Jak pozbyć się kuny?
Jeśli kuna przedostanie się do domu, może w nim wyrządzić spore szkody. Przykładem są przegryzione kable albo zniszczona izolacja cieplna. Drapieżnik jest również zagrożeniem dla zwierząt gospodarskich, w tym kur i królików. Dlatego gdy tylko pojawi się w domu, warto go szybko przepędzić. Z naszego artykułu dowiesz się, jak się pozbyć kuny.
Kuna – czym się żywi i jak wygląda?
Kuna domowa, inaczej kamionka, ma około 50 cm długości (bez ogona). Poznasz ją po rozwidlonej białej plamie na szyi i piersi, która sięga aż do przednich łap (kuna leśna ma plamę w kolorze żółtym). Do jej charakterystycznych cech zalicza się także:
- nos w kolorze cielistym;
- ciemnobrązową sierść;
- krótkie nogi z pazurami.
Kuna żywi się drobnymi ssakami, jak myszy, szczury i nornice. Nie pogardzi również niewielkimi ptakami oraz składanymi przez nie jajami, a także rybami, żabami, jaszczurkami i owadami. Może ponadto zaatakować zwierzęta gospodarskie, na przykład kury, kaczki i króliki. Na swoje ofiary rzuca się w biegu – jeśli są one większe od niej, atakuje ich grzbiety. Drapieżnik spożywa ponadto owoce typu jabłka, śliwki czy czereśnie.
Jaki tryb życia prowadzi kuna?
Kuna domowa prowadzi nocny tryb życia. W dzień można ją spotkać tylko w okresie letnim, gdy noce są krótkie. Zwierzę buduje gniazda z drewna. Mieszka w lasach (można ją spotkać w okolicach starszych drzewostanów oraz w kępach chrustu i w norach ziemnych), jak również w pobliżu zabudowań na obrzeżach miast i wsi. Zasiedla suche i ciepłe pomieszczenia, które idealnie nadają się na gniazdowanie, jak:
- budynki gospodarskie typu szopy i stajnie;
- strychy i zaadaptowane poddasza;
- piwnice.
W cieplejszym okresie kuna może zagnieździć się także w ogrodzie, na przykład w altanie czy domku narzędziowym. Drapieżnik jest bardzo groźny, gdyż instynkt gonienia za ofiarą nie pozwala kunie zaprzestać polowania, nawet gdy nie jest już w stanie spożyć więcej jedzenia.
Potrzebujesz więcej informacji na temat zwalczania szkodników? Sprawdź, jakie zasady zachować podczas stosowania oprysków w ogrodzie.
Przez jaki otwór przejdzie kuna?
Kuna jest bardzo zwinnym zwierzęciem, gdyż może skakać na wysokość nawet 2–3 m. Dlatego bez przeszkód pokona ogrodzenie. A jak kuna wchodzi na dach? To proste – zwierzę świetnie wspina się po murze, chropowatym tynku czy rosnących bezpośrednio przy domu drzewach. Poza tym doskonale porusza się po rynnach oraz po piorunochronie, który wykorzystuje w charakterze drabiny.
Dzięki niezwykle szczupłemu i wydłużonemu ciału kuna może przedostać się do domu przez:
- niewielkie przestrzenie między dachówkami lub otwory w podbitce dachowej;
- nieszczelną izolację budynku – drapieżnik bez problemu wygryzie dziurę w styropianie lub wełnie mineralnej;
- uchylone drzwi lub okna.
Warto wiedzieć, jak wypłoszyć kunę z domu, gdyż zwierzę jest w stanie w każdej chwili przedostać się do budynku. Dotyczy to nie tylko okresu jesienno-zimowego, gdy szuka schronienia przed chłodem, ale również pory letniej.
Jakie są ślady obecności kuny w domu?
Jeśli w twoim domu pojawi się kuna, łatwo poznasz to po uciążliwych odgłosach w porze nocnej, na przykład drapaniu i chrobotaniu. Z kolei w okresie godowym, przypadającym na wiosnę, kuny wydają odgłosy przypominające miauczenie kota. Poza tym kuna zaznacza swój teren moczem i kałem, dlatego nieprzyjemny, ostry zapach to również powód do niepokoju.
