OgródJak pielęgnować bukiet z kwiatów bzu? Podpowiadamy, co zrobić, żeby zachował świeżość na dłużej

Jak pielęgnować bukiet z kwiatów bzu? Podpowiadamy, co zrobić, żeby zachował świeżość na dłużej

Białe i fioletowe krzewy bzu to symbol nadchodzącego lata. Z ich kwiatów możesz stworzyć piękny, intensywnie pachnący bukiet, który stanie się ozdobą mieszkania. Jak ciąć i pielęgnować bez, żeby cieszył wspaniałym wyglądem przez długi czas? Sprawdź nasze proste wskazówki.

Jak pielęgnować bukiet z kwiatów bzu? Podpowiadamy, co zrobić, żeby zachował świeżość na dłużej
Źródło zdjęć: © Unsplash
Agnieszka Małgorzata Adamska

13.05.2020 | aktual.: 13.05.2020 10:24

Bez turecki, albo inaczej lilak pospolity, to jeden z najpiękniejszych krzewów ogrodowych. Roślina kwitnie od końca kwietnia do połowy czerwca, pokrywając swe gałęzie mnóstwem drobnych kwiatów w kolorze fioletu lub bieli. Okres najintensywniejszego kwitnienia przypada na maj – właśnie wtedy krzewy bzu zachwycają bogactwem bujnego kwiecia o intensywnej, upajającej woni. Lilak to piękna ozdoba mieszkania, dlatego chętnie robimy z nich wiosenne bukiety. Zanim stworzysz własną kompozycję z kwiatów bzu, sprawdź, jak go prawidłowo ciąć i pielęgnować, żeby długo stał w wazonie, ciesząc urodą i rozkosznym zapachem.

Zbieraj kwiaty bzu o odpowiednich porach

Lilak to kapryśna roślina, która wymaga odpowiedniego podejścia. Kwiaty bzu należy zbierać o określonych porach dnia – w przeciwnym razie nasza pachnąca kompozycja może szybko zmarnieć i stracić swój wspaniały wygląd. Najlepiej wykonywać tę czynność bardzo wczesnym rankiem, albo późnym wieczorem. Bzu pod żadnym pozorem nie należy łamać, ani urywać. Chcąc stworzyć piękny bukiet, chwyć za ostre nożyczki lub sekator i obetnij wybrane gałązki.

Oderwij liście i przytnij końcówki gałązek

Zanim włożysz swój bukiet do wazonu, zadbaj o to, żeby dolne części gałązek były dobrze oczyszczone z liści. Zielone części rośliny zanurzone w wodzie zaczynają gnić, a to może znacząco skrócić żywotność twoich kwiatów. Gałązki pozbawione liści należy następnie podciąć na skos. Niektórzy uważają, że dobrym sposobem na przedłużenie żywotności kwiatów bzu jest zmiażdżenie dolnych partii gałązek przy pomocy ciężkiego narzędzia. Odradzamy ten pomysł – niszcząc strukturę gałązki narażasz roślinę na atak bakterii i grzybów. Chore i osłabione kwiaty szybko zwiędną i będą się nadawały już tylko do wyrzucenia.

Zahartuj wrzątkiem, wzmocnij odżywką

Kwiaty bzu dobrze hartuje i wzmacnia kontakt z gorącą temperaturą. Zabieg powinien trwać krótko – pod żadnym pozorem nie zostawiaj gałązek we wrzątku na długi czas. Zanurz końcówki kwiatów w gorącej wodzie na pół minuty, a następnie przełóż bukiet do wazonu. Żeby lilak był długo świeży i sprężysty, możesz zastosować odpowiednią odżywkę, którą kupisz w każdym sklepie ogrodniczym. Wsyp proszek do wazonu i pozwól mu działać. Odżywcze składniki sprawią, że twój bukiet zachowa świeżość i sprężystość na dłużej.

Pamiętaj o częstej zmianie wody

Kwiaty bzu, jak większość roślin ciętych, wymagają częstej zmiany wody. W ciepłe dni należy wykonywać tę czynność nawet dwa razy dziennie. Możesz przy okazji obmyć końcówki gałązek pod zimną wodą i delikatnie je przyciąć – dzięki temu udrożnisz kanaliki, którymi rośliny pobierają płyn. Przy gorących temperaturach i dużym nasłonecznieniu woda w wazonie zaczyna wyparowywać, dlatego często sprawdzaj jej poziom w ciągu dnia i w razie potrzeby uzupełniaj braki.

Zrób kwiatom wzmacniającą kąpiel

Mimo troskliwej pielęgnacji twój bukiet marnieje i więdnie? Zafunduj swoim kwiatom ożywczą kąpiel. Zanurz całe kwiaty w misce z zimną wodą i pozostaw je na kilka godzin. Chłodna temperatura sprawi, że rośliny błyskawicznie nabiorą życia i sprężystości. Możesz stosować ten prosty trik zapobiegawczo, żeby wzmocnić swój bukiet i przedłużyć jego żywotność.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (127)