Trwa ładowanie...

Przedłużacz: jaki wybrać, za ile kupić?

Podstawowe pytania, jakie trzeba sobie zadać przed zakupem przedłużacza, dotyczą warunków użytkowania, wymaganej długości i liczby gniazdek. Jest jeszcze kilka bardziej szczegółowych kwestii związanych z zabezpieczeniami antyprzepięciowymi, włącznikami i rodzajami gniazd.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Przedłużacz: jaki wybrać, za ile kupić?Źródło: Shutterstock.com
d2kiu62
d2kiu62

Wybór przedłużacza do zastosowania w warunkach domowych nie jest szczególnym wyzwaniem. Chyba że potrzebna jest nietypowa długość, bardzo cienka listwa, specjalne gniazda czy zabezpieczenia ze względu na podpięcie konkretnych "wymagających" urządzeń.

W wersji domowej

#

Przede wszystkim dobrze jest w miarę dokładnie określić długość przewodu. Wiadomo, że powinna być wystarczająca, aby przedłużacz spełniał swoją funkcję, dostarczając prąd do miejsc odległych od gniazdek. Z drugiej strony nie warto decydować się na zbyt długi kabel, ponieważ niewykorzystana część pozostanie zwinięta. To może doprowadzić do przegrzania i uszkodzenia przewodów. Ponadto zwoje kabla czasem trudno ukryć, a ich widok niekoniecznie pozytywnie wpływa na estetykę wnętrza. Najczęściej mieszkaniowe, klasyczne przedłużacze mają długość od 1,5 do 5 m.

W zależności od potrzeb można wybrać przedłużacz z jednym gniazdem lub z listwą, na której w jednym lub dwóch rzędach będzie kilka gniazd: od dwóch nawet do dziesięciu – dwunastu. W sprzedaży są dostępne takie listwy, na których są dodatkowo włączniki (czasem do każdego gniazdka jest osobny włącznik). Pozwalają one na odcięcie prądu od wybranych podpiętych urządzeń albo na wyłączenie / włączenie wszystkich jednocześnie. Można kupić przedłużacz z uziemieniem lub bez niego. Ten pierwszy najlepiej wybrać, gdy trzeba do niego podpiąć urządzenia RTV, AGD lub komputer. Ten drugi sprawdzi się przy prostych sprzętach, np. lampkach.

Daj się zaskoczyć

#

Użytkownicy do wyboru mają również przedłużacze ze specjalnymi gniazdkami, np. telefonicznymi, USB, do ładowania urządzeń itp. Najtańsze wersje (mieszkaniowe) kosztują ok. 14 zł, ale te bardziej zaawansowane, nawet ponad 200 zł. Niekiedy przedłużacz okazuje się niezbędny, ale jest dla niego bardzo mało miejsca. Wówczas warto dobrać taki z cienką / płaską listwą, która sprawdzi się w trudnodostępnych kątach. Można ją też przymocować do ściany, blatu lub innych elementów meblowych. Jeśli walory estetyczne odgrywają ważną rolę w danym wnętrzu, warto pokusić się o wmontowanie przedłużacza w gniazdko. Gdy nie jest on w użyciu, pozostaje niewidoczny – ukryty w ścianie.

Są też inne oryginalne rozwiązania – choć niedostępne na razie na polskim rynku. To na przykład listwy z gniazdkami – segmentami, które można dowolnie przesuwać. Dzięki temu można swobodnie podpiąć różne wtyczki, nawet te mocno rozbudowane, które nie zmieściłyby się na tradycyjnej listwie. Na świecie coraz częściej stosowane są też listwy z gniazdkami obrotowymi, które mogą jednocześnie pełnić funkcję włączników. Na rynku nie brakuje również rozwiązań inteligentnych – chociaż mają one swoją cenę. Można kupić przedłużacz sterowany pilotem lub czasowy. Ten ostatni jest polecany do takich urządzeń, jak żelazko, ekspres do kawy czy frytkownica.

Potrzebny w ogrodzie i na budowie

#

Komfortowy i bezpieczny dostęp do prądu to podstawowa kwestia nie tylko w mieszkaniu, ale też w ogrodzie i na budowie. Oczywiście parametry przedłużaczy do użytku zewnętrznego lub w trudnych warunkach budowlanych różnią się od tych najzwyklejszych. Najdłuższe przedłużacze mają do 50 m długości - w dłuższych nastąpiłby znaczny spadek napięcia. Tego typu przedłużacze są nawijane na bęben. Są wykonane z wysokiej jakości materiałów (np. guma, neopren, poliuretan), bezpieczne i trwałe. Te najlepsze mają kilkuletnią gwarancję (np. 15 lat). Ich koszt to ok. 450 zł, choć zdarzają się sporo tańsze i droższe.

Przedłużacze antyprzepięciowe chronią podpięte urządzenia. Mają filtry i zabezpieczenia. Najprostsze mogą być wyposażone np. w bezpieczniki topikowe. Te wyższej klasy mają zabezpieczenia kilkustopniowe – topik i układ warystorów. Są też stosowane diody transilowe. Bardzo zaawansowane listwy zasilające mają układy stabilizatorów napięcia.

d2kiu62

Zdarza się, że przedłużacze są używane w kuchni czy łazience albo wystawiane na działanie czynników atmosferycznych, tj. deszczu lub śniegu. Powinny one mieć wyższą klasę (IP) szczelności – odporność na zachlapania czy kontakt z wilgocią. Podstawowa klasa IP20 gwarantuje zabezpieczenie przed wnikaniem ciał stałych i wody. Natomiast przedłużacz z oznaczeniem IP44 może być stosowany długo i można z niego korzystać na zewnątrz, np. w ogrodzie. Niektóre przedłużacze są odporne na niskie temperatury (np. do -35 st.C). Mają wówczas specjalne oznaczenie (V3V3). Te przeznaczone do najcięższych prac w trudnych warunkach mogą być wykonane z poliuretanu – oznaczenie BQ.

W zależności od tego, do czego będzie służyć i w jakich warunkach będzie użytkowany, można bez problemu dobrać przedłużacz dedykowany konkretnym potrzebom.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2kiu62
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kiu62