Pomysłowe malowanie, czyli remont bez wałków i pędzli
Wałki i pędzle to wciąż najpopularniejsze narzędzia do malowania ścian. Jednak na remontowym ringu pojawili się bardziej zaawansowani zawodnicy – urządzenia do malowania natryskowego i wałki elektryczne. Jak działa pistolet do malowania i czy warto w niego zainwestować?
09.04.2018 | aktual.: 09.04.2018 12:16
Malowanie natryskowe – jakie powierzchnie?
Z użyciem pistoletu elektrycznego możemy malować różne powierzchnie, jednak urządzenia te sprawdzą się zwłaszcza w przypadku nieregularnych form, czyli elementów ozdobnych, ażurowych ogrodzeń czy powierzchni pokrytych tynkiem strukturalnym. Kupując pistolet do malowania, trzeba pamiętać, że będzie nam potrzebna większa ilość farby niż przy użyciu standardowych narzędzi, szczególnie gdy nie mamy zbyt dużego doświadczenia. Do prac na zewnątrz wybierajmy bezwietrzne dni – wiatr rozdmuchujący strumień farby zwiększy jej zużycie i wydłuży pracę. Dodatkowo pistolet nie jest tak dokładny jak pędzel i wałek, więc czasem i tak będziemy zmuszeni do ich użycia w celu zrobienia poprawek.
Jak działa elektryczny pistolet do malowania?
Urządzenie jest wyposażone w zbiornik, do którego nalewamy farbę. Ze zbiornika farba jest pobierana przez specjalny mechanizm i wydostaje się przez dyszę w postaci strumienia, który kierujemy na powierzchnię. Osłona wokół dyszy zapobiega rozpryskiwaniu się emulsji, a regulacja ciśnienia natrysku pozwala zapanować nad siłą, z jaką farba wydostaje się z dyszy. Taki pistolet do malowania nadaje się przede wszystkim do aplikowania niezbyt gęstych substancji, jak bejca czy impregnat. To oznacza, że w przypadku gęstej farby będzie konieczne jej rozcieńczenie. Najpierw sprawdźmy więc zalecenia producenta farby odnośnie proporcji mieszania jej z rozpuszczalnikiem.
Zobacz także
Funkcje elektrycznego pistoletu do malowania
W zależności od modelu pistolety do malowania natryskowego mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje. Jedna z bardziej praktycznych to dysza umożliwiająca zmianę strumienia farby, np. z szerokiego na bardzo wąski. Z kolei opcja zapewniająca cały czas taką samą konsystencję emulsji zapobiega zatykaniu się dyszy i usprawnia pracę. Do malowania sufitu przydaje się funkcja pozwalająca na równomierną aplikację farby, niezależnie od pozycji, w jakiej znajduje się urządzenie. Osoby, które nie lubią tracić czasu, ucieszy możliwość błyskawicznego odłączenia pojemnika – dzięki niej szybko dolejemy do niego farby. A dla roztargnionych powstał system wyłączający urządzenie, gdy zbyt mocno się nagrzeje.
Malowanie natryskowe pistoletem pneumatycznym
Do rodziny urządzeń do malowania natryskowego należy pistolet pneumatyczny, złożony ze zbiornika na emulsję, uchwytu ze spustem i dyszy. Urządzenie wymaga podłączenia do kompresora, czyli kupowanej osobno sprężarki (najlepiej wyposażonej w kółka). Kompresor tłoczy powietrze, które przez elastyczny przewód trafia do pistoletu. Naciśnięcie spustu sprawia, że farba zasysa się i wydostaje strumieniem na powierzchnię. Zaletą pistoletu pneumatycznego jest wyższa wydajność i szybsza praca, ale też mniejszy ciężar w porównaniu z elektrycznym odpowiednikiem.
Bez zanurzania – wałek elektryczny
Tradycyjny wałek malarski ma wiele zalet, ale malowanie nim trwa dość długo i wymaga wysiłku. Decydując się na wałek elektryczny, przyspieszymy pracę i unikniemy zmęczenia. Działanie urządzenia polega na zasysaniu pompą farby bezpośrednio z wiaderka i transportowaniu jej wężem do wałka. Funkcja kontrolna pilnuje, żeby dostawała się do niego właściwa ilość emulsji. Odpowiedni mechanizm zapobiega kapaniu farby. Do praktycznego wyposażenia należy teleskopowa przedłużka umożliwiająca malowanie miejsc trudno dostępnych, np. sufitów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.