System nawadniania ogrodu. Sprawdź, co wybrać
Ogród wymaga odpowiedniego nawodnienia. Jest to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na walory dekoracyjne roślinności. Podlewać można ręcznie, ale coraz więcej osób skłania się ku systemom automatycznym. Dobrze wykonany, automatyczny system nawadniania ogrodu jest nie tylko komfortowy, ale też skuteczny. Zobacz, co najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie.
17.05.2018 | aktual.: 29.05.2018 15:14
Czy warto inwestować w systemy nawadniające?
Automatyczne podlewanie ogrodu stanowi duże ułatwienie dla użytkowników. Ręczne podlewanie może być bardzo uciążliwe (szczególnie w okresie suszy, gdy ogród trzeba podlewać przynajmniej dwa razy dziennie). Dlatego systemy nawadaniania pozwalają na zaoszczędzenie dużej ilości czasu i ułatwiają codzienną pielęgnację zieleni. Automatyczne sterowniki stanowią wygodną alternatywę dla podlewania ręcznego.
Nowoczesne urządzenia zraszające uruchamiają się samoczynnie i samodzielnie kontrolują stan nawodnienia gleby. Sekretem sukcesu jest jednak dobranie rodzaju nawodnienia do specyfiki ogrodu i rodzaju roślinności. Niektóre systemy dobrze sprawdzają się w przypadku trawników, jednak słabo radzą sobie z nawadnianiem rabat. Dlatego przed wykonaniem automatycznego nawodnienia ogrodu warto stworzyć projekt zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać najlepszy i najbardziej ekonomiczny sposób nawadniania. Większość systemów można łatwo rozbudowywać, zatem nie trzeba montować ich od razu na całym terenie.
Nowoczesne systemy nawadniania są szczególnie przydatne w dużych ogrodach. Ręczne podlewanie większych powierzchni byłoby dość kłopotliwe i czasochłonne. W tym wypadku automatyczne sterowniki stanowią spore ułatwienie, które znacznie usprawnia pielęgnację ogrodu i zapewnia użytkownikom większy komfort.
Koszt systemu nawadniania ogrodu
Nowoczesne systemy nawadniające kosztują niemało. Średnio metr kwadratowy instalacji kosztuje 10-18 zł/mkw. trawnika. Jest to cena uśredniona dla trawnika o powierzchni 500 mkw. i zawiera wszystkie urządzenia typu zraszacze, elektrozawory, sterowniki, węże doprowadzające wodę, jak również usługę montażową.
Dobry początek: projekt systemu nawadniania
Przed wyborem konkretnego rozwiązania należy wykonać projekt. Jego opracowanie warto powierzyć architektowi krajobrazu. W projekcie musi znaleźć się obrys domu, utwardzonych ścieżek, podjazdów, trawników, rabat oraz budynków gospodarczych. Niezbędnym elementem jest także lokalizacja oraz specyfika ujęcia wody. Należy dokonać dokładnych pomiarów ciśnienia (z pompy bądź wodociągu), a także określić przybliżoną wydajność ujęcia. Dopiero na podstawie takich danych można dobrać najlepszy system nawadniający. Pamiętaj, że specyfika ujęcia wody będzie miała wpływ na wybór zraszaczy, a także na ich rozmieszczenie.
Opierając się na powyższych danych projektowych, należy określić specyfikę sytemu nawadniania, rodzaj zraszaczy, umiejscowienie i średnice przewodów doprowadzających wodę, a także lokalizację i liczbę poszczególnych sekcji (niezależnych linii nawadniających).
Systemy nawadniania ogrodu - przegląd
Nowoczesne systemy nawadniające składają się z trzech elementów:
- urządzeń nawadniających (zraszaczy)
- sterowników i elektrozaworów, które kontrolują częstotliwość i intensywność nawadniania, gwarantując bezobsługową pracę systemu
- przewodów łączących poszczególne elementy systemu.
Dla inwestora najważniejszy jest jednak typ urządzenia nawadniającego. Producenci oferują kilka typów zraszaczy, które można montować w nowoczesnych systemach nawadniających. Największą popularnością cieszą się zraszacze stałe - są one najczęściej montowane w przydomowym ogrodzie. Mają specjalne dysze, które nadają kształt strumieniowi wody. Wbudowane systemy regulacji zmieniają ciśnienie wypływającego strumienia, dzięki czemu objętość zraszacza stale się zmienia. To z kolei sprawia, że strumień wody równomiernie nawadnia wybrany fragment ogrodu.
Które systemy nawadniania warto wybrać?
Wszystko zależy od budżetu, specyfiki aranżacji ogrodowej oraz jej rozmiarów. Do nawadniania trawnika najlepiej użyć zraszaczy wynurzanych.
Jest to rozwiązanie, które gwarantuje wysoką skuteczność i nie zmniejsza walorów dekoracyjnych otoczenia. Nawadnianie kropelkowe lepiej sprawdza się przy grupach krzewów, rabat kwiatowych oraz warzywników. Z kolei zraszacze niewynurzane świetnie radzą sobie przy niewielkich drzewach i rabatach o większych rozmiarach.
To cię też zainteresuje: Pielęgnacja trawnika wiosną
Pamiętaj, że przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować ciśnienie wody i wydajność ujęcia. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników można wybrać najlepszy system. Wybór wcale nie jest oczywisty, dlatego zaleca się konsultację z wyspecjalizowaną firmą, która zajmuje się automatycznym nawadnianiem. Wykonanie projektu i montaż systemu warto powierzyć doświadczonym fachowcom. Dzięki temu zyskasz pewność, że nawadnianie ogrodu będzie działało optymalnie. Skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy będzie się też wiązało z uzyskaniem gwarancji, pomocą serwisu oraz z pomocą w przygotowaniu systemu do pierwszego sezonu zimowego.