Kiedy jeszcze warto wiedzieć, jak pozbyć się kuny? Przyda się to, jeśli:
- w szopie czy na poddaszu zauważysz resztki pożywienia kuny, na przykład pogryzione kawałki żab albo myszy;
- stale dokucza ci smród padliny – kuna znosi do swojego gniazda martwe ofiary.
Obecność kuny w domu poznasz także wówczas, gdy w piwnicy lub na poddaszu dostrzegłeś uszkodzone czy przegryzione kable. W przypadku samochodu wskazuje na to pogryziona mata wygłuszająca silnika, a nawet wyciek płynu chłodniczego.
Jakie szkody w domu może wyrządzić kuna?
Warto wiedzieć, czym żywi się kuna i jakie szkody może spowodować w domu, gdyż dzięki temu możesz zawczasu przygotować się na wizytę tego sympatycznie wyglądającego, jednak nieproszonego i bardzo groźnego gościa. Kuna jest w stanie:
- uszkodzić izolację cieplną dachu, w tym folię paroizolacyjną;
- przegryźć przewody instalacji elektrycznej lub antenowej, a także kable znajdujące się w samochodzie – zniszczenia w sieci elektrycznej mogą doprowadzić nawet do zwarcia i wybuchu pożaru;
- przewrócić i zniszczyć kosze na śmieci – kuna nie gardzi domowymi odpadkami.
Kuna jest w stanie w szybkim czasie zabić wszystkie kury, króliki czy gołębie, które znajdują się w gospodarstwie. Poza tym może przenieść groźne dla zwierząt domowych choroby, na przykład wściekliznę. Drapieżnik może również zniszczyć uprawy, a także zjeść owoce, które rosną w sadzie. Jeśli poczuje się zagrożony, może podrapać i pogryźć domownika. Faktem jednak jest, że takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.
Jeśli zaniedbasz działań związanych z tym, jak wypłoszyć kunę, może ci grozić nawet gruntowny, bardzo kosztowny remont poddasza. Dlatego nie warto zwlekać – trzeba od razu pozbyć się tego drapieżnika.
Jak pozbyć się kuny z domu? Poznaj sprawdzone sposoby
Kuna w Polsce wprawdzie nie jest objęta ochroną gatunkową, to jednak, w przeciwieństwie do innych szkodników, na przykład szczurów, nie można jej zabić. Wynika to z tego, że kuna żyjąca na wolności jest własnością Skarbu Państwa. Dlatego możesz ją jedynie odstraszyć albo złapać i przenieść do nowego miejsca, na przykład na łąkę. Dzięki temu nie narazisz się na dotkliwą karę – za zabicie kuny grożą nawet 3 lata więzienia.
Pamiętaj, aby podczas stosowania sposobów na to, jak pozbyć się kuny, zwierzęciu nie stała się żadna krzywda. Spośród takich sposobów najbardziej skuteczne są dostępne w sklepach preparaty odstraszające, zarówno zapachowe, jak i dźwiękowe, a także żywołapki.
Preparaty odstraszające
Kuna nie lubi niektórych zapachów i dźwięków, dlatego takie preparaty pomogą szybko pozbyć się zwierzęcia z domu. Możesz zdecydować się na przykład na koncentrat. Wystarczy go rozcieńczyć z wodą i nałożyć na przykład na szmatę, którą pozostawisz w pobliżu miejsca bytowania drapieżnika. Taki płyn świetnie sprawdzi się, gdy kuna bytuje zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jego zaletą jest to, że działa nawet do 12 tygodni.
Inną opcją jest zasilany prądem lub bateriami odstraszasz ultradźwiękowy.
- Emituje fale, które w ogóle lub tylko w minimalnym stopniu są słyszalne przez człowieka, a więc nie będą uciążliwe dla domowników.
- Możesz go umieścić zarówno na poddaszu czy w piwnicy, jak i w samochodzie, pod przednią maską.
- Warto kupić urządzenie, w którym można zaprogramować zmiany sygnału ultradźwiękowego, aby kuny nie przyzwyczaiły się do emisji tych samych fal.
W sprzedaży dostępne są również spraye czy żele odstraszające. Mają one jednak krótkoterminowe działanie, zwykle do 7 dni, dlatego lepiej postawić na koncentrat.
