Trwa ładowanie...

Skuteczne sposoby na dogrzanie domu. Tanio i bez remontu

Problemy z dogrzaniem mieszkania jesienią i zimą mogą wynikać z kiepskiego ocieplenia budynku, niezbyt wydajnego pieca czy złej konserwacji grzejników. Wbrew pozorom nie potrzebujesz gruntownego remontu, by temperatura domu podskoczyła o kilka stopni.

Skuteczne sposoby na dogrzanie domu. Tanio i bez remontuŹródło: Shutterstock.com
dyi0gvw
dyi0gvw

Polecamy szybkie i proste sposoby na dogrzanie domu. Mając do dyspozycji odpowiednie akcesoria, nie musisz bać się nadchodzących chłodów.

Jesienią sprawdź grzejniki

Źródłem wielu problemów związanych z niską temperaturą w domu są nieodpowiednio eksploatowane grzejniki. Po okresie letnim, w którym centralne ogrzewanie było przez długi czas nieużywane, należy przeprowadzić odpowietrzanie każdego grzejnika. Dzięki temu usuniesz bąble powietrza, które powstały w okresie nieużytkowym, a to zapewni swobodny przepływ wody. Jeśli grzejnik wymaga odpowietrzenia o wiele częściej niż powinien, oznacza to, że instalacja jest nieszczelna i należy odpowiednio ją załatać.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Z drugiej strony, jeśli grzejnik jest wyraźnie cieplejszy na górze, a chłodniejszy u dołu, może to oznaczać niedostateczną prędkość przepływu ciepłej wody. Wtedy wystarczy nieco poluzować śrubę przy rurze doprowadzającej wodę, co zwiększy przepływ i dodatkowo pozwoli równomiernie rozprowadzić ciepło. To natomiast zwiększy konwekcję grzejnika.

Nagrzewnica elektryczna do domu i nie tylko

Niektóre miejsca, takie jak garaż, domowy warsztat czy łazienka mogą jesienią i zimą stwarzać problemy z dogrzaniem. W tym przypadku warto zainwestować w dodatkowe źródła ciepła. Standardem w przypadku pomieszczeń zamkniętych jest nagrzewnica elektryczna. W przeciwieństwie do gazowych czy olejowych proces ogrzewania nie zużywa tlenu i nie wymaga wymiany butli.

Przy zakupie nagrzewnicy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej wydajność i wymiary ogrzewanego pomieszczenia. W sieci znajdziesz mnóstwo przeliczników i tabel, które pozwolą dopasować moc nagrzewnicy do rozmiaru pomieszczenia. Zwróć również uwagę na jakość izolacji. Garaż z blachy falistej będzie wymagać wydajniejszej nagrzewnicy niż warsztat w budynku mieszkalnym.

Przykładowo niewielkie pomieszczenia do 10 m kw. z powodzeniem ogrzeje nagrzewnica o mocy 1 kW. 2 kW to odpowiednia moc dla pomieszczenia wielkości salonu lub garażu w standardowym budynku. Tego typu nagrzewnica sprawdzi się zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz, pod zadaszeniem. Przemawia za tym niewielka waga urządzeń i możliwość zainstalowania ich w każdym miejscu.

Dyskretny grzejnik elektryczny

Jeśli natomiast masz duży salon, który wymaga dogrzania podczas większych uroczystości, warto wybrać grzejnik, który nie będzie się zbytnio odróżniał od tych domowych. Przy wyborze tego typu urządzeń warto zwrócić uwagę na to, czy jest ono wyposażone w termostat, który pozwoli na ustawienie temperatury.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Dzięki temu możesz kupić większy grzejnik i używać go w pomieszczeniach o różnej wielkości, ustawiając jedynie inny zakres temperaturowy. Nowocześniejsze modele wyposażono w wyświetlacz, który umożliwia ustawienie bardziej zaawansowanych opcji, takich jak timer czy zdalna praca grzejnika. Dzięki temu możesz na przykład uruchomić urządzenie na godzinę przed powrotem z pracy i zastać dom lub mieszkanie dobrze dogrzane.

dyi0gvw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyi0gvw