o różnych fakturach powierzchni. Oprócz tego w kolekcji Geberit Acanto producent proponuje dopasowaną stylistycznie nowoczesną i wysoce funkcjonalną ceramikę (umywalki, miski WC, bidety), która nie tylko świetnie wygląda, ale dzięki innowacyjnym rozwiązaniom ułatwia utrzymanie wysokiej higieny w toalecie.

Bezuchwytowe meble łazienkowe "push to open" – minimalizm i elegancja

Otwieranie i zamykanie szafek bez pomocy uchwytów to szczegół, który w codziennym użytkowaniu robi ogromną różnicę. Jak pokazują opinie użytkowników, to duże ułatwienie, wygoda i komfort przy korzystaniu z mebli łazienkowych.

Brak uchwytów to rozwiązanie polecane dla miłośników minimalizmu, wygody i prostych form. Tego typu systemy nie zakłócają obranej stylistyki wnętrza, pozwalając jednocześnie na komfortowe korzystanie z mebli łazienkowych na co dzień. Brak jakichkolwiek elementów na zewnątrz szafek wprowadza optyczny ład. W przypadku dużej zwartej zabudowy składającej się z kilku szafek bez uchwytów pozwala wizualnie powiększyć wnętrze, co jest ogromną zaletą szczególnie w małych łazienkach.

Meble łazienkowe Geberit to połączenie funkcjonalnego nowoczesnego wzornictwa z wysoką jakością materiałów. Eleganckie, inspirowane naturą, minimalistyczne – różnorodna stylistyka mebli pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i upodobań użytkowników. Modułowe zestawy do dowolnej konfiguracji dają możliwość zbudowania własnej niepowtarzalnej aranżacji. Warto wykorzystać tę elastyczność projektowania do stworzenia swojej wymarzonej łazienki.

d1gngpc

Szuflady "push to open" – oszczędność miejsca i wygoda

Delikatne naciśnięcie systemu push to open uruchamia sprężynę w odbojniku, która wypycha szufladę do przodu. To ten mechanizm sprawia, że korzystanie z bezuchwytowych szuflad "na docisk" jest tak wygodne. Wystarczy lekki ruch, aby szuflada niemal sama się otworzyła. Świetnie sprawdza się to w przypadku szuflad podumywalkowych, gdzie wystarczy delikatne dociśnięcie frontu, by mieć łatwy dostęp do wszystkich podręcznych kosmetyków.

W małych wnętrzach bezuchwytowe meble łazienkowe mają dodatkową korzyść, bowiem oszczędzają przestrzeń. Co więcej, brak wystających uchwytów eliminuje ryzyko zahaczenia o nie, co może się zdarzać, gdy w centralnej części pomieszczenia jest mało miejsca. Nie ma także problemu z jednoczesnym otwarciem sąsiadujących szafek. Brak uchwytów sprawia, że nie musimy martwić się o kolizję z otwartymi frontami i ich uszkodzenie.

Szuflada z systemem "push to open" na drobne akcesoria kosmetyczne materiały partnera
Szuflada z systemem "push to open" na drobne akcesoria kosmetyczneŹródło: materiały partnera

Jak zainstalować zamknięcia "push to open"?

Są łatwe w montażu, z którym każdy poradzi sobie samodzielnie. Bez problemu można mocować je do prawie każdej powierzchni.

d1gngpc

Istnieją dwa podstawowe sposoby montażu zatrzasków push to open. Najczęściej stosuje się mocowanie śrubkami po wewnętrznej stronie szafki. W zależności od tego, czy to górna lub dolna szafka, znajdujemy miejsce najbardziej intuicyjne pod kątem jej otwierania i tam mocujemy mechanizm. Zazwyczaj to jeden z najbliższych narożników lub środek zewnętrznej krawędzi.

Nieco rzadziej stosuje się opcję montażu mechanizmu w szkielecie mebla. Wymaga to przygotowania specjalnych otworów, a aby to było możliwe – ścianka mebla musi mieć odpowiednią grubość i strukturę. Do wywierconego otworu mocuje się zazwyczaj mechanizm na wcisk, w razie potrzeby wspomagając się klejem dla trwałego utrzymania zatrzasków.

Artykuł sponsorowany Geberit
d1gngpc
d1gngpc
d1gngpc