Trwa ładowanie...

Remont w jeden dzień. Tak przygotujesz ściany do malowania

Długie, ciepłe dni oraz słońce wpadające przez okna to doskonała okazja do zmiany aranżacji wnętrz. Najprościej odmienić pokój przez malowanie. To nieco czasochłonny proces, ale ze sprytnymi poradami poradzisz sobie o wiele lepiej.

Remont w jeden dzień. Tak przygotujesz ściany do malowaniaŹródło: iStock.com
d1yc6uw
d1yc6uw

Poniżej znajdziesz sposoby na to, by poradzić sobie z każdą ścianą. Kłopoty takie jak nietrzymanie się farby, nieestetyczne wybrzuszenia czy duże zużycie farby nie będą już twoimi zmartwieniami. Wystarczy malować z głową.

Jak zakryć pęknięcia i ubytki w tynku?

Największym problemem, związanym z malowaniem wiekowych ścian jest duża liczba ubytków, które powstają z biegiem czasu. Wybrzuszenia, łuszcząca się farba czy odpadające płaty wymagają specjalnego podejścia. Czasem konieczne będzie usuwanie starej farby ze ściany lub nawet całego pokoju. Jeśli farba odchodzi jedynie w kilku miejscach, nie musisz usuwać każdej powłoki. Wystarczy zdrapać szpachelką starą farbę, a następnie nałożyć w to miejsce gips. Dobra masa szpachlowa nie wymaga zbyt dużo pracy, ale trzeba będzie ją przeszlifować.

Oryginalne pomysły i wzory Shutterstock.com
Oryginalne pomysły i wzory Źródło: Shutterstock.com

Jeśli nie chcesz czekać, aż "szpachla" wyschnie, możesz użyć specjalnych zestawów gipsowych. Gotowa masa szpachlowa do wypełniania ubytków, pęknięć i nieszczelności potrafi zdziałać cuda. Większe ubytki nałożysz szpatułką, do mniejszych wystarczy nawet stara karta bankomatowa. Masa wysycha bardzo szybko i jest gotowa do malowania. Nie będziesz mieć problemów z kryciem ścian czy odbarwieniami po wyschnięciu farby. Jeśli więc przykładowo chcesz pozbyć się dziur po wkrętach i haczykach lub zakamuflować drobne pęknięcia tynku, nie ma lepszego momentu niż tuż przed malowaniem.

Czy gruntowanie jest konieczne?

Gruntowanie ścian przed malowaniem to podstawa i gwarancja tego, że farba będzie dobrze kryć malowaną powierzchnię. Jego celem jest przede wszystkim wyrównanie chłonności powierzchni oraz poprawienie przyczepności farby, którą zamierzasz położyć. To przekłada się z kolei na mniejsze jej zużycie, a tym samym w kieszeni zostanie więcej pieniędzy.

Wbrew pozorom gruntowanie należy przeprowadzać nie tylko na świeżo otynkowanych ścianach. W przypadku ścian malowanych farbą akrylową może się to okazać zbędne. Najszybszy test, który pozwoli ci sprawdzić, czy należy gruntować ścianę, polega na przetarciu ściany gołą dłonią. Jeśli nie osadziły się na niej resztki farby, oznacza to, że ściana obejdzie się bez gruntowania. Jeśli natomiast na dłoni zostaje kolorowy pył, oznacza to, że farba nie była wystarczająco dobrze związana.

Jaką farbę wybrać?

Poza kolorem warto również skupić się na wyborze rodzaju farby. Od niego zależy końcowy efekt malowania. Farba akrylowa to nie tylko szeroki wachlarz kolorów. To przede wszystkim gwarancja dobrego krycia ścian przy trzech lub nawet dwóch warstwach. Akryl to doskonała farba do pokoju dziecięcego. Można zmywać z niej zabrudzenia, a w dodatku nie blaknie i nie łuszczy się. Dlatego warto wybrać tego typu farbę do słonecznego pokoju.

Ciekawym rozwiązaniem jest również farba tablicowa. Dobrze sprawdzi się w aranżacji wnętrz różnego rodzaju, począwszy od pokoju dziecięcego po kuchnię czy salon. Zamiast przyczepiać listę zakupów na lodówce, można przecież napisać ją kredą na ścianie, nikt jej nie przeoczy. Farby tablicowe pozwolą na przyczepianie do ścian magnesów. Jeśli dziecko będzie chciało stworzyć kolorowy kolaż ze zdjęć i rysunków, może zrobić to na ścianie.

Back view of painter painting a wall with paint roller, with copy space iStock.com
Back view of painter painting a wall with paint roller, with copy space Źródło: iStock.com
d1yc6uw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yc6uw