Wybieramy AGD do małej kuchni. Poradnik dla posiadaczy małych mieszkań
Wybór AGD do kawalerki lub małej kuchni w bloku jest niełatwy, ale możliwy. Z naszymi wskazówkami zyskacie dodatkowe miejsce do przechowywania i mnóstwo blatu roboczego do wspólnego przygotowywania posiłków.
07.08.2018 | aktual.: 04.10.2018 13:50
Lodówka w minikuchni lub na poddaszu
Mało szafek, wąskie pomieszczenie, brakuje blatów roboczych, nic się nie mieści. Jak zaoszczędzić miejsce i zmieścić tam wszystkie ważne urządzenia? Odpowiedź to odpowiednie modele i dokładne przekalkulowanie potrzeb. Czy singiel potrzebuje zmywarki? A może lodówka pod blatem wystarczy dla pary? Postawmy też na mniejsze gabaryty urządzeń. Małe AGD przyda się nie tylko w kuchniach o małym metrażu, ale też na poddaszach i w aneksach kuchennych. Zwróćmy np. uwagę na pojemność chłodziarki i zamrażarki w porównaniu do wymiarów urządzenia. Większa lodówka nie zawsze jest bardziej pojemna, a najwięcej miejsca zapewnią nam energooszczędne modele o dość cienkich ściankach. Co, jeśli wstawiamy lodówkę na poddasze? Bierzemy wtedy pod uwagę, czy możemy ją wstawić na niską ścianę pod skosem. W tym miejscu nawet niskie poddasza mają czasem około 1,2 m do 1,5 m, co pozwala wstawić tam np. model z zamrażalnikiem na dwie półki.
Pralka w wersji slim
Pralki ładowane od góry są najchętniej wybierane przez posiadaczy małych łazienek i kuchni. Są nawet o kilkanaście centymetrów węższe od zwykłego modelu ładowanego od przodu, przez co można dzięki nim zaoszczędzić trochę przestrzeni. Również w miejscach, gdzie otwieranie bocznych drzwi pralki mogłoby być problematyczne – chętnie stawiamy na pralki ze wsadem od góry. Modele ładowane od przodu także dostaniemy w wąskiej wersji. Choć ich pojemność jest niewielka, to świetnie wkomponują się pod blat w małej kuchni, jeśli w małej łazience zabraknie na nie miejsca.
Zmywarka - mała, ale wydajna
Wąskie zmywarki mają nawet do 45 cm szerokości i kupimy je w cenie do 1 tys. zł. Są to modele w dobrej klasie energetycznej i o ładnym wzornictwie. Pasują do większości kuchni. W środku takiej zmywarki na funkcjonalnych kratkach i ociekaczach zmieszczą się naczynia po obiedzie dla kilkuosobowej rodziny, a zużycie prądu i wody będzie porównywalne bądź niższe od zwykłych urządzeń. Zmywarka pozwala na zamontowanie mniejszego zlewu i sama w sobie stanowi schowek. Mniejszy zlew na blacie kuchennym to z kolei większa przestrzeń robocza. Ustawiona w jednym ciągu z resztą zabudowy to też więcej blatu roboczego i sposób na to, aby nawet w małej kuchni w bloku zmieścić wszystkie potrzebne urządzenia i nie stracić funkcjonalności kuchni.
Kuchenka – jaka do minikuchni?
Charakterystyczne kratki kuchenek gazowych są wyższe niż blat i rzadko można na nich coś postawić. Dlatego kuchnie z piekarnikiem i z płytą grzewczą o szerokości do 50 cm zaoszczędzą najwięcej miejsca.
Mała płyta i piekarnik do zabudowy – zgrany duet
Tradycyjne kuchenki to duże urządzenia. Jeśli planujemy aneks kuchenny w kawalerce dla singla, możemy wybrać płytę lub kuchenkę na dwa garnki. Wiele małych mieszkań mieści jednak rodziny z dziećmi. Wtedy dwa palniki to zdecydowanie za mało i lepsza będzie płyta indukcyjna. Zaletą płyty w małych kuchniach jest to, że pod nią zostaje miejsce np. na garnki, a sam piekarnik można umieścić powyżej poziomu blatu w pionowym słupku zabudowy. Mamy w ten sposób wszystko, co potrzebne i dużo miejsca na przechowywanie.