Trwa ładowanie...

Sposoby na szybszą sprzedaż mieszkania

Sprzedaż mieszkania wymaga podjęcia odpowiednich działań. Im lepiej przygotujemy się do transakcji, tym szybciej zostanie ona sfinalizowana z zadowalającym efektem.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Sposoby na szybszą sprzedaż mieszkaniaŹródło: Pixabay.com
d1xfs18
d1xfs18

O sposobach na szybszą sprzedaż opowiada Agata Stradomska z RE/MAX Polska.

Ekspozycja oferty

Przygotowując się do sprzedaży nieruchomości musimy wziąć pod uwagę czas, który jest potrzebny na otrzymanie najkorzystniejszej oferty zakupu. Oczywiście może zdarzyć się tak, że dobry nabywca pojawi się w kilka dni, ale bardziej prawdopodobne jest, że potrwa to kilka tygodni albo nawet miesięcy. Jeśli będziemy zbytnio zwlekać z podjęciem decyzji o sprzedaży, to działając pod presją czasu, najprawdopodobniej skusimy się na propozycję będącą poniżej ceny rynkowej.
Z drugiej strony nie wystawiajmy mieszkania na sprzedaż tylko po to, aby sondować rynek – z myślą o przyszłej sprzedaży. Niestety nieruchomość, która pojawia się na rynku zostanie zauważona przez osoby zainteresowane zakupem zarówno teraz, jak i w przyszłości. Jeśli jej ekspozycja na rynku będzie zbyt długa, oferta będzie tracić na atrakcyjności, zyskując złą sławę. Osoby, które obserwują, że dane mieszkanie jest od wielu miesięcy wystawione na sprzedaż mogą uznać, że coś może być z nim nie tak – np. że jest jakiś problem prawny, formalny lub techniczny. Wtedy nie zainteresują się nim, nawet jeśli będzie spełniało ich kryteria.

Właściwa cena ofertowa

Nasze lokum będzie konkurowało z innymi podobnymi mieszkaniami wystawionymi na sprzedaż w okolicy. Wydaje się, że najprościej znaleźć ofertę podobną do naszej i na tej bazie skalkulować cenę. Niestety w takiej metodzie może kryć się pułapka. Tamto mieszkanie jest wciąż niesprzedane, czyli może to oznaczać, że jego wartość została oszacowana błędnie.
Najlepiej jest opierać się na faktycznych cenach sprzedaży mieszkań w pobliżu. Jeśli sąsiedzi lub znajomi nie będą mogli w tym pomóc, można skorzystać z porad fachowców albo zlecić wykonanie wyceny rzeczoznawcy.
Wystawienie nieruchomości na sprzedaż w zbyt wysokiej cenie odstraszy potencjalnych kupców, a nawet jej późniejsza redukcja nie zapewni pożądanego efektu. Natomiast czas sprzedaży nadmiernie się wydłuży, a zainteresowanie będzie słabnąć.

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Stan prawny i kwestie formalne

Wystawiając ofertę na sprzedaż powinniśmy zadbać o to, aby wszystkie kwestie formalne były załatwione. Sprawdźmy, czy nie mamy jakichś zaległości płatniczych (w spółdzielni, we wspólnocie, w podatkach), a także, czy jesteśmy w stanie zgromadzić w krótkim terminie wszystkie dokumenty konieczne do sporządzenia aktu notarialnego. Kiedy pojawi się właściwy kupiec, trudności z dokumentami mogą działać na naszą niekorzyść. Potencjalny nabywca może bowiem nie chcieć czekać, aż pozałatwiamy wszystkie sprawy i zdecyduje się na zakup innej nieruchomości.

Stan techniczny i wygląd mieszkania

Jeśli nasze mieszkanie nie było od lat remontowane, nie jest to powód do zmartwienia. Jest wiele osób, które są zainteresowane zakupem tańszej nieruchomości i przeprowadzeniem w niej modernizacji według własnych upodobań. Jeśli jednak chcielibyśmy, aby nasze mieszkanie było traktowane w kategorii ”do zamieszkania”, a tym samym mogło uzyskać wyższą cenę, musimy je doprowadzić do takiego stanu użytkowania.

d1xfs18

W tym celu należy dokonać wszystkich niezbędnych napraw (dotyczy to np. odpadających kontaktów, połamanych uchwytów), uzupełnić oświetlenie i przeprowadzić gruntowne sprzątanie (umyć okna czy wyprać wykładziny).

Jeśli lubimy intensywne kolory, musimy mieć świadomość, że wiele osób nie podziela naszych preferencji. Lepiej więc przemalować ściany na biało lub na jasne, pastelowe odcienie. Warto też zabrać z mieszkania nadmiar przedmiotów, dzięki czemu będzie wydawać się bardziej przestronne. Jeśli mieszkamy w lokalu, który jest wystawiony na sprzedaż, każdorazowo przed odwiedzinami oglądających, powinniśmy posprzątać i dobrze przewietrzyć lokum.

Dobre zdjęcia i profesjonalny opis

Większość osób planujących zakup mieszkania przegląda oferty w internecie. Jeśli chcemy, aby zwrócili uwagę na naszą, powinniśmy przygotować prezentację wyróżniającą się na tle innych. Warto, aby zdjęcia wykonał profesjonalny fotograf. Dysponuje on zdecydowanie lepszym sprzętem niż aparat w telefonie i lepiej poradzi sobie z przedstawieniem małych pomieszczeń. W prezentacji warto też zamieścić plan mieszkania, a także przygotować ciekawy, a zarazem zawierający niezbędne informacje opis. Im większej liczbie osób spodoba się nasza oferta, tym większa szansa na szybszą i korzystniejszą sprzedaż.

Samodzielnie czy z agentem

Decydując się na samodzielną sprzedaż, wiele osób chce po prostu oszczędzić na zapłacie wynagrodzenia za usługę agenta. Jednak dobry agent nieruchomości może pomóc w negocjacjach i uzyskać lepszą cenę transakcji. Dodatkowo pomoże w przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży, zaproponuje właściwą cenę, odpowiednio przygotuje ofertę i wypromuje ją na rynku, korzystając przy tym z licznych kanałów marketingowych.
Odciąży też nas w wielu sprawach związanych z prezentacjami nieruchomości potencjalnym nabywcom, organizacją transakcji, a także doradzi i podpowie na każdym etapie procesu sprzedaży. Dlatego warto rozważyć, czy mamy odpowiednie doświadczenie, wiedzę i czas, aby zająć się transakcją samemu. Jeśli nie, warto powierzyć proces sprzedaży specjaliście.

d1xfs18

Zobacz, jak notariusze i pośrednicy zarabiają na sprzedaży naszych mieszkań! Sprawą zajmuje się już prokuratura. Obejrzyj film!

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1xfs18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xfs18