Trwa ładowanie...

Narzędzia do malowania, czyli niezbędnik podczas domowego remontu. Ułatwią pracę

Sama farba nie wystarczy. Równie ważne są akcesoria, które pomogą nam ją nanieść na ścianę czy sufit. Wyposażenie się w odpowiednie narzędzia do malowania to już połowa sukcesu. Dzięki nim nasze prace przebiegną sprawniej, a po ich zakończeniu szybciej uporamy się z bałaganem.

Narzędzia do malowania, czyli niezbędnik podczas domowego remontu. Ułatwią pracęŹródło: Shutterstock.com
d1ywzqm
d1ywzqm

*Pędzle *
Pędzle do malowania ścian dobieramy pod względem szerokości – im większej precyzji potrzebujemy, tym węższe musi być narzędzie. Zatem szerokim pędzlem pomalujemy ściany i sufity, wąskim – ramy okienne, listwy, okolice różnych instalacji. W strefach trudno dostępnych (np. za kaloryferem) sprawdzą się płaskie pędzle osadzone na długim trzonku. Malowanie ścian w miejscach, gdzie chcemy wyznaczyć wyraźną granicę płaszczyzn, ułatwi pędzel ze skośnie ściętym włosiem. Kupując narzędzie, zwróćmy uwagę, aby włosie było dobrej jakości, inaczej będzie zostawało na malowanej powierzchni.

*Wałki *
Do samodzielnego malowania ścian idealne będą wałki, z którymi pracuje się szybciej niż z pędzlami. Co prawda w przypadku miejsc wymagających precyzji najlepsze pozostają pędzle, jednak możemy zaopatrzyć się w wąskie wałki, którymi sięgniemy do narożników i innych zakątków. Wałki są wykonane z włókien o różnej długości. Do powierzchni gładkich wybieramy krótsze włosie, do chropowatych – dłuższe. Dobrym rozwiązaniem jest wałek elektryczny, wyposażony w mechanizm zasysający z naczynia farbę, która wężem trafia bezpośrednio do wałka. Takie narzędzie do malowania przyspiesza pracę i pozwala uniknąć bólu pleców (nie musimy wciąż się schylać, aby nabrać farbę).

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

*Mieszadło *
Malowanie ścian rozpoczynamy od przygotowania farby, którą najpierw trzeba wymieszać. Zazwyczaj wystarczy nawet zwykły patyk czy stara listwa, ale warto rozważyć zakup końcówki mocowanej do wiertarki. Lepiej wymiesza farbę, szczególnie kiedy chcemy połączyć białą emulsję z kolorową.

d1ywzqm

Kuwety malarskie, kratki
Podczas malowania ścian i sufitów najwygodniej jest nabierać farbę z kuwety. Specjalne wytłoczenie pozwoli nam odcisnąć zbyt dużą jej ilość z pędzla albo wałka. Alternatywą dla kuwety jest kratka, którą mocujemy do pustego naczynia, najlepiej wiaderka. W ten sposób pozbędziemy się nadmiernej ilości farby z narzędzia do malowania, ale potem będziemy mogli ją wykorzystać.

*Wysięgniki, drabinki *
Akcesoria, które dodadzą nam wzrostu podczas prac malarskich, są wręcz niezbędne. Dlatego wyposażmy się w wysięgnik, czyli teleskopowy drążek do zamocowania wałka lub pędzla. W ten sposób pomalujemy sufit i wysokie partie ścian. Przyda nam się też drabina – składana i koniecznie stabilna. Najwygodniejsza będzie ta ze schodkami po jednej stronie, z platformą blokującą rozstaw, na której można wygodnie stanąć lub postawić wiadro.

iStock.com
Źródło: iStock.com

*Taśmy i folie ochronne *
Lista narzędzi do malowania powinna obejmować akcesoria zapewniające czystość pracy. Taśmą malarską oklejamy ramy okienne, ościeżnice i inne miejsca, których zabrudzenie byłoby niewskazane. Folia ochronna zabezpiecza podłogę i pozostałe w pomieszczeniu meble. Dzięki niej nie musimy wszystkiego wynosić, a im dokładniej owiniemy folią bryły (możemy wspomóc się taśmą), tym mniej czeka nas później sprzątania.

*Mata remontowo-budowlana *
Do ochrony powierzchni w malowanym pomieszczeniu przydaje się mata malarska, która doskonale chłonie płynne substancje, nie przepuszczając ich. Co ważne, chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, a dodatkowo ma właściwości wyciszające – tłumi drgania i dźwięki. Jest antypoślizgowa i łatwa w rozkładaniu dzięki niewielkim, wygodnym rolkom.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
d1ywzqm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ywzqm