Trwa ładowanie...

Piękno, prestiż, innowacja – drzwi wewnętrzne na miarę potrzeb

Projektanci przywiązują coraz większą wagę do starannego planowania elementów wykończenia wnętrz. Wykorzystują w tym celu nowe technologie, stawiają na komfort użytkowników i funkcjonalny design. Na jakie innowacje możemy liczyć w przypadku drzwi wewnętrznych? Oto rozwiązania, które cieszą się aktualnie niesłabnącym powodzeniem.

Piękno, prestiż, innowacja – drzwi wewnętrzne na miarę potrzebŹródło: Materiały prasowe, fot: Porta
dr18akd
dr18akd

Tajne przejścia

Furorę w nowoczesnych domach robią drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą. Jest ona zbudowana z aluminium i stosunkowo wąska. Po wmontowaniu w ścianę zwykle zupełnie znika. Niekiedy odkryta pozostaje tylko jej krawędź o około centymetrowej szerokości. Sam profil ma budowę komorową, dzięki czemu stabilnie podtrzymuje skrzydło. To z jednej strony pozostaje zlicowane ze ścianą. Jeśli dodatkowo zostanie pokryte takim samym materiałem jak ona, drzwi staną się niemal niewidoczne.

W zależności od rodzaju i stylu pomieszczenia, w którym znajdują się drzwi z ukrytą ościeżnicą, mogą być one wykończone farbą, kaflami ceramicznymi, płytkami betonowymi, tapetą, lustrem, drewnem, blachą, tkaniną, a nawet filcem. Dla podtrzymania efektu ukrytego przejścia w ścianie klamki powinny być jedynie dyskretne zaakcentowane. W tego typu drzwiach wewnętrznych stosuje się niekiedy system samodomykający oraz zamki magnetyczne.

Ich wysokość wrota

Licznych sympatyków mają również drzwi z szeroką górną ościeżnicą, która optycznie je podwyższa i eksponuje we wnętrzu. Oznacza to, że standardowe modele ze skrzydłami o wysokości 2m mogą nawet sięgać sufitu. Taka nadstawka świetnie sprawdza się w wysokich wnętrzach, jak lofty czy kamienice. Rozwiązanie to bywa też stosowane w nowoczesnych domach z antresolami, gdzie salon czy kuchnia mają wysokość dwóch kondygnacji.

Dopasowana do skrzydła drzwi nadstawka może być drewniana, fornirowana, okleinowana lakierowana czy pokryta farbą. Zgodnie z najnowszymi trendami w wykończeniu wnętrz te dwa elementy można jednak skontrastować. Przykładowo podwyższona ościeżnica drewniana zaprezentuje się elegancko i nowocześnie zestawiona z białym, prostym w budowie skrzydłem.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Porta

Wejście jak w saloonie

Drzwi z odwrotną przylgą charakteryzują się tym, że skrzydło otwiera się na zewnątrz, chociaż wizualnie od strony danego pomieszczenia nie różni się niczym od drzwi otwieranych do wewnątrz. Drzwi tradycyjne oraz te z odwrotną przylgą po zamknięciu wyglądają jednakowo, co poprawia estetykę wykończenia wnętrz. To praktyczne rozwiązanie w wąskich korytarzach i przedpokojach, gdzie nie zawsze jest miejsce na otwarcie skrzydła, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu przebywa więcej osób.

Co ważne, tego typu drzwi wewnętrzne są też dostępne w wersji z ukrytą ościeżnicą i mogą otwierać się obustronnie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych zawiasów. Pozwalają one zarówno na pociągnięcie skrzydła do siebie, jak i jego wsunięcie w ościeżnicę i pchnięcie w przeciwną stronę.

Znikające skrzydła

Drzwi przesuwne to coraz częstszy element wykończenia wnętrz w kawalerkach oraz tam, gdzie nie ma miejsca na drzwi skrzydłowe, np. między kuchnią i spiżarką czy sypialnią i garderobą. Poruszają się dzięki specjalnej szynie wzdłuż murów. Skrzydło zainstalowane na prowadnicy po otwarciu może zachodzić na ścianę lub chować się w niej za sprawą zamontowanej tam kasety. Oczywiście wymaga to specjalnej budowy ścianki z aluminiowych profili i płyt kartonowo-gipsowych. Dlatego warto przewidzieć to już na etapie projektu. Co ważne, skrzydła przesuwne zwykle są dostępne w takim samym wykończeniu jak tradycyjne, dzięki czemu łatwo jest zgrać ze sobą oba typy drzwi w mieszkaniu.

Drzwi akustyczne

Cisza i spokój to komfort nie tylko dla tych, którzy pracują w domu, lecz także wszystkich marzących o relaksie i efektywnym wypoczynku nocnym. Akustyczne drzwi wewnętrzne wygłuszają pomieszczenia dzięki odpowiedniemu wypełnieniu (podobnie jak inne elementy wykończenia wnętrz, ściany czy sufity).

W przeciwieństwie do tańszych drzwi wewnętrznych, których konstrukcja bazuje na kartonie o strukturze plastra miodu, drzwi dźwiękoszczelne zbudowane są z pianki poliuretanowej lub wiórowej płyty otworowej wzmocnionej ramiakiem. Ościeżnice wypełniona jest pianką lub betonem. Nie bez znaczenia są też dobrze dobrane uszczelki ściśle przylegające do łączeń. W klasie dźwiękoszczelności lepiej wypadają na ogół drzwi pozbawione przeszkleń oraz bezprzylgowe. Istotny w tym przypadku jest jednak prawidłowy montaż, który najlepiej zlecić fachowcom.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Porta
dr18akd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr18akd