Trwa ładowanie...

Efektywne nawadnianie ogrodu. Zwykły wąż może nie wystarczyć

Do podlewania ogrodu często nie wystarczy zwykła konewka, doskonale sprawdzają się za to systemy nawadniania, które efektywnie zaopatrują rośliny w odpowiednią ilość wody.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Efektywne nawadnianie ogrodu. Zwykły wąż może nie wystarczyćŹródło: Shutterstock
d1ag53n
d1ag53n
Tradycyjne sposoby podlewania ogrodu

#

Do podlewania ogrodu o niezbyt dużej powierzchni wystarczy gumowy wąż ze stacjonarnym zraszaczem, który ustawia się na podłożu lub wbija w nie za pomocą wbudowanego kołka. W tym przypadku jednak sam musisz pamiętać o odkręcaniu i zakręcaniu wody o odpowiednich porach. Wygodnym rozwiązaniem są węże spiralne, które same się zwijają. Umieszcza się je w zagłębionej w ziemi puszce stanowiącej jednocześnie źródło poboru wody. Przenoszenie szlauchu ułatwia specjalny wózek z bębnem do zwijania węża.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Do wyboru masz różne rodzaje zraszaczy, które pozwalają na natryskowe czy punktowe dozowanie wody, np. w sposób wahadłowy czy rotacyjny. Producenci oferują też specjalne zraszacze stacjonarne do powierzchni o nieregularnych kształtach, które za sprawą wielu punktów wyrzutu wody można dostosować do kształtu podlewanego terenu.

Precyzyjne podlewanie roślin o specjalnych wymaganiach ułatwiają linie nawadniające w postaci rur i mikrorurek z wmontowanymi wewnątrz kroplownikami lub mikrozraszający system nawadniania z dyszami do tworzenia wodnej mgiełki (idealne rozwiązanie dla roślin, które w dużym stopniu chłoną wilgoć poprzez liście). W niektórych ogrodach o ciągłej linii nasadzenia, biegnącej np. wzdłuż ogrodzenia, dobrze sprawdzają się też węże zraszające o dziurkowanej powierzchni lub pocące się, przez które woda przenika na całej długości.

Podziemne nawadnianie ogrodu

#

Podziemne systemy nawadniania pozwalają uniknąć konieczności ciągnięcia szlauchu po ogrodzie czy przestawiania zraszaczy, precyzyjniej dawkują też wodę. Wymagają jednak bardziej czasochłonnej instalacji i ewentualnej zmiany jej rozmieszczenia po przearanżowaniu ogrodu. Rury doprowadzające wodę umieszcza się pod ziemią, a zraszacze ukrywa wśród roślin, dzięki czemu są one prawie niewidoczne. Jednak niektóre modele są zaprojektowane tak, by nieużywane pozostawały w ukryciu. Unoszą się ponad powierzchnię ziemi tylko na czas podlewania ogrodu. Dzieje się tak za sprawą ciśnienia wytwarzanego przez wodę, która wypycha końcówkę z obudowy osadzonej pod ziemią. To idealne rozwiązanie do podlewania trawnika.

Inteligentny system nawadniania

#

Automatyczne systemy nawadniania pozwalają nie tylko na racjonalne wykorzystanie wody i dostarczenie do roślin jej odpowiedniej ilości, lecz także na zaoszczędzenie czasu. Dzięki nim unikniesz codziennego biegania z konewką czy przestawiania zraszaczy, co więcej: nie będziesz nawet musiał pamiętać o podlewaniu ogrodu. By ułatwić sobie pracę w ogrodzie, powinieneś jednak odpowiednio dobrać sprzęt nawadniający, a ponadto właściwie ustawić jego opcje w zależności do umiejscowienia (stopnia nasłonecznienia), fazy wzrostu, rodzaju podłoża czy gatunku roślin.

Systemy nawadniania są wyposażone w sterowniki, dzięki którym możesz precyzyjnie wyznaczyć porę i długość podlewania czy dni, w których urządzenia będą się włączały. Wydajne systemy nawadniania wykorzystują na ogół różne metody podlewania ogrodu. Każde z urządzeń, np. zraszacz stacjonarny czy linia kroplująca, może być uruchamiane niezależnie i o innej porze. Zaprogramowanie podlewania ogrodu np. na noc pozwala na efektywniejsze nawadnianie i wykorzystanie mniejszej ilości wody, ponieważ po zmroku nie paruje ona tak intensywnie jak za dnia. W przypadku systemów podzielonych na sekcje sygnały ze sterownika są wysyłane do zaworów, aktywujących wypływ wody w poszczególnych częściach ogrodu według zadanej kolejności.

Dobrą inwestycją jest system nawadniający z wbudowanymi czujnikami wilgotności podłoża i deszczu, dzięki czemu podlewanie ogrodu możesz na bieżąco dopasowować do jego potrzeb, także podczas swojej nieobecności w domu.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1ag53n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1ag53n

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj