Trwa ładowanie...
d36mgc6

Przytulny półmrok. Lampy do salonu i sypialni. Aranżacja światłem

Długie wieczory i chłodne noce to doskonała okazja do tego, by pomyśleć o stworzeniu świetlnej aranżacji, która sprawi, że wnętrze zyska nowego charakteru. Umiejętna gra światłem sprawi, że efekt będzie niesamowity.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Edisonki to tylko jeden z hitów oświetleniowych
Edisonki to tylko jeden z hitów oświetleniowych (Shutterstock.com)
d36mgc6

Podpowiadamy, jak wybrać lampę do sypialni i salonu tak, by zarówno jej design, jak i emitowane światło odpowiadało aranżacji pomieszczenia. Światło oddzieli strefę wypoczynku od przestrzeni roboczej.

d36mgc6

Gra świateł

Nawet najlepiej urządzone pomieszczenie może wydawać się pozbawione wyrazu, jeśli nie dobierzesz do wystroju odpowiednich ozdób, które dodadzą mu charakteru. Możesz to zrobić mając do dyspozycji jedynie światło. Strefa wypoczynku, taka jak sypialnia, zdecydowanie wymaga światła ciepłego i rozproszonego, które uspokaja i sprzyja wyciszeniu. Jeśli jednak sypialnia służy ci również jako miejsce do wieczornej lektury, zaaranżuj niewielki kącik do czytania. Światło musi być nieco ostrzejsze, by czytanie nie było męczarnią.

d36mgc6

Duża lampa stojąca przy łóżku sprawdzi się doskonale. W salonie dobrze będzie postawić na światło nieco chłodniejsze, choć nadal utrzymane w ciepłym tonie. Zimne światło może sprawić, że pomieszczenie wyda się niegościnne, zdecydowanie lepiej sprawdzi się na przykład w pracowni lub łazience.

Shutterstock.com
Podziel się
d36mgc6

Duże i małe pokoje

Oświetlenie pomieszczeń o standardowym kształcie nie stanowi problemu. Schody pojawiają się wtedy, gdy salon pełen jest załamań i wnęk, do których światło sufitowe po prostu nie dociera. Wtedy z pomocą przychodzą lampy stojące i stołowe. W ten sposób możesz wydzielić kącik relaksu w postaci kanapy lub fotela, w którym czytasz lub oglądasz telewizję.

d36mgc6

Salon to reprezentacyjne miejsce każdego mieszkania, dlatego należy zadbać o to, by oświetlenie eksponowało jego największe zalety. Z drugiej strony nie wolno przesadzać. Duży salon z kilkoma źródłami światła wygląda elegancko, lecz małe pomieszczenie z żyrandolem, lampami i kinkietami może wprowadzić chaos do wystroju. Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń, lepiej będzie wybrać lampę sufitową, która rozprasza światło w różnych kierunkach.

Jedno czy kilka źródeł

d36mgc6

Dobrym pomysłem będzie również mieszanie źródeł światła tak, by eksponować niektóre elementy wystroju, a inne ukrywać. Do tego zadania doskonale sprawdzą się kinkiety i lampy podłogowe, ale również dekoracyjne podświetlenie podblatowe. Jeśli na przykład chcesz, by po wejściu do salonu każdy zwrócił uwagę na rodzinne zdjęcia, warto postawić na światło boczne. Jeżeli przebudowa całej instalacji elektrycznej nie wchodzi w grę, warto zdecydować się na lampę stojącą.

Podziel się opinią

Share

d36mgc6

d36mgc6
d36mgc6