Polska ceramika ma się dobrze. Wybraliśmy 8 marek, które warto znać

Polska ceramika ma się dobrze. Wybraliśmy 8 marek, które warto znać
Źródło zdjęć: © Facebook.com
1 / 9

[GALERIA]

Obraz
© Facebook.com

Twórcy ceramiki twierdzą, że prawdziwy design robi różnicę. W czym konkretnie? Z pewnością podnosi jakość doświadczania życia i kieruje naszą uwagę na detale.

Dziś ceramika wyrabiana ręcznie przeżywa prawdziwe odrodzenie. Najwyraźniej jest to zasługa rozwijającej się filozofii "slow life", choć nasze tęsknoty za prostotą z pewnością nie są pozbawione znaczenia. Dzięki produktom "z duszą" posiłki nabierają nowego smaku, a każdy wazon ma osobistą historię i przekaz.

"Slow life", oznacza życie powolne, uważne i proste. Takie, które wymaga uważnej obserwacji i zachwytu nad codziennością. Przedstawiamy wam kilka polskich firm ceramicznych, o których być może jeszcze nie słyszeliście. Wszystkie nawiązują do idei "hand-made" i zachwycają niepowtarzalnością. Takich naczyń z pewnością nie znajdziesz w sieciówkach! Oto one!

2 / 9

ÅOOMI

"Hand-made" czyli wyroby wykonane ręcznie cieszą się coraz większą popularnością. Dają nam pewność, że nie zobaczymy podobnych naczyń u nikogo innego. Cechą wyróżniającą je na tle pozostałych jest niepowtarzalność. Każdy kształt lub wzór minimalnie odbiega od wzoru podobnego naczynia. Firma ÅOOMI ma 4 lata i tworzą ją trzy młode dziewczyny: Patrycja Szymura, Sara Makuch i Kasia Sójka. Proste naczynia w stylu retro nawiązują do sztuki minimalizmu i inspirują się ciężkim kamieniem.

3 / 9

Malik Ceramik

Mała firma z Wrocławia założona przez Katarzynę Malik-Kosińską również stawia na proste wzory, a na ich ceramice króluje biel i czerń, z elementami złota. Ich ceramikę cechuje jednak precyzja i większa jednolitość wyrabianych naczyń. Taki design z pewnością zachwyci miłośników prostej elegancji.

4 / 9

Projekt Ładniej

Projekt Ładniej stawia na prostotę i surowe, chłodne kolory. Kształty są nieidealne, a twórcy wcale nie udają że powinny takie być. W końcu inspirują się naturą, a ta w swej istocie daleka jest od perfekcji. Wyroby ceramiczny firmy Projekt Ładniej można znaleźć w niektórych katowickich sklepach oraz w Warszawie.

5 / 9

Forma Natura

Natura ukryta w formie. Takim sloganem reklamują się twórcy wyjątkowej, masywnej ceramiki. Paulina i Tomek tworzą naczynia użytkowe oraz dekoracyjne do domu i restauracji. Lubią gdy ceramika ma duszę dlatego pracują na kole garncarskim.

6 / 9

Hadaki

Hadaki, to firma z Poznania, która zadowoli zarówno minimalistów jak i tych którzy chcą wprowadzić do wnętrza odrobinę humoru. W ich ofercie można znaleźć ciekawe figurki, które pełnią zarówno formę dekoracyjną jak i element użytkowy. Twórcy inspirują się naturą. Ich wyrobi są z reguły matowe, nieregularne i w chłodnej tonacji kolorystycznej.

Wszystkie prace wykonywane są ręcznie, od prostych, surowych form, po organiczne kształty i kolorowe naczynia. Główne założenia to prostota i zbliżenie do natury.

7 / 9

Malwina Konopacka

A jeśli od minimalistycznej sztuki użytkowej wolisz intensywny kolor, to odwiedź profil Malwiny Konopackiej. Jej ceramika cechuje się odważnym i nowatorskim podejściem - Malwina łączy ze sobą mocne, niejednolite barwy z wyraźną i rzucającą się w oczy formą. Jedno jest pewne - takiej ceramiki nie znajdziemy w galeriach handlowych. Jej ceramika nada każdemu wnętrzu artystycznego charakteru i wpasuje się w modernistyczny styl mieszkania.

8 / 9

Maison Fragile

Są surowe i niedoskonałe. Każda ceramika wykonana przez artystkę posiada własną, niepowtarzalną historię. Wyroby mają na sobie ślady ludzkiej dłoni - są dalekie od ideału, nieregularne, a przy tym ciekawe, bo nawiązują do znanych form. Nas osobiście zachwyciła ceramiczna muszla, która z powodzeniem zastąpi zwykłą, kanciastą szkatułkę.

9 / 9

Frajda Ceramika

Te małe talerzyki na ciasto są wyrobami, które powstają w zaawansowanych technologicznie procesach, przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Artystki przekonują, że podczas tworzenia zawsze towarzyszy im wielka frajda. Wszystko wykonują ręcznie, a naczynia często mają na sobie ślady zarówno rąk jak i narzędzi. Frajda nie kopiuje tego, co znane. Według nich siła tkwi w różnorodności.

Źródło artykułu:WP Dom
wnętrzadekoracjesztuka
Komentarze (3)