Roczne zużycie energii elektrycznej przez AGD. Klucz do niskich rachunków

Roczne zużycie prądu szacuje się na podstawie poboru energii przy przeciętnej częstotliwości i intensywności użytkowania. Im wyższa klasa energetyczna, tym lepiej, ale ile faktycznie zapłacimy np. za lodówkę? Oto wskazówki, które pomogą wam zaoszczędzić.

Roczne zużycie energii elektrycznej przez AGD. Klucz do niskich rachunków
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

04.04.2019 | aktual.: 04.04.2019 14:54

AGD tanie w eksploatacji – cena sprzętu to nie wszystko

Płyta grzewcza, piekarnik elektryczny, mikrofalówka, lodówka, pralka, suszarka do prania, opiekacz, blender i toster, telewizor, radio i komputer, a także wszechobecne ładowarki zasilające telefony i tablety. Wszystkie te urządzenia działają na prąd, a za ten trzeba płacić i to sporo. Energooszczędne żarówki nie zastąpią racjonalnego zużywania energii elektrycznej, którą świadomy, oszczędny i szanujący środowisko konsument umie i chce oszczędzać. Roczne zużycie energii przez sprzęt AGD czy RTV to wskaźnik, który pozwoli nam oszacować, ile wyniesie nas eksploatacja wybranego modelu przez 365 dni.

Wybieramy oszczędne AGD — kupuj z głową

Jeśli wybierasz oszczędny sprzęt AGD i RTV, nie zwracaj uwagi wyłącznie na cenę urządzenia i promocje. Oszacuj też, z których urządzeń potrzebnych w gospodarstwie domowym korzystasz najczęściej i najbardziej intensywnie. Warto w nie zainwestować, powinny też być trwałe i jak najbardziej oszczędne. Możliwe, że urządzenie droższe w sklepie o 200 lub 300 zł może generować rachunki za prąd niższe nawet o połowę w porównaniu do najtańszej lodówki, pralki i piekarnika, które zużyją wiecej prądu. W skali kilku lat eksploatacji ten wydatek się opłaci. Połącz dobrą promocję z wysoką klasą energetyczną i trwałością, a otrzymasz najlepszy produkt.

Które lodówki są najbardziej oszczędne?

Każde urządzenie ma swoją specyfikę, jeśli chodzi o czas działania. Wskaźnik rocznego zużycia dotyczy działania lodówki na 2 lub 3 poziomie w skali o 5 stopniach. Lodówka jest uruchomiona całą dobę, ale mamy wpływ na temperaturę chłodzenia i mrożenia. Im niższą temperaturę ustawimy we wnętrzu urządzenia, tym wyższy będzie pobór energii.

Wpływ na zużycie energii w przypadku różnych modeli może mieć też miejsce, w którym ustawiono sprzęt. Zwróć uwagę na klasę energetyczną, pojemność (zwłaszcza przy dużych modelach dla rodzin) oraz na klasę klimatyczną urządzenia, czyli oznaczenia temperatury otoczenia optymalnej dla wydajnego działania lodówki.

Pierz do woli, a rachunek nadal będzie niski

Wskaźnik rocznego zużycia energii przez pralki oblicza się na podstawie uśrednionej liczby standardowych cykli prania w średniej i niższej temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Liczba tych cykli jest szacowana dla 4-osobowej rodziny na około 220 cykli, co oczywiście może się mocno różnić w poszczególnych przypadkach. Wskaźnik uwzględnia pełny i częściowy załadunek pralki i różne typy tkanin, ale taki koszt nie obejmuje zużycia wody i nie będzie uwzględniał prania np. pościeli w wysokiej temperaturze czy ubrań mocno zabrudzonych.

Dlaczego rachunek jest tak wysoki, skoro wskaźnik był niski?

Przydatna informacja dla oszczędnych to także taryfa oraz średnia cena za kWh (kilowatogodzinę) u dostawcy prądu. Średnia cena na styczeń 2019 roku to około 55 groszy. Niektórzy dostawcy energii oferują tę samą cenę energii przez całą dobę, a inny oferują taryfy np. nocne i dzienne. Wskaźnik rocznego poboru jest wyliczany dla ceny uśrednionej i przy stałej taryfie.

Użytkujemy swoje urządzenia AGD i RTV inaczej. Skąd tak wysoki rachunek za prąd, skoro w moim domu znajduje się AGD w klasie energetycznej A++ lub A+++? Odpowiedź na to pytanie to także czas i tryb pracy urządzenia. Wskaźnik rocznego zużycia energii dla telewizora jest wyliczany dla czasu działania urządzenia przez około 4 godziny na dobę i będzie różny dla poszczególnych modeli. Jeśli w twoim domu telewizor działa przez 12 godzin, zamiast 4 – rachunek w skali roku jest prosty do obliczenia i wyniesie trzykrotną wartość wskaźnika rocznego zużycia energii elektrycznej.

agdnowoczesne agdekologia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)