Trwa ładowanie...

Projekt instalacji elektrycznej. Co powinien wiedzieć inwestor?

Do uzyskania pozwolenia na budowę niezbędny jest m.in. projekt instalacji elektrycznej. Prawidłowo opracowany pozwoli bezpiecznie rozprowadzić w domu prąd i komfortowo korzystać ze sprzętów elektrycznych. Co znajduje się w projekcie instalacji elektrycznej? Co warto wiedzieć, zanim zlecimy jego wykonanie?

Projekt instalacji elektrycznej. Co powinien wiedzieć inwestor?Źródło: Shutterstock.com
dwdxm9f
dwdxm9f

Projekt instalacji elektrycznej składa się z części opisowej i rysunkowej. Znajdziemy w nim informacje, w jaki sposób budynek zostanie podłączony do sieci elektroenergetycznej, z ilu obwodów zostanie wykonana instalacja oraz jakie zabezpieczenia przewidziano w rozdzielnicy elektrycznej. Taka dokumentacja będzie później źródłem informacji dla elektryka, który zgodnie z projektem rozmieści oprawy oświetleniowe, gniazdka wtyczkowe i poprowadzi okablowanie elektryczne.

Warunki przyłączenia do sieci

#

Projekt instalacji elektrycznej jest niezbędny, jeśli chcemy uzyskać pozwolenie na budowę. Wykonanie takiego projektu powinniśmy zlecić elektrykowi dysponującemu uprawnieniami budowlanymi w branży instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych oraz elektroenergetycznych. Zanim zlecimy projekt, trzeba najpierw wystąpić do lokalnego zakładu energetycznego o tzw. warunki technicznie wykonania przyłącza do sieci energetycznej. Takie warunki są wydawane po uprzednim złożeniu wniosku wraz z wymaganymi załącznikami (mapa do celów projektowych, akt własności/współwłasności działki itd.). W takim wniosku należy określić, o jaką moc przyłączeniową się staramy. Zależy ona od liczby oraz mocy wszystkich urządzeń, jakie znajdą się w projektowanym domu.

W domu jednorodzinnym przyjmuje się zapotrzebowanie na moc rzędu 12-18 kW. Lepiej nie zaniżać mocy przyłączeniowej – postęp technologiczny sprawia, że w naszych domach przybywa urządzeń elektrycznych. Dlatego w szacowaniu mocy przyłączeniowej warto uwzględnić zapas rzędu 20-30 proc. Gdy planujemy budowę większego domu bądź wydzielamy w nim dodatkową przestrzeń usługową – zapotrzebowanie na moc przyłączeniową trzeba uzgodnić z elektrykiem.

Kompletna dokumentacja architektoniczna

#

Zanim elektryk przystąpi do prac nad projektem instalacji elektrycznych, część architektoniczną powinniśmy mieć za sobą – mamy wtedy pewność, że projektant pracuje na aktualnych rzutach i rozplanuje instalację zgodnie z funkcją pomieszczeń. Im bardziej szczegółowy projekt, tym lepiej dla projektanta instalacji. Jeśli w rzutach architektonicznych uwzględniana jest koncepcja wnętrz, np. umiejscowienie mebli w kuchni, łazience itd. – elektryk rozplanuje oświetlenie w poszczególnych wnętrzach oraz gniazda niezbędne do podłączenia najważniejszych sprzętów. Jeśli w projekcie sanitarnym znajdują się urządzenia, które wymagają zasilania elektrycznego (np. zestaw hydroforowy, grzałka elektryczna w zasobniku wody użytkowej, nagrzewnica elektryczna w centrali wentylacyjnej itd.) – powinniśmy przekazać te informacje elektrykowi.

Doprowadzenie prądu na posesję

#

Instalacja elektryczna powinna być bardzo dobrze przemyślana. Choć mamy dużą swobodę w kwestii jej planowania – nie powinno się oszczędzać na liczbie gniazdek i źródeł światła. Dawne normy mówiące o jednym gniazdku przypadającym na 6 mkw. pomieszczenia niestety nie wpisują się we współczesne realia. Domowa codzienność jest na to dowodem, że gniazdko elektryczne w jednym czy w dwóch rogach pokoju to zdecydowanie za mało, aby zasilić wszystko, co potrzeba. Późniejsze korzystanie z przedłużaczy jest nieestetyczne i mało komfortowe – wykonanie większej liczby obwodów na etapie stanu surowego zamkniętego jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż przeróbka gotowej instalacji w przyszłości. Zlecając wykonanie projektu instalacji elektrycznej w domu, warto pomyśleć o doprowadzeniu prądu na posesję. Dodatkowy obwód elektryczny przyda się do sterowania pracą gramy wjazdowej, oświetlenia lamp ogrodowych bądź do zasilenia instalacji antyoblodzeniowej. Dodatkowo warto poprosić elektryka o schemat ideowy rozdzielni elektrycznej – dzięki niemu wykonawca będzie wiedział, jak podłączyć przewody instalacji elektrycznej oraz jakiego typu zabezpieczenia zastosować na obwodach.

dwdxm9f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwdxm9f