Trwa ładowanie...
ycipk-2d1mre

Plafon zamiast tradycyjnego żyrandola. Jaki model wybrać?

Plafony to praktyczny zamiennik wiszącego żyrandola, który pasuje zarówno do minimalistycznych kuchni i łazienek, jak i do dekoracyjnych, wystawnych salonów. Zobacz, jaki model możesz wybrać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plafon z kloszem daje rozproszone, subtelne światło
Plafon z kloszem daje rozproszone, subtelne światło (iStock.com, Fot: ucho103)
ycipk-2d1mre

Plafon - cechy

Plafon to przylegająca do powierzchni sufitu lampa, która jest dobrą alternatywą dla wiszącego żyrandola. Jej cechą charakterystyczną jest klosz, pod którym znajduje się żarówka. Plafon umieszcza się zwykle we wnętrzach często użytkowanych, gdzie większe znaczenie ma funkcjonalność aniżeli styl (np. korytarzy, biur). Ten typ lampy idealnie nadaje się do niskich sufitów, dzięki czemu jej elementy nie przeszkadzają domownikom.

ycipk-2d1mre

Plafony dają najczęściej łagodny, rozproszony blask, jednak to zależy od modelu. W sklepach można znaleźć też plafony z punktowymi źródłami światła, które mogą być obrotowe, co pozwala dostosować nachylenie można do własnych potrzeb. Niektóre modele zachwycają designem, nadają się więc dla osób szczególnie zwracających uwagę na estetykę dodatków. Popularne są minimalistyczne plafony LED-owe, nadające się do wnętrz w nowoczesnym stylu, i plafony z dekoracyjnymi reflektorami, w które można wkręcić szalenie modne żarówki edisonki.

Plafon - jaki do łazienki, jaki do pokoju dziecka?

ycipk-2d1mre

Wybierając plafon do łazienki, na początek weźmy pod uwagę zabezpieczenia przed wilgocią. W tym przypadku sprawdzą się modele z zabezpieczeniem na poziomie przynajmniej IP44. Jeśli decydujemy się na egzemplarz z kloszem, zwróćmy uwagę na jego fakturę. Klosz matowy nie będzie nas raził w oczy i da bardzo delikatne światło. Plafony z reflektorami będą świecić mocniej i sprawdzą się w tych miejscach, gdzie potrzeba lepszej widoczności, np. przy lustrze nad umywalką.

Plafon do pokoju dziecka to najbezpieczniejsze i najpraktyczniejsze rozwiązanie (ponieważ trudniej je rozbić), które da rozproszone światło na całej powierzchni pokoju. Jeśli potrzebujemy lepszej widoczności w niektórych miejscach, np. kąciku do przewijania, wybierzmy niewielkie modele dające światło kierunkowe. Można kupić także praktyczny plafon z funkcją ściemniania albo plafon z funkcją zmiany temperatury barwowej.

ycipk-2d1mre

Plafon sprawdzi się nie tylko jako oświetlenie ogólne. Można umieścić go też w aneksie kuchennym jako źródło światła kierunkowego nad blatem, który powinien być dobrze oświetlony.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2d1mre

ycipk-2d1mre
ycipk-2d1mre