Trwa ładowanie...
ycipk-14ga19

Wybieramy AGD do małej kuchni. Poradnik dla posiadaczy małych mieszkań

Wybór AGD do kawalerki lub małej kuchni w bloku jest niełatwy, ale możliwy. Z naszymi wskazówkami zyskacie dodatkowe miejsce do przechowywania i mnóstwo blatu roboczego do wspólnego przygotowywania posiłków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piekarnik umieszczony nad blatem stworzy miejsce na garnki pod płytą grzewczą
Piekarnik umieszczony nad blatem stworzy miejsce na garnki pod płytą grzewczą (Shutterstock.com)
ycipk-14ga19

Lodówka w minikuchni lub na poddaszu

Mało szafek, wąskie pomieszczenie, brakuje blatów roboczych, nic się nie mieści. Jak zaoszczędzić miejsce i zmieścić tam wszystkie ważne urządzenia? Odpowiedź to odpowiednie modele i dokładne przekalkulowanie potrzeb. Czy singiel potrzebuje zmywarki? A może lodówka pod blatem wystarczy dla pary? Postawmy też na mniejsze gabaryty urządzeń. Małe AGD przyda się nie tylko w kuchniach o małym metrażu, ale też na poddaszach i w aneksach kuchennych. Zwróćmy np. uwagę na pojemność chłodziarki i zamrażarki w porównaniu do wymiarów urządzenia. Większa lodówka nie zawsze jest bardziej pojemna, a najwięcej miejsca zapewnią nam energooszczędne modele o dość cienkich ściankach. Co, jeśli wstawiamy lodówkę na poddasze? Bierzemy wtedy pod uwagę, czy możemy ją wstawić na niską ścianę pod skosem. W tym miejscu nawet niskie poddasza mają czasem około 1,2 m do 1,5 m, co pozwala wstawić tam np. model z zamrażalnikiem na dwie półki.

Pralka w wersji slim

Pralki ładowane od góry są najchętniej wybierane przez posiadaczy małych łazienek i kuchni. Są nawet o kilkanaście centymetrów węższe od zwykłego modelu ładowanego od przodu, przez co można dzięki nim zaoszczędzić trochę przestrzeni. Również w miejscach, gdzie otwieranie bocznych drzwi pralki mogłoby być problematyczne – chętnie stawiamy na pralki ze wsadem od góry. Modele ładowane od przodu także dostaniemy w wąskiej wersji. Choć ich pojemność jest niewielka, to świetnie wkomponują się pod blat w małej kuchni, jeśli w małej łazience zabraknie na nie miejsca.

ycipk-14ga19

Zmywarka - mała, ale wydajna

Wąskie zmywarki mają nawet do 45 cm szerokości i kupimy je w cenie do 1 tys. zł. Są to modele w dobrej klasie energetycznej i o ładnym wzornictwie. Pasują do większości kuchni. W środku takiej zmywarki na funkcjonalnych kratkach i ociekaczach zmieszczą się naczynia po obiedzie dla kilkuosobowej rodziny, a zużycie prądu i wody będzie porównywalne bądź niższe od zwykłych urządzeń. Zmywarka pozwala na zamontowanie mniejszego zlewu i sama w sobie stanowi schowek. Mniejszy zlew na blacie kuchennym to z kolei większa przestrzeń robocza. Ustawiona w jednym ciągu z resztą zabudowy to też więcej blatu roboczego i sposób na to, aby nawet w małej kuchni w bloku zmieścić wszystkie potrzebne urządzenia i nie stracić funkcjonalności kuchni.

Kuchenka – jaka do minikuchni?

Charakterystyczne kratki kuchenek gazowych są wyższe niż blat i rzadko można na nich coś postawić. Dlatego kuchnie z piekarnikiem i z płytą grzewczą o szerokości do 50 cm zaoszczędzą najwięcej miejsca.

ycipk-14ga19

Mała płyta i piekarnik do zabudowy – zgrany duet

Tradycyjne kuchenki to duże urządzenia. Jeśli planujemy aneks kuchenny w kawalerce dla singla, możemy wybrać płytę lub kuchenkę na dwa garnki. Wiele małych mieszkań mieści jednak rodziny z dziećmi. Wtedy dwa palniki to zdecydowanie za mało i lepsza będzie płyta indukcyjna. Zaletą płyty w małych kuchniach jest to, że pod nią zostaje miejsce np. na garnki, a sam piekarnik można umieścić powyżej poziomu blatu w pionowym słupku zabudowy. Mamy w ten sposób wszystko, co potrzebne i dużo miejsca na przechowywanie.

ycipk-14ga19
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-14ga19

ycipk-14ga19
ycipk-14ga19