Malowanie ścian łatwiejsze, niż myślisz. Porady na wagę złota
10.06.2018 | aktual.: 12.06.2018 09:58
Niełatwo jest się zabrać do malowania pokoju. Niektórzy już na samą myśl o bałaganie i pryskającej farbie dostają gęsiej skórki. Akcja zmiany kolorów wnętrz pójdzie jednak sprawnie, gdy zostanie dobrze zaplanowana. Ułatwią ją nowoczesne preparaty dające ciekawe efekty dekoracyjne oraz szczypta twórczej inwencji...
Niełatwo jest się zabrać do malowania pokoju. Niektórzy już na samą myśl o bałaganie i pryskającej farbie dostają gęsiej skórki. Akcja zmiany kolorów wnętrz pójdzie jednak sprawnie, gdy zostanie dobrze zaplanowana. Ułatwią ją nowoczesne preparaty dające ciekawe efekty dekoracyjne oraz szczypta twórczej inwencji..
Inwestycja w dobrej jakości farby i narzędzia zawsze się opłaca. Nie ma nic gorszego niż gubiący włosie pędzel, pylący wałek albo papierowa taśma odchodząca od ściany wraz z tynkiem. Przez nieodpowiedni dobór środków do malowania twoja ciężka praca może pójść na marne, a koszty poprawek - przekroczyć planowany budżet. Problemy natury technicznej skutecznie zniechęcają do zabawy z kolorami wnętrz. Na samym początku trzeba je więc wyeliminować.
Zobacz koniecznie: Sprawdzone patenty na bezpieczny dom. Włamywacze będą się trzymać z daleka
Bezbłędne malowanie ścian: precyzyjnie pędzlem
Jeśli ściany są już odpowiednio przygotowane do malowania, kolor farby wybrany, a jej odpowiednia ilość zakupiona, wystarczy chwycić za pędzel lub wałek. No właśnie... Który z nich będzie lepszy? Pędzlem poleca się malować ściany pokryte już wcześniej farbą lub charakteryzujące się gorszą przyczepnością tynku. Włosie dobrze dociera do wszelkich zagłębień i zakamarków. Włosie zwierzęce stosuje się w przypadku farb rozcieńczalnikowych, sztuczne – akrylowych czy winylowych. Oprócz dużego, płaskiego pędzla warto mieć także mniejszy pędzelek do obmalowania futryn czy włączników światła. Taki o okrągłej średnicy sprawdzi się w przypadku narożników i innych załamań powierzchni, pędzle stożkowe ułatwią precyzyjne malowanie detali, np. sztukaterii.
Bezbłędne malowanie ścian: sprawnie wałkiem
W zmianie kolorów wnętrz może również pomóc wałek. Zwykle malowanie za jego pomocą przebiega szybciej i zużywa się przy tym mniej farby, jest jednak trudniejsze, bo może pozostawić smugi. Tu potrzeba więc sprawniejszej ręki. Podobnie jak w przypadku pędzli wałki z naturalnych materiałów (np. wełniane) sprawdzają się do farb rozpuszczalnikowych, a mniej chłonne z tworzyw sztucznych – do wodorozcieńczalnych. Krótkie runo równomiernie nanosi farbę na gładkie powierzchnie, długie jest idealne np. do malowania tynku strukturalnego czy cegły. Warto zainteresować się też wałkami z opcją stempla – przesuwane po ścianie odbijają na nich powtarzalne wzory, które można dodatkowo wypełnić np. innym kolorem czy brokatem. Najwyższej klasy sprzęt jest wyposażony w łożyska, dzięki którym walec równomiernie się obraca, a także w osłonki chroniące przed pryskaniem.
Zobacz koniecznie: Sprawdzone patenty na bezpieczny dom. Włamywacze będą się trzymać z daleka
Bezbłędne malowanie ścian: niezbędne akcesoria
Skrobak i szpachelka do wypełnienia uszkodzeń i rys na ścianach, papier ścierny, folia i taśma malarska to także niezbędne akcesoria domowego malarza. Nie żałuj czasu na zabezpieczenie podłogi, okien, drzwi, futryn czy parapetów. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie wiele wysiłku podczas ich czyszczenia po skończonym malowaniu. Koniecznie sprawdź przyczepność papierowej taśmy i nie przekraczaj czasu jej stosowania zalecanego przez producenta. Jeśli pozostanie na danej powierzchni zbyt długo, może powodować uszkodzenia. A może wykorzystasz ją do bardziej spektakularnej zmiany kolorów wnętrz, tworząc za jej pomocą wielobarwne pasy lub geometryczne wzory?
Zobacz koniecznie: Sprawdzone patenty na bezpieczny dom. Włamywacze będą się trzymać z daleka
Bezbłędne malowanie ścian: oszukany wzrok
W malowaniu nie chodzi wyłącznie o odświeżenie kolorów. Niektóre farby mogą bowiem więcej. Jeśli np. żałujesz, że nie zdecydowałeś na wyłożenie ścian w salonie płytami betonowymi, możesz pomalować je farbą, która zapewni taki właśnie efekt. Dobrze prezentuje się ona na tynku mineralnym, a powierzchnię dynamizują delikatne przebarwienia i wżery. Doskonałe efekty zapewniają również farby strukturalne, imitujące kamień czy wenecki stiuk.
Zobacz koniecznie: Sprawdzone patenty na bezpieczny dom. Włamywacze będą się trzymać z daleka
Bezbłędne malowanie ścian: z efektem lśnienia
Jeśli marzy ci się zamieszkać w skarbcu, śmiało pomaluj ceglaną ścianę na złoto, by przypominała ułożone w stosy sztabki tego drogocennego kruszcu. Jeśli jednak wolisz bardziej subtelny połysk, postaw na farbę o perłowej poświacie lub preparat dekoracyjny z odbijającymi światło drobinkami. Migotanie jest lepiej widoczne na powierzchniach chropowatych, jako farbę podkładową zastosuj więc np. taką z zawartością cząsteczek kwarcu. Malowanie z metalicznym akcentem rozświetli nawet ciemne wnętrza.
Zobacz koniecznie: Sprawdzone patenty na bezpieczny dom. Włamywacze będą się trzymać z daleka
Bezbłędne malowanie ścian: wbrew stereotypom
Kolorów wnętrz nie musisz uwydatniać na ścianach. Zadziałaj mniej sztampowo i wyrazistą barwę zastosuj np. na suficie. Białe, jasnoszare czy kremowe ściany wyciszą niestereotypowe wnętrze. Sufit to także doskonałe miejsce do stosowania szablonów - łąka nad głową czy niebo pełne gwiazd to idealny pomysł do sypialni marzyciela. Co więcej, nawet jeśli jesteś alergikiem, możesz bezpiecznie zabrać się do malowania, stosując odpowiednio dobrane preparaty. Warto rozejrzeć się wśród tych oznaczonych jako ekologiczne. Są to między innymi farby kredowe, których receptura jest oparta na przyjaznych składnikach mineralnych.
Zobacz koniecznie: Sprawdzone patenty na bezpieczny dom. Włamywacze będą się trzymać z daleka