Trwa ładowanie...
djma3yp

Sprytne sposoby na malowanie. Nie przepracujesz się

Wiosną warto nieco odświeżyć swoje mieszkanie, a nie ma lepszego sposobu na nadanie wnętrzu innego wyglądu niż zmiana koloru ścian. Aby praca przebiegała szybko i sprawnie, warto zastosować sprawdzone techniki i użyć nowoczesnych narzędzi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zapomnij o zaciekach i rozmazującej się farbie
Zapomnij o zaciekach i rozmazującej się farbie (Shutterstock.com)
djma3yp

Przed przystąpieniem do pracy należy oczywiście odpowiednio zabezpieczyć przestrzenie, których nie będziesz malować. Tyczy się to więc wszelkiego rodzaju kontaktów, framug czy podłogi. Pomocna będzie w tym taśma malarska, której klej jest na tyle delikatny, że łatwo odkleisz ją bez niszczenia ściany. Warto przy okazji zabezpieczyć meble i podłogę folią malarską, kilka minut pracy przed malowaniem pozwoli ci oszczędzić godzinę sprzątania po skończonym malowaniu.

Jak przygotować ścianę

Podczas przygotowywania się do malowania nie wolno pominąć gruntowania podłoża. Niektórzy twierdzą, że jest ono konieczne jedynie podczas pracy ze świeżo wygładzoną powierzchnią, jednak warto robić to przed każdym malowaniem. Gruntowanie zwiększa przyczepność farby powierzchniowej poprzez pozbycie się pyłu i dokładne wyczyszczenie powierzchni ścian. Zacznij od sufitu, dopiero potem zagruntuj ściany, w ten sposób unikniesz zacieków.

Po zagruntowaniu ścian musisz poczekać, aż substancja wyschnie. Najlepiej będzie, jeśli podczas malowania na zewnątrz panuje temperatura od 10 do 25 stopni. Dzięki temu zarówno grunt, jak i pierwsza warstwa farby wyschnie szybciej, a ty wcześniej skończysz malować.

overhead view of woman painging new apartment standing on wooden floor iStock.com
Podziel się

Oszczędzaj farbę

Nie tylko gruntowanie wpływa na krycie ścian. Istotny jest również rodzaj zastosowanych narzędzi. Najlepiej sprawdzą się wałki ze średnim włosem – długie pochłania sporo farby, a gąbka pozostawia zacieki i ślady po wałku. Innym rozwiązaniem jest użycie bardziej profesjonalnych narzędzi.

Pistolet natryskowy to zmyślne narzędzie, które pozwoli ci nie tylko zaoszczędzić farbę, ale również przyspieszy proces malowania. Nadaje się zarówno do malowania ścian środkami malarskimi, jak i impregnowania niewielkich powierzchni specjalnym specyfikiem. Umiejętne malowanie nie powoduje zacieków ani odbarwień.

Pistolet szczególnie dobrze radzi sobie w trudno dostępnych miejscach, takich jak rogi czy wnęki. Sprawdza się również w przypadku malowania nierównych, chropowatych powierzchni czy odrysowywania szablonów ściennych. Pamiętaj jednak, że używanie pistoletu do malowania wymaga zastosowania środków ostrożności. Gogle i maseczka to podstawa.

Aby pistolet do malowania spełniał swoje zadanie należycie, trzeba rozcieńczyć farbę wodą - na jeden litr farby należy dolać 50-100 ml wody. W ten sposób zapobiegniesz zatykaniu się dyszy, a jednocześnie nie wpłynie to na jakość koloru, którym ozdabiasz ściany. Pamiętaj również, że należy malować prostymi ruchami ręki, pod żadnym pozorem nie rób tego po łuku, w ten sposób możesz mieć problem z zaciekami.

djma3yp

Podziel się opinią

Share

djma3yp

djma3yp