Przepisanie licznika prądu w kilku prostych krokach
Dlaczego trzeba przepisać licznik prądu na nowego właściciela?
Rachunki za energię elektryczną są wystawiane na osobę, która podpisywała umowę i do której przypisany jest licznik. Dzieje się tak dlatego, że jest to zwykle odbiorca prądu w danym lokalu, czyli ktoś najbardziej zainteresowany regularnymi dostawami energii do mieszkania. Jeśli zmienia się właściciel domu, to powinno się dokonać zmiany również w kwestiach formalnych.
Pamięć o przepisaniu licznika jest szczególnie istotna w przypadku przejęcia mieszkania od poprzedniego właściciela (np. kupno na rynku wtórnym) i odziedziczenia lokalu po osobie zmarłej. To nowy odbiorca powinien zadbać o to, by uregulować kwestie umowy i licznika. Nie mniej ważne jest to wtedy, kiedy mieszkanie kupuje się na rynku pierwotnym, od dewelopera. Zawarcie umowy i określenie sposobu rozliczeń są wtedy warunkiem, by licznik został odblokowany, a w lokalu popłynął prąd.
Jak przepisać licznik energii?
Sprzedawcy energii oferują kilka sposobów na przepisanie licznika prądu i podpisanie nowej umowy energetycznej. To cenne, ponieważ każdy odbiorca może skorzystać z tej drogi, która jest dla niego najwygodniejsza. Obecnie najkorzystniejszą możliwością wydaje się zdalne dopełnienie formalności i przejęcie licznika przez internet. I taką szansę daje kilku sprzedawców energii. Jednak osoby, które preferują kontakt bezpośredni, mogą zdecydować się na wizytę w salonie stacjonarnym sprzedawcy. Tam konsultanci podpowiadają, jakie dokumenty należy złożyć i jaką ofertę prądu warto wybrać.
Protokół zdawczo-odbiorczy, stanowiący jeden z najważniejszych elementów procesu przepisania licznika, można również przesłać do firmy energetycznej drogą mailową. Taką możliwość udostępnia większość sprzedawców. Dzięki temu można uniknąć oczekiwania w kolejce w salonie stacjonarnym, jednak nadal pozostaje konieczność oczekiwania na odpowiedź konsultanta przyjmującego wniosek o przepisanie. Ta niedogodność znika, jeśli nowy właściciel mieszkania zdecyduje się skorzystać z pełni zdalnego przejęcia licznika. Czym się różni takie postępowanie od przesyłania dokumentów i wniosków drogą mailową? Przede wszystkim przejrzystością procesu i kolejnych jego etapów.
Przejęcie licznika online – proces
Sprzedawcy prądu tworzą niekiedy specjalne serwisy dedykowane procesowi przepisania licznika energii. Przykładem takiej platformy jest portal „Przejmij licznik” od innogy Polska. Przyjrzeliśmy się temu, jak wygląda procedura z punktu widzenia osoby chcącej załatwić sprawę i podpisać nową umowę na prąd.
Portal dzieli proces na trzy ścieżki, a sprzedawca energii uzależnia wybór jednej z nich od tego, w jaki sposób doszło do zmiany właściciela mieszkania. Jest więc opcja dla tych, którzy kupili lokal na rynku pierwotnym, wtórnym oraz dla dziedziczących mieszkanie. W każdej z tych ścieżek nieco inne są wymagania dotyczące dokumentów, które należy dostarczyć oraz informacji, które należy podać. Najprostsze jest tzw. przepisanie deweloperskie. Wystarczy w kolejnych krokach internetowego formularza wypełnić dane dotyczące licznika, następnie osoby go przejmującej, a na koniec wybrać ofertę energii według której chce się dokonywać bieżących rozliczeń.
W przypadku przejęcia licznika od poprzedniego właściciela mieszkania, konieczne jest załączenie do serwisu wypełnionego i podpisanego protokołu zdawczo-odbiorczego. To dokument, w którym określa się kto jest zdającym, a kto przejmującym licznik oraz deklaruje się wybór grupy taryfowej która będzie podstawą treści nowej umowy. W ścieżce dedykowanej osobie, która przejęła lokal po osobie zmarłej, konieczne jest zaś dołączenie jeszcze innego dokumentu, mianowicie aktu poświadczenia dziedziczenia.
Pozostałe procedury w każdej z dróg wyglądają tak samo. Po wybraniu oferty należy przesłać formularz i czekać na wiadomość mailową od sprzedawcy energii. W niej innogy Polska przesyła wszelkie niezbędne do finalizacji procesu dokumenty oraz link, w który należy kliknąć by w ten sposób dokonać tzw. wirtualnego podpisania umowy na prąd i przepisania licznika na nowego właściciela.
Zalety internetowego przepisania licznika
Dlaczego wydaje się, że zdalne przepisanie to najlepszy sposób na dopełnienie formalności związanych z prądem po przeprowadzce? Przejście przez formularz na dedykowanym portalu jest proste, kroki przejrzyste, a całość procedur może zająć mniej niż 15 minut. To duża różnica w porównaniu z tym, ile czasu nowy właściciel musi poświęcić na załatwienie tej samej sprawy osobiście w salonie stacjonarnym. Dodatkowo przez internet można dokonać przepisania w dowolnym momencie, nawet w środku nocy. Przydatną funkcjonalnością jest też to, że do wypełnionego częściowo formularza można wrócić w ciągu 7 dni, nie tracąc dotąd wprowadzonych danych. Daje to czas chociażby na zastanowienie się nad wyborem oferty prądu.
Czy warto przepisać licznik online? Jeśli nowemu właścicielowi zależy na elastyczności, wygodzie i oszczędzeniu czasu, to wydaje się to optymalne rozwiązanie.