Trwa ładowanie...

Pergole, kratki i trejaże - elementy architektury ogrodowej

Pergole, kratki i trejaże - elementy architektury ogrodowejŹródło: shutterstock
d1x2nzc
d1x2nzc

Aby ogród był atrakcyjny, oprócz roślin powinny się w nim znaleźć także elementy architektury ogrodowej. Należą do nich między innymi pergole, kratki oraz trejaże.

Pergola, kratka i trejaż to najczęściej drewniane elementy architektoniczne, które uatrakcyjnią ogród i pomogą w wydzieleniu poszczególnych stref w ogrodzie. Dodatkowo są to znakomite podpory dla roślin pnących i o przewieszających się pędach. Obsadzone roślinami pergole, kratki i trejaże tworzą ciekawe pionowe przestrzenie – zielone ściany, dzięki którym można podzielić ogród na strefy o różnym przeznaczeniu, takie jak miejsc wypoczynkowe, warzywnik, plac zabaw dla dzieci, niewielkie boisko czy przydomowy sad. Takimi konstrukcjami można także zasłonić mniej efektowne fragmenty ogrodu, takie jak śmietnik czy kompostownik.

Pergola

Pergola to konstrukcja zbudowana z dwóch rzędów pionowych słupów podtrzymujących poziome ażurowe zadaszenie. Pergola może być ustawiona jako wolno stojąca konstrukcja w dowolnym miejscu ogrodu bądź wspierać się o ścianę budynku. Można ją też ustawić przy furtce wejściowej – wtedy wejście na posesję będzie wyglądać jak roślinna bramka albo tunel. Pergola stanowi znakomite zadaszenie kącika wypoczynkowego, miejsca do grillowania czy stanowiska przeznaczonego na pakowanie samochodu.

Trejaż

Trejaż jest zbudowany z jednego rzędu słupów, które u góry są połączone poziomą belką, na której są osadzone krótkie elementy poprzeczne. Trejaż doskonale nadaje się jako przegroda oddzielająca strefy ogrodu albo parawan zasłaniający te fragmenty ogrodu, które planuje się wydzielić.

Kratka

Kratka to najprostsza konstrukcja do podpierania pnączy. Tworzy ją rama i wypełniająca ją kratownica. Kratkę można ustawić w ogrodzie jako niezależną konstrukcję. Można też przymocować ją do ściany budynku bądź do skrzyni czy donicy, w której posadzono rośliny. Kratki porośnięte roślinami stanowią pomysłowy i efektowny parawan przy tarasie. Kratka może także stanowić efektowne ścianki altany.

d1x2nzc

Aby dobrze spełniały swoją funkcję, pergola, kratka czy trejaż muszą być stabilnie umocowane w podłożu bądź przymocowane do ściany budynku. Instalując je w ogrodzie czy na tarasie należy wziąć pod uwagę nie tylko wagę samej konstrukcji, ale także to, że po kilku latach masa zieleni roślin porastających je znacznie się zwiększy, co dodatkowo obciąży konstrukcję. Pionowe słupy powinny być sztywno osadzone w podłożu – najlepiej ustawić je na betonowych słupach fundamentowych.

Pergole, kratki i trejaże najczęściej są konstrukcjami drewnianymi, dlatego wymagają odpowiedniej konserwacji. Dodatkowo należy dokładnie zabezpieczyć przed butwieniem te fragmenty drewnianych słupów, które będą znajdować się w ziemi.

Co roku jesienią, po opadnięciu liści trzeba dokładnie sprawdzić konstrukcje, by stwierdzić czy nie są konieczne naprawy. Ewentualne uszkodzenia należy usunąć przed rozpoczęciem następnego sezonu, zanim rośliny wznowią wzrost.

d1x2nzc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x2nzc