Pyszny sok na dobry początek dnia. Jaką wybrać sokowirówkę?
Coraz częściej stawiamy na zdrowy tryb życia, więc do diety włączamy także soki oraz przeciery z warzyw i owoców. Jeśli chcemy ograniczyć kupowanie soków w sklepach, decydujemy się na przygotowywanie własnych. To zadanie ułatwiają sokowirówki.
22.10.2018 | aktual.: 04.01.2019 11:29
Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa?
Oba sprzęty służą do przygotowania soków z warzyw lub owoców. Jakie są między nimi różnice? Sokowirówka posiada ostrze, które porusza się z ogromną prędkością i w ten sposób rozdrabnia owoce. Przygotowany przez nią sok jest nieco bardziej przejrzysty niż ten, który można otrzymać z wyciskarki (chociaż niektóre modele oferują przygotowanie soku z większą ilością miąższu). Obsługa sokowirówki zajmuje chwilę, wystarczy włożyć produkty do otworu wlotowego i poczekać, aż zostaną rozdrobnione. Jej wadą jest jednak to, że gorzej radzi sobie z przetworzeniem warzyw liściastych, a poza tym pracuje dość głośno i zwykle szybko się przegrzewa. Ceny sokowirówek są zazwyczaj niższe niż ceny wyciskarek (najtańsze sokowirówki znajdziemy za mniej niż 100 zł).
Wyciskarki wolnoobrotowe z kolei miażdżą owoce za pomocą wałka ślimakowego, więc otrzymany sok zawiera więcej kawałków miąższu i jest nieco bardziej gęsty. Za pomocą wyciskarek możemy przetworzyć niemal wszystkie warzywa i owoce, a także orzechy np. na wiórki do mleka roślinnego. Ich ceny zaczynają się zwykle od 200 zł.
Sokowirówka na co zwracać uwagę przy zakupie?
Jeśli decydujemy się na kupno sokowirówki, przede wszystkim zwróćmy uwagę na moc, rodzaj sitka, ostrza oraz pojemność zbiornika na miąższ.
Moc sokowirówki, podawana w watach, mówi nam o jej efektywności. Urządzenia o mocy minimum 700 W są w stanie poradzić sobie z twardymi warzywami, np. marchewką, a urządzenia o mocy do 400 W nadają się najlepiej do produktów miękkich. Pamiętajmy też, że im większa moc, tym sokowirówka zwykle pracuje głośniej.
Sitka sokowirówek są poddawane bardzo dużym obciążeniom, toteż najlepiej sprawdzają się egzemplarze w całości wykonane ze stali nierdzewnej, które jest solidniejsze niż sitka wykonane z plastiku. Zwróćmy też uwagę na ostrza. Dobrze sprawdzą się te, które są gesto rozmieszczone.
Im większy pojemnik na miąższ, tym więcej soku możemy przygotować za jednym razem. Jeśli kupujemy urządzenie dla siebie, to litrowy pojemnik powinien nam wystarczyć. Większe zbiorniki, od półtora litra do nawet trzech litrów, będą dobrym wyborem np. dla rodzin.
Dodatkowym atutem będą sokowirówki z regulacją obrotów, które pozwalają dostosować pracę do rodzaju owoców i warzyw. Większość urządzeń posiada dwa stopnie regulacji, ale na rynku znajdziemy też modele, które mają tych stopni trzy.