Instalacja elektryczna - uwaga na błędy!

Warunkiem powstania poprawnie działającej i bezpiecznej instalacji elektrycznej jest zaangażowanie do jej wykonania dobrego elektryka. Warto się też dowiedzieć, jakie są najczęstsze błędy w instalacjach elektrycznych, by móc kontrolować poczynania fachowców.

Instalacja elektryczna - uwaga na błędy!
Źródło zdjęć: © Shutterstock

23.10.2013 12:24

Warunkiem powstania poprawnie działającej i bezpiecznej instalacji elektrycznej jest zaangażowanie do jej wykonania dobrego elektryka. Warto się też dowiedzieć, jakie są najczęstsze błędy w instalacjach elektrycznych, by móc kontrolować poczynania fachowców.

O instalacji elektrycznej warto myśleć już rozpoczynając budowę domu. Za niezbędny do jej poprawnego wykonania trzeba uznać jej projekt i pilnować wykonawców, by to co robią, było z nim zgodne.

Instalacja elektryczna: uziemienie

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest brak uziomu – nieizolowanej metalowej taśmy, prętów, drutów umieszczonych w gruncie i połączonych przewodami z obwodami elektrycznymi w domu. Uziemienie stanowi ważny element ochrony przeciwporażeniowej. Powoduje obniżenie wartości prądu udarowego w przypadku tzw. uderzenia pioruna, obniżenie napięcia względem ziemi i napięcia dotykowego, gdy dojdzie do uszkodzenia instalacji w domu.

Naturalnym uziomem może być metalowe zbrojenie fundamentu, jeśli się je połączy z przewodami ochronnymi PE instalacji elektrycznej. Żeby mieć pewność, że uziom jest wykonany prawidłowo, należy przeprowadzić pomiary jego rezystancji (jest do tego potrzebny specjalny miernik). Może się zdarzyć, że naturalny uziom jest niewystarczający, np. z powodu obecności folii izolacyjnej pod ławą fundamentową - wówczas trzeba wykonać sztuczny uziom - z metalowej taśmy, blachy, rur lub prętów.

Obciążenie obwodów elektrycznych

Poważnym problemem jest nadmierne obciążenie obwodów elektrycznych wynikające z podłączenia do nich urządzeń o zbyt dużej mocy – elektrycznych kuchenek, podgrzewaczy wody, ogrzewaczy pomieszczeń, zwłaszcza akumulacyjnych. Standardowo wykonywane obwody jednofazowe nie powinny być obciążane mocą większą niż 2 kW, więc problem może powstać np. przy jednoczesnym uruchomieniu podłączonych do jednego obwodu czajnika elektrycznego i zmywarki, które mają grzałki dużej mocy.

Zastosowanie takich urządzeń powinno być przewidziane już na etapie projektu, wtedy możliwe jest wykonanie osobnych obwodów do zasilania każdego z nich lub przynajmniej przygotowanie ich do dużego obciążenia przez zastosowanie odpowiedniego aparatu zabezpieczającego (wyłącznika), a przede wszystkim przewodów o powierzchni przekroju wystarczająco dużej, by nie występowało ich przeciążenie, które grozi pożarem.

Podłączenie instalacji elektrycznej

Do zasilania urządzeń, których niezawodne działanie jest szczególnie ważne (np. lodówka, kocioł c.o.) najlepiej wykonać wydzielone obwody. Wówczas nie zostaną unieruchomione z powodu awarii innego urządzenia, której skutkiem będzie wyłączenie obwodu przez bezpiecznik.

Niewskazane jest podłączanie do osobnych obwodów współpracujących ze sobą urządzeń elektronicznych – komputera i monitora, telewizora i odtwarzacza DVD, tunera i wzmacniacza itp., gdyż może to być przyczyną ich uszkodzenia.

Oświetlenie podłączone do tej samej fazy co któryś z odbiorników dużej mocy może przygasać w momencie jego uruchamiania, dlatego warto pamiętać także o rozdzieleniu faz tak, by gniazda wtykowe nie były podłączone do tej samej co oświetlenie. Za niebezpieczne, bo niezbyt pewne, jest też uznawane łączenie przewodów przez skręcanie końcówek, bez użycia przeznaczonych do tego zacisków.

Prowadzenie instalacji elektrycznej

Sporo kłopotów może sprawić poprowadzenie przewodów instalacji elektrycznej w sposób inny niż w linii prostej, wyłącznie poziomo lub pionowo - równolegle do krawędzi ścian. Po zakryciu ich tynkiem są niewidoczne, a w ich przebiegu można się zorientować na podstawie położenia widocznych puszek, gniazd i łączników. Pod warunkiem oczywiście, że wykonawca nie postanowił zaoszczędzić i nie poprowadził któregoś z przewodów na skróty – ukośnie. Naprawa przewodu uszkodzonego podczas wiercenia otworu w ścianie jest bardzo kłopotliwa i wymaga przeprowadzenia sporego remontu (kucie, tynkowanie, malowanie).

Zobacz także
Komentarze (15)