Trwa ładowanie...

Przesadzanie kwiatów w domu. Prosty sposób na przedłużenie życia twoich roślin

Przesadzanie roślin doniczkowych jest koniecznością, jeśli chcesz, aby twoje kwiaty rosły zdrowo i cieszyły oko przez lata. Podajemy sposób, jak zrobić to szybko i bezproblemowo.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Przesadzanie kwiatów w domu. Prosty sposób na przedłużenie życia twoich roślinŹródło: Shutterstock
d3wxa25
d3wxa25

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

Rośliny w pojemnikach dysponują małą ilością podłoża, które szybko się wyjaławia. Przesadzanie, choć pozornie proste, bywa nie lada problemem dla hodowcy-laika. Czynność przeprowadzana nieprawidłowo może doprowadzić do choroby a nawet śmierci rośliny. Jeśli jednak zastosujesz się do kilku podstawowych zasad, twojej roślinie nic nie grozi.

Czy twoja roślina aby na pewno tego potrzebuje?

Rośliny doniczkowe przesadzamy co 2 – 3 lata. Młode rośliny ze względu na intensywny wzrost wymagają przesadzania co roku, najlepiej na wiosnę (marzec - kwiecień). U dużych i starych roślin wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi. Należy pamiętać, że w okresie kwitnienia lub owocowania przesadzanie jest niewskazane. Kaktusy z kolei najlepiej jest przesadzać podczas ich spoczynku, czyli zimą.

Zanim przystąpisz do przesadzania

Będą ci potrzebne: gumowe rękawiczki, ostre nożyce, kilka większych donic z otworami na odpływ wody oraz drenaż (kamyki lub potłuczone szkło) i ziemia. Jeśli masz paprocie, palmy, cytrusy, azalie czy kaktusy, zastosuj mieszankę ziemi przygotowanej specjalnie dla nich. Innego podłoża potrzebują przecież paprocie i zupełnie innego kaktusy, a takie mieszanki uwzględniają te indywidualne wymagania. Wszystkie mieszanki bez problemu dostaniesz w sklepach ogrodniczych.

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Do dzieła!

Przed przesadzaniem nie podlewaj kwiatów, bo będzie ci trudno ją wyjąć. Roślinę podlej obficie dopiero po przesadzeniu.

d3wxa25

Na dno nowej doniczki (która ma otwory do odpływu wody) układamy drenaż, przysypujemy warstwą ziemi, układamy korzenie i delikatnie wsypujemy resztę podłoża. Jeśli przesadzana roślina ma zbyt długie korzenie, skróć je. Korzenie przejawiające jakiekolwiek oznaki gnicia oraz suche należy natychmiast usunąć. Poskręcane i splatane korzenie delikatnie rozplątaj.

Po całkowitym napełnieniu doniczki ziemią, lekko ugniatamy wierzchnią warstwę. Roślinę posadź na tej samej wysokości, co wcześniej. Jeśli łodyga jest posadzona zbyt głęboko będzie gniła. Górny poziom podłoża powinien znajdować się 1-1,5 cm poniżej górnej krawędzi doniczki. W przypadku małych roślin średnica nowej doniczki powinna być większa przynajmniej o 2-4 cm. Dla dużych kwiatów o 5-10 cm.

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Pielęgnacja po przesadzeniu

Po przesadzaniu postaw roślinę w zaciemnionym miejscu. Podlej obficie wodą. W pierwszym okresie po przesadzeniu roślina jest osłabiona i musi się nieco zregenerować. Unikaj więc wystawiania ją na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez okres 2-3 tygodni.

d3wxa25

Ważne jest też, aby odczekać przynajmniej miesiąc zanim nakarmisz roślinę nawozem. Jako pierwszy warto zastosować nawóz organiczny, dopiero później mineralne.

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3wxa25
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wxa25