Trwa ładowanie...

Grill gazowy, elektryczny czy węglowy? Poradnik zakupowy

Wiosna w pełni, niedługo rozpocznie się sezon grillowy, a niektórzy być może rozpoczęli go już podczas pierwszych ciepłych weekendów, które nadeszły wyjątkowo wcześnie. Jeżeli chcecie przenieść swoje grillowanie na wyższy poziom, to ten poradnik jest dla was. Dowiecie się z niego, że grill węglowy to nie wszystko, a bezpiecznie grillować można nawet na balkonie.

Grill gazowy nie generuje dymu Grill gazowy nie generuje dymu Źródło: Adobe Stock
d4fxw44
d4fxw44

Klasyka gatunku

Mówiąc grill, jako pierwsze na myśl przychodzą oczywiście grille węglowe. Możecie postawić na proste rozwiązania w postaci modelu z okrągłym pojemnikiem na węgiel i raszkami, który można (choć nie zawsze powinno się) rozłożyć zawsze i wszędzie, a także jest łatwy w przenoszeniu. Można też zaszaleć i wybrać coś bardziej zaawansowanego. Mowa oczywiście o grillu na kółkach z pokrywą wyposażoną w termometr oraz dodatkowymi półkami na jedzenie, naczynia i sztućce potrzebne do przygotowania posiłków. W droższych modelach traficie na obudowy glazurowane lub pokryte emalią porcelanową.

Grill węglowy najlepiej sprawdza się, jeżeli macie do dyspozycji przestrzeń w ogrodzie, gdzie można go ustawić bez niepokojenia sąsiadów i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Przepisy co prawda nie zakazują grillowania nawet na balkonie, ale to krótka droga do podpadnięcia sąsiadom i przede wszystkim sprowadzenia zagrożenia. W ostatnich latach często pojawiały się informacje o pożarach bloków wywołanych właśnie przez korzystanie z grilla węglowego na balkonie.

Grill gazowy

Kolejna opcja to grill zasilany gazem, gdzie nadal mamy płomień, ale rozpalanie trwa krócej, a brak węgla sprawia, że można eksperymentować z różnymi daniami. Urządzenia zasilane gazem mogą się nadawać nawet do zrobienia pizzy. Kolejnym plusem jest brak dymu podczas grillowania. Wśród dodatkowych opcji znajdziecie termometr, półki boczne, pojemniki na tłuszcz, a nawet systemy równego rozprowadzania ciepła. Trzeba jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwsza to fakt, że grille gazowe są dość ciężkie i czasami trudno jest przemieścić je bez dodatkowej pomocy. Druga kwestia to oczywiście butla gazowa i jej obsługa, którą trzeba przeprowadzać starannie. Samo umiejscowienie butli też powinno odbywać się zgodnie z określonymi przepisami.

Elektryczna rewolucja

Ostatni punkt programu to grill elektryczny i tutaj można wymieniać prawie same plusy, ponieważ jest niewielki, lekki, łatwy w przenoszeniu, grillowanie odbywa się bez użycia ognia, a do tego w niektórych modelach producenci zastosowali funkcję programów ustawianych w zależności od tego, jaki efekt chcecie osiągnąć. Przy zakupie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc urządzenia, a ta już w tanich modelach potrafi osiągać 2200 W. Ten rodzaj grilla doskonale sprawdzi się nawet na balkonie, ponieważ jedyny zapach, jaki poczują sąsiedzi, to zapach pysznego jedzenia. Jedynym minusem jest uzależnienie od źródła prądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4fxw44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4fxw44