Trwa ładowanie...

Efektywne nawadnianie ogrodu. Zwykły wąż może nie wystarczyć

Do podlewania ogrodu często nie wystarczy zwykła konewka, doskonale sprawdzają się za to systemy nawadniania, które efektywnie zaopatrują rośliny w odpowiednią ilość wody.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Aby ogród zachwycał bujną zielenią i pięknymi kwiatami, nie możesz skąpić mu wody. Bez niej byliny i krzewy marnieją w okamgnieniu, a trawnik zmienia się w pustynię.
Aby ogród zachwycał bujną zielenią i pięknymi kwiatami, nie możesz skąpić mu wody. Bez niej byliny i krzewy marnieją w okamgnieniu, a trawnik zmienia się w pustynię.Źródło: Shutterstock
d1xa6dp

Tradycyjne sposoby podlewania ogrodu

Do podlewania ogrodu o niezbyt dużej powierzchni wystarczy gumowy wąż ze stacjonarnym zraszaczem, który ustawia się na podłożu lub wbija w nie za pomocą wbudowanego kołka. W tym przypadku jednak sam musisz pamiętać o odkręcaniu i zakręcaniu wody o odpowiednich porach. Wygodnym rozwiązaniem są węże spiralne, które same się zwijają. Umieszcza się je w zagłębionej w ziemi puszce stanowiącej jednocześnie źródło poboru wody. Przenoszenie szlauchu ułatwia specjalny wózek z bębnem do zwijania węża.

   Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Do wyboru masz różne rodzaje zraszaczy, które pozwalają na natryskowe czy punktowe dozowanie wody, np. w sposób wahadłowy czy rotacyjny. Producenci oferują też specjalne zraszacze stacjonarne do powierzchni o nieregularnych kształtach, które za sprawą wielu punktów wyrzutu wody można dostosować do kształtu podlewanego terenu.

Precyzyjne podlewanie roślin o specjalnych wymaganiach ułatwiają linie nawadniające w postaci rur i mikrorurek z wmontowanymi wewnątrz kroplownikami lub mikrozraszający system nawadniania z dyszami do tworzenia wodnej mgiełki (idealne rozwiązanie dla roślin, które w dużym stopniu chłoną wilgoć poprzez liście). W niektórych ogrodach o ciągłej linii nasadzenia, biegnącej np. wzdłuż ogrodzenia, dobrze sprawdzają się też węże zraszające o dziurkowanej powierzchni lub pocące się, przez które woda przenika na całej długości.

Podziemne nawadnianie ogrodu

Podziemne systemy nawadniania pozwalają uniknąć konieczności ciągnięcia szlauchu po ogrodzie czy przestawiania zraszaczy, precyzyjniej dawkują też wodę. Wymagają jednak bardziej czasochłonnej instalacji i ewentualnej zmiany jej rozmieszczenia po przearanżowaniu ogrodu. Rury doprowadzające wodę umieszcza się pod ziemią, a zraszacze ukrywa wśród roślin, dzięki czemu są one prawie niewidoczne. Jednak niektóre modele są zaprojektowane tak, by nieużywane pozostawały w ukryciu. Unoszą się ponad powierzchnię ziemi tylko na czas podlewania ogrodu. Dzieje się tak za sprawą ciśnienia wytwarzanego przez wodę, która wypycha końcówkę z obudowy osadzonej pod ziemią. To idealne rozwiązanie do podlewania trawnika.

Inteligentny system nawadniania

Automatyczne systemy nawadniania pozwalają nie tylko na racjonalne wykorzystanie wody i dostarczenie do roślin jej odpowiedniej ilości, lecz także na zaoszczędzenie czasu. Dzięki nim unikniesz codziennego biegania z konewką czy przestawiania zraszaczy, co więcej: nie będziesz nawet musiał pamiętać o podlewaniu ogrodu. By ułatwić sobie pracę w ogrodzie, powinieneś jednak odpowiednio dobrać sprzęt nawadniający, a ponadto właściwie ustawić jego opcje w zależności do umiejscowienia (stopnia nasłonecznienia), fazy wzrostu, rodzaju podłoża czy gatunku roślin.

Systemy nawadniania są wyposażone w sterowniki, dzięki którym możesz precyzyjnie wyznaczyć porę i długość podlewania czy dni, w których urządzenia będą się włączały. Wydajne systemy nawadniania wykorzystują na ogół różne metody podlewania ogrodu. Każde z urządzeń, np. zraszacz stacjonarny czy linia kroplująca, może być uruchamiane niezależnie i o innej porze. Zaprogramowanie podlewania ogrodu np. na noc pozwala na efektywniejsze nawadnianie i wykorzystanie mniejszej ilości wody, ponieważ po zmroku nie paruje ona tak intensywnie jak za dnia. W przypadku systemów podzielonych na sekcje sygnały ze sterownika są wysyłane do zaworów, aktywujących wypływ wody w poszczególnych częściach ogrodu według zadanej kolejności.

Dobrą inwestycją jest system nawadniający z wbudowanymi czujnikami wilgotności podłoża i deszczu, dzięki czemu podlewanie ogrodu możesz na bieżąco dopasowować do jego potrzeb, także podczas swojej nieobecności w domu.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1xa6dp

Podziel się opinią

Share
d1xa6dp
d1xa6dp