Trwa ładowanie...

Sprytne sposoby na malowanie. Wypróbuj ciekawe szablony i narzędzia

Lato to doskonały czas na odświeżenie wnętrza domu. Wysoka temperatura na zewnątrz sprawi, że farba wyschnie bardzo szybko, a dłuższy dzień to więcej czasu na pracę. By przebiegała sprawnie, warto pomyśleć o zaawansowanych akcesoriach.

Sprytne sposoby na malowanie. Wypróbuj ciekawe szablony i narzędziaŹródło: Shutterstock.com
d1kby31
d1kby31

Podpowiadamy, jak szybko i sprawnie pomalować ściany i jakiego sprzętu warto do tego użyć. Jeśli uważasz, że w ciągu kilku godzin nie da się perfekcyjnie pomalować ścian, wypróbuj rozwiązania bez pędzla i wałka.

Szybko i bez błędów

Przed przystąpieniem do pracy trzeba oczywiście zabezpieczyć niemalowane powierzchnie, takie jak drzwi, framugi, kontakty i listwy przypodłogowe. Do tego niezbędna będzie taśma malarska, która jednocześnie utrzyma się przez cały dzień, a z drugiej strony podczas zrywania nie uszkodzi powierzchni, na której była naklejona. Warto przy okazji zabezpieczyć meble i podłogę folią malarską, która pozwoli oszczędzić wiele czasu na czyszczeniu pokoju po skończonym malowaniu.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Shutterstock.com
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: Shutterstock.com

Procesem, który wiele osób zdaje się ignorować jest gruntowanie podłoża. Jest ono konieczne przy świeżo wygładzonej powierzchni, pozwala pozbyć się pyłów, ujednolica podłoże i co za tym idzie zwiększa przyczepność farby powierzchniowej. Preparat powinien być rozcieńczony z odpowiednią ilością wody. Mieszanina będzie na tyle płynna, że trudno będzie uchronić się od zacieków. By to osiągnąć, lepiej zacząć rozprowadzać grunt od dołu do góry. Pamiętaj, że najpierw powinno się gruntować sufit, a dopiero po jego wyschnięciu przenieść się na ściany. Gdy wyschną ściany, można przystąpić do malowania.

Pistolet czy pędzel

Jeśli szukasz szybkiego i niezawodnego sposobu na sprawne pomalowanie dużych powierzchni, warto zamiast tradycyjnego wałka i pędzla wybrać pistolet malarski. Ich ceny są różne, przeważnie wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Urządzenie jest proste w obsłudze, a sam proces malowania trwa o wiele krócej niż w przypadku wałka i pędzla, nie trzeba dokładnie rozcierać farby i poprawiać zacieków. W zależności od zamontowanego kompresora, urządzenie poradzi sobie z malowaniem przeciętnej ściany nawet w kilkanaście minut. Pistolet szczególnie dobrze radzi sobie w trudnodostępnych miejscach, rogach i wnękach pod warunkiem, że kolor jest jednolity. Przy zastosowaniu różnych barw trzeba będzie dodatkowo zabezpieczyć inne elementy.

overhead view of woman painging new apartment standing on wooden floor iStock.com
overhead view of woman painging new apartment standing on wooden floor Źródło: iStock.com

Kwestie bezpieczeństwa

Oczywiście praca z farbą w formie aerozolu wymaga zastosowania dodatkowych środków ostrożności. Niezbędne będą chociażby gogle i maseczka do malowania. Należy również pamiętać o odpowiedniej technice. Trzeba przede wszystkim zadbać o to, by dysza przez cały czas znajdowała się w odpowiedniej odległości od ściany. Nie wolno malować po łuku, wtedy przebarwienia będą widoczne gołym okiem. Farba, której używa się do malowania przy pomocy pistoletu powinna być nieco rozrzedzona wodą w stosunku mniej więcej 5-10 proc.

Użycie pistoletu malarskiego daje o wiele więcej możliwości. Jeśli chcesz odświeżyć wygląd domu, na przykład stosując specjalny szablon malarski, wystarczy przytknąć go do ściany i spryskać farbą. Efekt będzie niesamowity.

d1kby31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kby31