WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu
kuchnia
13-07-2018 (09:35)

Czego nie powinno się wrzucać do zlewu – podpowiadamy!

Zapchany zlew to nic przyjemnego. Taki problem można sobie stworzyć wrzucając różnego rodzaju odpadki do odpływu. Czego więc pod żadnym pozorem do niego nie wrzucać?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kilka niepozornych rzeczy może zatkać zlew na dobre
Kilka niepozornych rzeczy może zatkać zlew na dobre (Shutterstock.com)
WP

Robimy to często odruchowo – zmywając resztki trafiają do odpływu w zlewie. Niestety te się rozkładają i tworzy się nieprzyjemny zapach, a przede wszystkim zlew może się zapchać. Warto wyzbyć się tego odruchu i wyrzucać resztki do kosza. Które?

Fotolia
Podziel się
WP

Fusy od kawy

Tak małe ziarenka wydają się niegroźne, a nic bardziej mylnego. Fusy osadzają się i mogą doprowadzić do zatkania zlewu. Dlatego wyrzucajmy je do kosza, a najlepiej wykorzystajmy jako np. peeling ciała. Fusy kawowe można tez spożytkować z powodzeniem na kompost w przydomowym ogródku!

Makaron i ryż

Nawet najmniejsze kawałki makaronu mogą zatkać odpływ. Nie mówiąc o ziarenkach ryżu, które pod wpływem wody pęcznieją. W takich przypadkach często będzie potrzebna pomoc hydraulika.

WP

Mąka

Wraz z wodą tworzy kleistą i gęstą masę, więc nie można jej spłukiwać, a jeśli już, to przed myciem naczyń z mąką dokładnie ją wytrzyjmy i wyrzućmy do kosza. W ten sposób zostanie jej odrobina.

Obierki z ziemniaków

Zawierają dużo skrobi i mają mączną strukturę, a pod wpływem wody tworzą gęsta zawiesinę. Oczywiście wpływa to na ewentualne zapchanie odpływu.

WP

Tłuszcz

Tłuszcz jest zwykle największym sprawcą zatorów w zlewie. Wszelkie oleje czy oliwy najlepiej wytrzeć papierowym ręcznikiem i wyrzucić do kosza. Tak wytartą patelnię lub garnek możemy spokojnie wymyć. Jeśli tłuszczu jest naprawdę dużo – możemy go wylać do np. słoika i w ten sposób wyrzucić. Czasem tłuszcz da się wykorzystać do innych potraw – np. ten, który w wyniku pieczenia wytworzy się z mięsa (np. wolno pieczony pulled pork, czyli rwana wieprzowina).

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną 123RF
Podziel się
WP

Skorupki jajek

Są twarde, a w połączeniu z fusami czy mąką to murowany element zatkania zlewu. Dodatkowo mogą go porysować i zrobić to samo z instalacją wewnątrz. Nie wyrzucajmy ich do odpływu. Przecież można je również spożytkować jako odżywka do roślin.

Kostki i chrząstki

Pozostałości po obiedzie najłatwiej lądują w zlewozmywaku, a to błąd. Kostki lub chrząstki, które znajdą się w odpływie mogą zatkać i uszkodzić rury!

WP

Włókniste warzywa

Seler, fasolka szparagowa, szparagi czy kukurydza pod żadnym pozorem nie powinny trafić do odpływu. Nawet, jeśli znajdą się tam ich drobinki, to zator pojawi się na pewno.

Leki - białe tabletki Shutterstock.com
Podziel się

Leki

W przypadku leków nie chodzi nawet o to, że odpływ może się zapchać. Szkodzi środowisku. Leki trafiają do wód i gleby i mają bardzo zły wpływ na przyrodę. W konsekwencji takie działanie źle wpływa również na nas. Przeterminowane i niepotrzebne leki oddajemy zawsze do apteki.

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP