Trwa ładowanie...

System nawadniania ogrodu. Sprawdź, co wybrać

Ogród wymaga odpowiedniego nawodnienia. Jest to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na walory dekoracyjne roślinności. Podlewać można ręcznie, ale coraz więcej osób skłania się ku systemom automatycznym. Dobrze wykonany, automatyczny system nawadniania ogrodu jest nie tylko komfortowy, ale też skuteczny. Zobacz, co najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

System nawadniania ogrodu. Sprawdź, co wybraćŹródło: Shutterstock.com
d3feyck
d3feyck

Czy warto inwestować w systemy nawadniające?

Automatyczne podlewanie ogrodu stanowi duże ułatwienie dla użytkowników. Ręczne podlewanie może być bardzo uciążliwe (szczególnie w okresie suszy, gdy ogród trzeba podlewać przynajmniej dwa razy dziennie). Dlatego systemy nawadaniania pozwalają na zaoszczędzenie dużej ilości czasu i ułatwiają codzienną pielęgnację zieleni. Automatyczne sterowniki stanowią wygodną alternatywę dla podlewania ręcznego.

Nowoczesne urządzenia zraszające uruchamiają się samoczynnie i samodzielnie kontrolują stan nawodnienia gleby. Sekretem sukcesu jest jednak dobranie rodzaju nawodnienia do specyfiki ogrodu i rodzaju roślinności. Niektóre systemy dobrze sprawdzają się w przypadku trawników, jednak słabo radzą sobie z nawadnianiem rabat. Dlatego przed wykonaniem automatycznego nawodnienia ogrodu warto stworzyć projekt zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać najlepszy i najbardziej ekonomiczny sposób nawadniania. Większość systemów można łatwo rozbudowywać, zatem nie trzeba montować ich od razu na całym terenie.

Nowoczesne systemy nawadniania są szczególnie przydatne w dużych ogrodach. Ręczne podlewanie większych powierzchni byłoby dość kłopotliwe i czasochłonne. W tym wypadku automatyczne sterowniki stanowią spore ułatwienie, które znacznie usprawnia pielęgnację ogrodu i zapewnia użytkownikom większy komfort.

d3feyck

Koszt systemu nawadniania ogrodu

Nowoczesne systemy nawadniające kosztują niemało. Średnio metr kwadratowy instalacji kosztuje 10-18 zł/mkw. trawnika. Jest to cena uśredniona dla trawnika o powierzchni 500 mkw. i zawiera wszystkie urządzenia typu zraszacze, elektrozawory, sterowniki, węże doprowadzające wodę, jak również usługę montażową.

Dobry początek: projekt systemu nawadniania

Przed wyborem konkretnego rozwiązania należy wykonać projekt. Jego opracowanie warto powierzyć architektowi krajobrazu. W projekcie musi znaleźć się obrys domu, utwardzonych ścieżek, podjazdów, trawników, rabat oraz budynków gospodarczych. Niezbędnym elementem jest także lokalizacja oraz specyfika ujęcia wody. Należy dokonać dokładnych pomiarów ciśnienia (z pompy bądź wodociągu), a także określić przybliżoną wydajność ujęcia. Dopiero na podstawie takich danych można dobrać najlepszy system nawadniający. Pamiętaj, że specyfika ujęcia wody będzie miała wpływ na wybór zraszaczy, a także na ich rozmieszczenie.

Opierając się na powyższych danych projektowych, należy określić specyfikę sytemu nawadniania, rodzaj zraszaczy, umiejscowienie i średnice przewodów doprowadzających wodę, a także lokalizację i liczbę poszczególnych sekcji (niezależnych linii nawadniających).

d3feyck

Systemy nawadniania ogrodu - przegląd

Nowoczesne systemy nawadniające składają się z trzech elementów:

  • urządzeń nawadniających (zraszaczy)
  • sterowników i elektrozaworów, które kontrolują częstotliwość i intensywność nawadniania, gwarantując bezobsługową pracę systemu
  • przewodów łączących poszczególne elementy systemu.

Dla inwestora najważniejszy jest jednak typ urządzenia nawadniającego. Producenci oferują kilka typów zraszaczy, które można montować w nowoczesnych systemach nawadniających. Największą popularnością cieszą się zraszacze stałe - są one najczęściej montowane w przydomowym ogrodzie. Mają specjalne dysze, które nadają kształt strumieniowi wody. Wbudowane systemy regulacji zmieniają ciśnienie wypływającego strumienia, dzięki czemu objętość zraszacza stale się zmienia. To z kolei sprawia, że strumień wody równomiernie nawadnia wybrany fragment ogrodu.

Które systemy nawadniania warto wybrać?

Wszystko zależy od budżetu, specyfiki aranżacji ogrodowej oraz jej rozmiarów. Do nawadniania trawnika najlepiej użyć zraszaczy wynurzanych.

Jest to rozwiązanie, które gwarantuje wysoką skuteczność i nie zmniejsza walorów dekoracyjnych otoczenia. Nawadnianie kropelkowe lepiej sprawdza się przy grupach krzewów, rabat kwiatowych oraz warzywników. Z kolei zraszacze niewynurzane świetnie radzą sobie przy niewielkich drzewach i rabatach o większych rozmiarach.

d3feyck

To cię też zainteresuje: Pielęgnacja trawnika wiosną

Pamiętaj, że przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować ciśnienie wody i wydajność ujęcia. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników można wybrać najlepszy system. Wybór wcale nie jest oczywisty, dlatego zaleca się konsultację z wyspecjalizowaną firmą, która zajmuje się automatycznym nawadnianiem. Wykonanie projektu i montaż systemu warto powierzyć doświadczonym fachowcom. Dzięki temu zyskasz pewność, że nawadnianie ogrodu będzie działało optymalnie. Skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy będzie się też wiązało z uzyskaniem gwarancji, pomocą serwisu oraz z pomocą w przygotowaniu systemu do pierwszego sezonu zimowego.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3feyck
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3feyck