Trwa ładowanie...
ycipk-21o2xh

Efektywne nawadnianie ogrodu. Zwykły wąż może nie wystarczyć

Do podlewania ogrodu często nie wystarczy zwykła konewka, doskonale sprawdzają się za to systemy nawadniania, które efektywnie zaopatrują rośliny w odpowiednią ilość wody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Aby ogród zachwycał bujną zielenią i pięknymi kwiatami, nie możesz skąpić mu wody. Bez niej byliny i krzewy marnieją w okamgnieniu, a trawnik zmienia się w pustynię.
Aby ogród zachwycał bujną zielenią i pięknymi kwiatami, nie możesz skąpić mu wody. Bez niej byliny i krzewy marnieją w okamgnieniu, a trawnik zmienia się w pustynię. (Shutterstock)
ycipk-21o2xh

Tradycyjne sposoby podlewania ogrodu

Do podlewania ogrodu o niezbyt dużej powierzchni wystarczy gumowy wąż ze stacjonarnym zraszaczem, który ustawia się na podłożu lub wbija w nie za pomocą wbudowanego kołka. W tym przypadku jednak sam musisz pamiętać o odkręcaniu i zakręcaniu wody o odpowiednich porach. Wygodnym rozwiązaniem są węże spiralne, które same się zwijają. Umieszcza się je w zagłębionej w ziemi puszce stanowiącej jednocześnie źródło poboru wody. Przenoszenie szlauchu ułatwia specjalny wózek z bębnem do zwijania węża.

ycipk-21o2xh
Shutterstock.com
Podziel się

Do wyboru masz różne rodzaje zraszaczy, które pozwalają na natryskowe czy punktowe dozowanie wody, np. w sposób wahadłowy czy rotacyjny. Producenci oferują też specjalne zraszacze stacjonarne do powierzchni o nieregularnych kształtach, które za sprawą wielu punktów wyrzutu wody można dostosować do kształtu podlewanego terenu.

ycipk-21o2xh

Precyzyjne podlewanie roślin o specjalnych wymaganiach ułatwiają linie nawadniające w postaci rur i mikrorurek z wmontowanymi wewnątrz kroplownikami lub mikrozraszający system nawadniania z dyszami do tworzenia wodnej mgiełki (idealne rozwiązanie dla roślin, które w dużym stopniu chłoną wilgoć poprzez liście). W niektórych ogrodach o ciągłej linii nasadzenia, biegnącej np. wzdłuż ogrodzenia, dobrze sprawdzają się też węże zraszające o dziurkowanej powierzchni lub pocące się, przez które woda przenika na całej długości.

Podziemne nawadnianie ogrodu

ycipk-21o2xh

Podziemne systemy nawadniania pozwalają uniknąć konieczności ciągnięcia szlauchu po ogrodzie czy przestawiania zraszaczy, precyzyjniej dawkują też wodę. Wymagają jednak bardziej czasochłonnej instalacji i ewentualnej zmiany jej rozmieszczenia po przearanżowaniu ogrodu. Rury doprowadzające wodę umieszcza się pod ziemią, a zraszacze ukrywa wśród roślin, dzięki czemu są one prawie niewidoczne. Jednak niektóre modele są zaprojektowane tak, by nieużywane pozostawały w ukryciu. Unoszą się ponad powierzchnię ziemi tylko na czas podlewania ogrodu. Dzieje się tak za sprawą ciśnienia wytwarzanego przez wodę, która wypycha końcówkę z obudowy osadzonej pod ziemią. To idealne rozwiązanie do podlewania trawnika.

Inteligentny system nawadniania

ycipk-21o2xh

Automatyczne systemy nawadniania pozwalają nie tylko na racjonalne wykorzystanie wody i dostarczenie do roślin jej odpowiedniej ilości, lecz także na zaoszczędzenie czasu. Dzięki nim unikniesz codziennego biegania z konewką czy przestawiania zraszaczy, co więcej: nie będziesz nawet musiał pamiętać o podlewaniu ogrodu. By ułatwić sobie pracę w ogrodzie, powinieneś jednak odpowiednio dobrać sprzęt nawadniający, a ponadto właściwie ustawić jego opcje w zależności do umiejscowienia (stopnia nasłonecznienia), fazy wzrostu, rodzaju podłoża czy gatunku roślin.

Podziel się

Systemy nawadniania są wyposażone w sterowniki, dzięki którym możesz precyzyjnie wyznaczyć porę i długość podlewania czy dni, w których urządzenia będą się włączały. Wydajne systemy nawadniania wykorzystują na ogół różne metody podlewania ogrodu. Każde z urządzeń, np. zraszacz stacjonarny czy linia kroplująca, może być uruchamiane niezależnie i o innej porze. Zaprogramowanie podlewania ogrodu np. na noc pozwala na efektywniejsze nawadnianie i wykorzystanie mniejszej ilości wody, ponieważ po zmroku nie paruje ona tak intensywnie jak za dnia. W przypadku systemów podzielonych na sekcje sygnały ze sterownika są wysyłane do zaworów, aktywujących wypływ wody w poszczególnych częściach ogrodu według zadanej kolejności.

ycipk-21o2xh

Dobrą inwestycją jest system nawadniający z wbudowanymi czujnikami wilgotności podłoża i deszczu, dzięki czemu podlewanie ogrodu możesz na bieżąco dopasowować do jego potrzeb, także podczas swojej nieobecności w domu.

Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne

ycipk-21o2xh

ycipk-21o2xh
ycipk-21o2xh