Qaqwqwrqw

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Projekt instalacji elektrycznej. Co powinien wiedzieć inwestor?

Do uzyskania pozwolenia na budowę niezbędny jest m.in. projekt instalacji elektrycznej. Prawidłowo opracowany pozwoli bezpiecznie rozprowadzić w domu prąd i komfortowo korzystać ze sprzętów elektrycznych. Co znajduje się w projekcie instalacji elektrycznej? Co warto wiedzieć, zanim zlecimy jego wykonanie?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W domu jednorodzinnym przyjmuje się zapotrzebowanie na moc rzędu 12-18 kW.
W domu jednorodzinnym przyjmuje się zapotrzebowanie na moc rzędu 12-18 kW. (Shutterstock.com)
Qaqwqwrqw

Projekt instalacji elektrycznej składa się z części opisowej i rysunkowej. Znajdziemy w nim informacje, w jaki sposób budynek zostanie podłączony do sieci elektroenergetycznej, z ilu obwodów zostanie wykonana instalacja oraz jakie zabezpieczenia przewidziano w rozdzielnicy elektrycznej. Taka dokumentacja będzie później źródłem informacji dla elektryka, który zgodnie z projektem rozmieści oprawy oświetleniowe, gniazdka wtyczkowe i poprowadzi okablowanie elektryczne.

Warunki przyłączenia do sieci

Qaqwqwrqw

Projekt instalacji elektrycznej jest niezbędny, jeśli chcemy uzyskać pozwolenie na budowę. Wykonanie takiego projektu powinniśmy zlecić elektrykowi dysponującemu uprawnieniami budowlanymi w branży instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych oraz elektroenergetycznych. Zanim zlecimy projekt, trzeba najpierw wystąpić do lokalnego zakładu energetycznego o tzw. warunki technicznie wykonania przyłącza do sieci energetycznej. Takie warunki są wydawane po uprzednim złożeniu wniosku wraz z wymaganymi załącznikami (mapa do celów projektowych, akt własności/współwłasności działki itd.). W takim wniosku należy określić, o jaką moc przyłączeniową się staramy. Zależy ona od liczby oraz mocy wszystkich urządzeń, jakie znajdą się w projektowanym domu.

W domu jednorodzinnym przyjmuje się zapotrzebowanie na moc rzędu 12-18 kW. Lepiej nie zaniżać mocy przyłączeniowej – postęp technologiczny sprawia, że w naszych domach przybywa urządzeń elektrycznych. Dlatego w szacowaniu mocy przyłączeniowej warto uwzględnić zapas rzędu 20-30 proc. Gdy planujemy budowę większego domu bądź wydzielamy w nim dodatkową przestrzeń usługową – zapotrzebowanie na moc przyłączeniową trzeba uzgodnić z elektrykiem.

Kompletna dokumentacja architektoniczna

Qaqwqwrqw

Zanim elektryk przystąpi do prac nad projektem instalacji elektrycznych, część architektoniczną powinniśmy mieć za sobą – mamy wtedy pewność, że projektant pracuje na aktualnych rzutach i rozplanuje instalację zgodnie z funkcją pomieszczeń. Im bardziej szczegółowy projekt, tym lepiej dla projektanta instalacji. Jeśli w rzutach architektonicznych uwzględniana jest koncepcja wnętrz, np. umiejscowienie mebli w kuchni, łazience itd. – elektryk rozplanuje oświetlenie w poszczególnych wnętrzach oraz gniazda niezbędne do podłączenia najważniejszych sprzętów. Jeśli w projekcie sanitarnym znajdują się urządzenia, które wymagają zasilania elektrycznego (np. zestaw hydroforowy, grzałka elektryczna w zasobniku wody użytkowej, nagrzewnica elektryczna w centrali wentylacyjnej itd.) – powinniśmy przekazać te informacje elektrykowi.

Doprowadzenie prądu na posesję

Qaqwqwrqw

Instalacja elektryczna powinna być bardzo dobrze przemyślana. Choć mamy dużą swobodę w kwestii jej planowania – nie powinno się oszczędzać na liczbie gniazdek i źródeł światła. Dawne normy mówiące o jednym gniazdku przypadającym na 6 mkw. pomieszczenia niestety nie wpisują się we współczesne realia. Domowa codzienność jest na to dowodem, że gniazdko elektryczne w jednym czy w dwóch rogach pokoju to zdecydowanie za mało, aby zasilić wszystko, co potrzeba. Późniejsze korzystanie z przedłużaczy jest nieestetyczne i mało komfortowe – wykonanie większej liczby obwodów na etapie stanu surowego zamkniętego jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż przeróbka gotowej instalacji w przyszłości. Zlecając wykonanie projektu instalacji elektrycznej w domu, warto pomyśleć o doprowadzeniu prądu na posesję. Dodatkowy obwód elektryczny przyda się do sterowania pracą gramy wjazdowej, oświetlenia lamp ogrodowych bądź do zasilenia instalacji antyoblodzeniowej. Dodatkowo warto poprosić elektryka o schemat ideowy rozdzielni elektrycznej – dzięki niemu wykonawca będzie wiedział, jak podłączyć przewody instalacji elektrycznej oraz jakiego typu zabezpieczenia zastosować na obwodach.

Polub WP Dom
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw