Trwa ładowanie...
d29ye8d

Rozmnażamy rośliny na kwarantannie. To prostsze niż myślisz!

Marzysz o nowych kwiatach w mieszkaniu, ale nie chcesz wychodzić do sklepu ogrodniczego lub kwiaciarni? Nic straconego! Podpowiadamy jak w prosty sposób rozmnożyć rośliny w warunkach domowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozmnażamy rośliny na kwarantannie. To prostsze niż myślisz!
(Kaboompics)
d29ye8d

Sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że większość z nas ogranicza wychodzenie do sklepów. Osoby, które planowały w tym czasie powiększyć swoją kolekcję roślin, nie muszą się jednak martwić. Jeśli jednak posiadasz w domu trochę ziemi oraz doniczki z otworami na odpływ wody, bezproblemowo rozmnożysz kwiaty, które już posiadasz.

Kiedy?

Rośliny doniczkowe najlepiej jest rozmnażać od połowy marca do końca czerwca, bo bez odpowiedniej ilości światła rośliny nie będą chciały się ukorzeniać. Robić to można na wiele sposobów. Najprostszą i najskuteczniejszą z nich jest rozmnażanie przez podział.

Paprocie, maranty i sansewierie

d29ye8d

Podział to metoda rozmnażania roślin tworzących kępy. Należą do nich np. zielistki, sansewierie, paprocie, aspidistry, papirusy czy maranty. Aby rozmnożyć roślinę wyjmij ją z doniczki, a następnie przy użyciu palców rozdziel jej bryłę korzeniową na mniejsze części. Teraz powkładaj je do przygotowanych doniczek z ziemią i podlej.

Fikusy, sukulenty, monstery i kaktusy

Rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych to sposób na wyhodowanie nowych sukulentów, ale również fitonii, fikusa, koleusów, kloniki, monstery, kaktusów, sukulentów, filodendronów. Metoda polega na odcięciu zdrowych i niezdrewniałych, wierzchołkowych części pędów za pomocą noża lub sekatora. Zanim wsadzisz taki pęd do ziemi lub wody przyjrzyj się, czy rana po cięciu jest sucha. Niektóre potrzebują 2-3 dni na zagojenie się. Po tym czasie możesz bezpośrednio wsadzić pęd do ziemi wymieszanej z piaskiem i perlitem - czyli mieszanki, która przepuszcza powietrze. Metoda sprawdza się w ciepłych mieszkaniach, w których temperatura sięga 24-25 stopni C.

d29ye8d

Kaktusy, bromelie, zielistka

Rozmnażanie przez oddzielenie młodych roślin to mało ryzykowna metoda rozmnażania roślin, dodatkowo wyjątkowo prosta. Polega na tym, że młode rośliny oddzielamy od dorosłych, zatrzymując jak najwięcej korzeni. Następnie wsadzamy małe osobniki do nowej doniczki. Z tej metody możemy skorzystać w przypadku roślin, które wytwarzają własne odrosty - drobne rośliny u podnóża dorosłego osobnika (kaktus, żyworódka) lub małe sadzonki na własnych pędach, jak w przypadku zielistki.

Kaboompics
d29ye8d

Fikusy, oleandry, fiołek afrykański

Rozmnażanie przez ukorzenienie roślin w wodzie to metoda, którą z powodzeniem możemy zastosować w przypadku egzotycznych kwiatów: sparmanii, oleandra, fikusa, papirusa czy fiołka afrykańskiego. Rośliny powinny być zanurzone w wodzie na głębokość nie większą niż 2-3 centymetry. Aby zachować taką odległość używamy tektury z wyciętymi otworami, która powinna być umieszczona na naczyniu, a do której wkłada się roślinę. Roślina ukorzenia się od kilku dni do kilku tygodni. Ważne jest, aby w tym czasie regularnie wymieniać wodę. Kiedy zauważysz przyrosty nowych pędów możesz przesadzić rośliny do doniczek z ziemią.

Filodendrony, monstery, figowce, difenbachie

Rozmnażanie przez odkłady powietrzne to metoda wykorzystywana dość rzadko, bo wymaga kilku tygodni przygotowań. Sprawdza się jednak w przypadku okazałych roślin i daje bardzo pozytywne efekty. Jeśli zdecydujesz się na ten nietypowy sposób rozmnażania roślin rozpocznij od nacięcia pnia na wybranej przez siebie wysokości. W wykonane nacięcie włóż mały kamyk lub ziarno żwiru - chodzi o to, by uniemożliwić kwiatu zrośnięcie się w tym miejscu.

d29ye8d

Nacięte miejsce otul wilgotnym mchem i folią spożywczą. Po upływie 6 - 8 tygodni w tym miejscu powinny pojawić się nowe korzenie. Taką sadzonkę możesz delikatnie odciąć sekatorem i przesadzić ją do nowej doniczki. Ta metoda jest dość czasochłonna, ale efekty na pewno zaskoczą nas pozytywnie.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d29ye8d

Podziel się opinią

Share

d29ye8d

d29ye8d