Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany Innogy

Przepisanie licznika prądu w kilku prostych krokach

Przeprowadzka do nowego mieszkania wiąże się z wieloma formalnościami, a jedną z nich jest konieczność przepisania licznika prądu na siebie. Na szczęście sprzedawcy prądu oferują dopasowane do potrzeb odbiorców energii sposoby na załatwienie tej sprawy. Dzięki temu proces podpisania umowy na prąd nie zaburzy radości wywołanej rozpoczęciem nowego etapu w życiu.
Share
Przepisanie licznika prądu w kilku prostych krokach
Przepisanie licznika prądu w kilku prostych krokachŹródło: materiały partnera
d249vxk

Dlaczego trzeba przepisać licznik prądu na nowego właściciela?

Rachunki za energię elektryczną są wystawiane na osobę, która podpisywała umowę i do której przypisany jest licznik. Dzieje się tak dlatego, że jest to zwykle odbiorca prądu w danym lokalu, czyli ktoś najbardziej zainteresowany regularnymi dostawami energii do mieszkania. Jeśli zmienia się właściciel domu, to powinno się dokonać zmiany również w kwestiach formalnych.

Pamięć o przepisaniu licznika jest szczególnie istotna w przypadku przejęcia mieszkania od poprzedniego właściciela (np. kupno na rynku wtórnym) i odziedziczenia lokalu po osobie zmarłej. To nowy odbiorca powinien zadbać o to, by uregulować kwestie umowy i licznika. Nie mniej ważne jest to wtedy, kiedy mieszkanie kupuje się na rynku pierwotnym, od dewelopera. Zawarcie umowy i określenie sposobu rozliczeń są wtedy warunkiem, by licznik został odblokowany, a w lokalu popłynął prąd.

d249vxk

Jak przepisać licznik energii?

Sprzedawcy energii oferują kilka sposobów na przepisanie licznika prądu i podpisanie nowej umowy energetycznej. To cenne, ponieważ każdy odbiorca może skorzystać z tej drogi, która jest dla niego najwygodniejsza. Obecnie najkorzystniejszą możliwością wydaje się zdalne dopełnienie formalności i przejęcie licznika przez internet. I taką szansę daje kilku sprzedawców energii. Jednak osoby, które preferują kontakt bezpośredni, mogą zdecydować się na wizytę w salonie stacjonarnym sprzedawcy. Tam konsultanci podpowiadają, jakie dokumenty należy złożyć i jaką ofertę prądu warto wybrać.

Protokół zdawczo-odbiorczy, stanowiący jeden z najważniejszych elementów procesu przepisania licznika, można również przesłać do firmy energetycznej drogą mailową. Taką możliwość udostępnia większość sprzedawców. Dzięki temu można uniknąć oczekiwania w kolejce w salonie stacjonarnym, jednak nadal pozostaje konieczność oczekiwania na odpowiedź konsultanta przyjmującego wniosek o przepisanie. Ta niedogodność znika, jeśli nowy właściciel mieszkania zdecyduje się skorzystać z pełni zdalnego przejęcia licznika. Czym się różni takie postępowanie od przesyłania dokumentów i wniosków drogą mailową? Przede wszystkim przejrzystością procesu i kolejnych jego etapów.

Przejęcie licznika online – proces

Sprzedawcy prądu tworzą niekiedy specjalne serwisy dedykowane procesowi przepisania licznika energii. Przykładem takiej platformy jest portal „Przejmij licznik” od innogy Polska. Przyjrzeliśmy się temu, jak wygląda procedura z punktu widzenia osoby chcącej załatwić sprawę i podpisać nową umowę na prąd.

d249vxk

Portal dzieli proces na trzy ścieżki, a sprzedawca energii uzależnia wybór jednej z nich od tego, w jaki sposób doszło do zmiany właściciela mieszkania. Jest więc opcja dla tych, którzy kupili lokal na rynku pierwotnym, wtórnym oraz dla dziedziczących mieszkanie. W każdej z tych ścieżek nieco inne są wymagania dotyczące dokumentów, które należy dostarczyć oraz informacji, które należy podać. Najprostsze jest tzw. przepisanie deweloperskie. Wystarczy w kolejnych krokach internetowego formularza wypełnić dane dotyczące licznika, następnie osoby go przejmującej, a na koniec wybrać ofertę energii według której chce się dokonywać bieżących rozliczeń.

W przypadku przejęcia licznika od poprzedniego właściciela mieszkania, konieczne jest załączenie do serwisu wypełnionego i podpisanego protokołu zdawczo-odbiorczego. To dokument, w którym określa się kto jest zdającym, a kto przejmującym licznik oraz deklaruje się wybór grupy taryfowej która będzie podstawą treści nowej umowy. W ścieżce dedykowanej osobie, która przejęła lokal po osobie zmarłej, konieczne jest zaś dołączenie jeszcze innego dokumentu, mianowicie aktu poświadczenia dziedziczenia.

Pozostałe procedury w każdej z dróg wyglądają tak samo. Po wybraniu oferty należy przesłać formularz i czekać na wiadomość mailową od sprzedawcy energii. W niej innogy Polska przesyła wszelkie niezbędne do finalizacji procesu dokumenty oraz link, w który należy kliknąć by w ten sposób dokonać tzw. wirtualnego podpisania umowy na prąd i przepisania licznika na nowego właściciela.

Zalety internetowego przepisania licznika

Dlaczego wydaje się, że zdalne przepisanie to najlepszy sposób na dopełnienie formalności związanych z prądem po przeprowadzce? Przejście przez formularz na dedykowanym portalu jest proste, kroki przejrzyste, a całość procedur może zająć mniej niż 15 minut. To duża różnica w porównaniu z tym, ile czasu nowy właściciel musi poświęcić na załatwienie tej samej sprawy osobiście w salonie stacjonarnym. Dodatkowo przez internet można dokonać przepisania w dowolnym momencie, nawet w środku nocy. Przydatną funkcjonalnością jest też to, że do wypełnionego częściowo formularza można wrócić w ciągu 7 dni, nie tracąc dotąd wprowadzonych danych. Daje to czas chociażby na zastanowienie się nad wyborem oferty prądu.

Czy warto przepisać licznik online? Jeśli nowemu właścicielowi zależy na elastyczności, wygodzie i oszczędzeniu czasu, to wydaje się to optymalne rozwiązanie.

d249vxk

Podziel się opinią

Share
d249vxk
d249vxk