Pułapka na kunę
Żywołapka działa w ten sposób, że gdy kuna wejdzie na płytkę znajdującą się w środku, dojdzie do zwolnienia blokady drzwiczek i zatrzaśnięcia drapieżnika we wnętrzu. Klatka pozwoli ci złapać zwierzę i bezpiecznie przetransportować je do nowego miejsca bytowania, jednak może to trwać sporo czasu. Pamiętaj, aby drapieżnika przewieźć z dala od domu – minimalna odległość to 10 km. Kuna to bardzo inteligentne stworzenie, które w przypadku mniejszego dystansu z łatwością odnajdzie drogę do twojego domu.
Żywołapka jest zbudowana z grubego drutu stalowego, dlatego nie ma ryzyka, że kuna przegryzie ją i ucieknie. Warto ją przykryć trocinami lub materiałem, aby z zewnątrz była mniej widoczna. W środku możesz umieścić to, co kuna lubi najbardziej, a więc owoce, a nawet słodycze. Smakołyki warto co jakiś czas zmienić.
Domowe sposoby na kunę – ocet, amoniak, kostki do WC, sierść psa
Jeśli nie wiesz, jak się pozbyć kuny, możesz spróbować domowych sposobów, na przykład polać odchody drapieżnika albo przypuszczalne miejsce jego bytowania roztworem octu i wody bądź amoniakiem. Substancje wydzielają jednak drażniący zapach, który może przeszkadzać domownikom. To samo dotyczy kostki do WC – jeśli powiesisz ją pod maską samochodu, w kabinie może unosić się nieprzyjemna woń.
Inny domowy sposób na to, jak pozbyć się kun, to umieszczenie psiej sierści na poddaszu czy w budynku gospodarskim. Zwierzę może jednak szybko się do niej przyzwyczaić, dlatego metoda ta jest często nieskuteczna.
Pamiętaj, że domowe sposoby działają jedynie przez krótki czas. Dlatego najlepiej zainwestować w profesjonalne środki.
Jak zabezpieczyć dom przed kuną?
Aby mieć pewność, że kuna nie powróci do twojego domu i nie wyrządzi kolejnych szkód, warto go odpowiednio zabezpieczyć. Świetnym sposobem jest montaż kolców na rynnach, które uniemożliwią drapieżnikowi wdrapanie się na dach.
Wciąż jednak kuna będzie mogła wspiąć się po tynku. Dlatego warto w charakterze prewencyjnym zastosować odstraszacze – poza preparatami dostępnymi w sklepach możesz:
- jako ocieplenie wykorzystać wełnę celulozową nasączoną kwasem borowym i siarczanem magnezu;
- na parapecie lub na tarasie czy balkonie postawić komarzycę, czyli roślinę, która wydziela przyjemny dla człowieka, ale nietolerowany przez kunę zapach.
Warto ponadto uszczelnić wszelkie dziury, przez które kuna mogłaby przedostać się do domu. Ważne są szczególnie te znajdujące się na poddaszu i dachu. W przypadku otworów wentylacyjnych możesz wykorzystać stalowe kratki albo metalowe taśmy perforowane. Poza tym sprawdzą się peszle, czyli karbowane rurki ochronne na kable wykonane z odpornego na przegryzienie tworzywa sztucznego.
Źródła:
- https://www.extradom.pl/porady/artykul-po-czym-poznamy,-ze-w-domu-jest-kuna-domowa,-i-jak-sie-jej-pozbedziemy
- https://ekodocieplenia.com/jak-kuna-domowa-wchodzi-na-dach/
- https://www.kociecalimali.pl/blog/jakie-zwierzeta-atakuje-kuna/
- https://home.morele.net/poradniki/kuna-domowa-wszystko-co-musisz-o-niej-wiedziec/
- https://www.grupastop.pl/czy-kuna-jest-pod-ochrona-wyjasniamy/
- https://www.pryskaj.pl/w-jaki-sposob-mozna-pozbyc-sie-kuny
- https://www.odstraszanie.pl/a9,odstraszanie-kuny-z-domu.html
- https://superceluloza.pl/jak-pozbyc-sie-kuny-z-poddasza/
- https://stopkunom.pl/wiedza/136-jak-pozbyc-sie-kuny-domowej-ze-strychu
WP Dom na: