Elektryzujący design. Współczesny osprzęt elektryczny dla wymagających
17.08.2017 | aktual.: 18.01.2018 16:17
Włączniki światła przestały być mało znaczącym detalem. Ich funkcjonalność została znacznie poszerzona, są także bardzo atrakcyjne wzorniczo. Możemy je więc dobrać zarówno do naszych potrzeb użytkowych, jak i do stylu wnętrz. Jakie funkcje i design ma nowoczesny osprzęt?
Włączniki światła to niewielkie elementy wyposażenia, jednak z powodu roli, jaką odgrywają, niemożliwe jest byśmy nie zwracali na nie uwagi. Są zwykle dość dobrze wyeksponowane także ze względu na wygodę użytkowania – montuje się je przeważnie na ścianie na wysokości 120–140 cm od podłogi. Ich wzornictwo ma zatem wpływ na odbiór wnętrza. Nowoczesne włączniki zaspokajają jednak nawet najbardziej wyszukane potrzeby estetyczne. Do wyboru mamy najróżniejsza kształty i materiały.
Atrakcyjne wzornictwo
Design włączników światła czerpie inspiracje zarówno z tradycji, jak i rozwiązań ultranowoczesnych. Te z najwyższej półki niezależnie od stylistyki wyróżnia dbałość o detale i staranne wykończenie. Bliskie minimalizmowi są modele płaskie, prawie zlicowane ze ścianą. To często również produkty zaawansowane pod względem funkcjonalnym. Przyjmują zazwyczaj kształt prostokąta lub kwadratu. Futurystyczny efekt wzmacnia ich kolorystka, a często także materiał, z jakiego zostały wykonane. Jest to np. szkło hartowane krystaliczne, z którego produkuje się włączniki dotykowe. Mogą mieć one kolor złoty, czarny, srebrny lub pozostawać przezierne.
Równie szeroka jest gama kolorystyczna włączników o nowoczesnym designie wykonanych z innych materiałów. Do modnych barw można też zaliczyć wszelkie odcienie szarości, a także ponadczasową biel. W nowoczesne trendy wpisują się także modele dwukolorowe, np. z ramkami w kontrastowej barwie. Dobrze łączą się ze ścianami i elementami wyposażenia w tej samej gamie kolorystycznej.
We wnętrzach klasycznych, rustykalnych, vintage, a także loftowych warto zastosować modele odwołujące się do włączników z przeszłości. Mogą być bardziej przestrzenne niż te minimalistyczne – w skrajnej postaci wystawać nawet kilka centymetrów ponad płaszczyznę ściany. Często bywają okrągłe. Te najwyższej jakości są wykonuje się ze szlachetnej porcelany lub wysokogatunkowego drewna, a także stali. Innowacją jest miedź przeciwdrobnoustrojowa. Rozwiązuje ona problem gromadzenia się bakterii na włącznikach. To jeden z najbardziej higienicznych obecnie materiałów.
Kuchnia idealna bez względu na styl. Zobacz, jak ją urządzić
Ciemniej – jaśniej
Powszechnie stosowanym rozwiązaniem stały się ściemniacze. Do dyspozycji mamy modele mechaniczne, w których natężenie światła reguluje się za pomocą pokrętła lub suwaka oraz elektroniczne. Godne uwagi są te wyposażone w czujnik ruchu, zmierzchu albo moduł pamięci, odtwarzający zakodowane natężenie światła. Wygodnym rozwiązaniem są też ściemniacze dotykowe, które zaczynają działać po dotknięciu i przytrzymaniu odpowiedniego pola na włączniku. Ściemniacze mogą być także sterowane zdalnie.
Łatwe do zlokalizowania
Na co dzień chętnie korzystamy też z włączników z podświetleniem – sączące się przez specjalne otwory w przycisku światło sprawia, że w ciemnym pomieszczeniu włącznik zlokalizujemy bez trudu. Tę funkcję docenią dzieci czy osoby starsze, przyda się ona także w strefie komunikacyjnej, np. na klatce schodowej lub wiatrołapie. Warto wybrać włącznik dający możliwość wymiany kolorystyki modułu podświetlania, a tym samym dopasowania jej do stylu pomieszczenia.
Problemu z lokalizacją włącznika unikniemy też, instalując automatyczny model reagujący na ruch. Włącza on światło, gdy w jego zasięgu wykrywa ruch i wyłącza je, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu (po upływie ustawionego czasu). Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest czujnik reagujący nie tylko na ruch, ale też dźwięk – możemy go obsługiwać np. za pomocą słownej komendy.
Kuchnia idealna bez względu na styl. Zobacz, jak ją urządzić
Krok w przyszłość
Wiele zalet mają także włączniki dotykowe formie panelu lub ekranu. Mają zainstalowany czujnik reagujący na dotyk. Warto je zamontować we wnętrzach, gdzie jest kilka źródeł światła, np. w otwartej strefie dziennej, gdyż umożliwiają one grupowanie włączników na jednym panelu dotykowym. Można też je programować i nimi sterować za pomocą pilota.
Do modeli z przyszłością można też zaliczyć włączniki bezprzewodowe, które wystarczy nakleić w wybranym miejscu, bez konieczności kucia ściany. Można nimi sterować także za pomocą urządzeń mobilnych. Wiele osób zyska spokój, montując w strefie wejścia włącznik, który umożliwi nam wyłączenie wszystkich punktów świetlnych przed opuszczeniem domu czy mieszkania. Za jego pomocą możemy też odciąć dopływ prądu do gniazd elektrycznych, unikając tym samym choćby niepokoju związanego z włączonym żelazkiem.