Pergole ogrodowe - klasyczne konstrukcje i inspiracje jak z bajki
Liczne zastosowanie i praktyczne funkcje pergoli sprawiają, że coraz chętniej wprowadzamy je do wystroju ogrodów, tarasów i działek, a nawet niewielkich balkonów.
17.06.2019 | aktual.: 17.06.2019 12:38
Pergole ogrodowe zmienią ogród lub taras
Bajeczne ogrody pełne kwiatów, które zachęcają do spędzania czasu w zacienionym kącie na eleganckiej ławeczce, to nie tylko rośliny, ale też różnego rodzaju elementy tzw. małej architektury. Ścieżki, murki, płotki, donice ogrodowe, dekoracje, a także funkcjonalne i efektowne pergole podtrzymujące pnącza – uczynią nawet z niewielkiego ogrodu miejsce jak ze snu. Zielony bluszcz, kwitnące pnącze z pięknymi kwiatami czy winogron – możliwości jest mnóstwo. W zależności od stanowiska, w którym chcemy umieścić pergolę, możemy stworzyć oryginalny oraz funkcjonalny punkt ogrodu i posadzić rośliny, które szybko stworzą doskonałą, wymarzoną atmosferę.
Efektowne pergole dają mnóstwo możliwości
Pergolę możemy wkomponować w wybraną przestrzeń na kilka sposobów. Postawiona np. pod ścianą uniesie i podtrzyma rośliny lubiące stanowiska nasłonecznione. Wyeksponowane stworzą efektowną ramę dla zasadzonych u podstawy pergoli krzewów lub kwiatowych rabat. Dzięki pergoli łatwo "zazielenimy" także te miejsca, gdzie nie mamy możliwości posadzić drzewek lub dużych roślin. Wystarczą ogrodowe donice, pergola i odrobina fantazji.
Klasyczne, półkoliste pergole nad furtką lub ścieżką tworzą malownicze przejście między poszczególnymi obszarami np. podjazdem i strefą wypoczynkową. Idealnie wieńczą wejście na posesję. Choć na to, aby roślina w pełni przykryła pergolę i ładnie się rozrosła, trzeba czasem trochę poczekać, to przy odrobinie troski malownicze pnącza, liście i kwiaty już rok po zasadzeniu będą pożądaną ozdobą.
Kolejne zastosowanie pergoli to rodzaj osłony przed cieniem i zwieńczenie ławeczki, na której wśród pnączy możemy komfortowo spędzić czas ze znajomymi. Pergolę możemy zamontować nad istniejącą ławeczką lub wybrać model "2 w 1".
Pergole z donicami
Pergola wymaga stabilnego zamocowania. Zwykłe produkty z metalu po prostu wbija się w ziemię, ale nie zawsze są one wystarczająco stabilne. Pod ciężarem rozrastających się roślin mogą się uginać. Aby pergola była stabilna, możemy ją głęboko wkopać, zamontować usztywniającą konstrukcję, połączyć np. ze słupkami ogrodzenia lub dobrze dociążyć, np. donicami. W zintegrowanych z pergolą donicach możemy zasadzić oplatające ją pnącza lub inne dowolne urozmaicające całą kompozycję rośliny.