GarderobaParownice do ubrań – koszule bez zagnieceń, łóżko bez roztoczy

Parownice do ubrań – koszule bez zagnieceń, łóżko bez roztoczy

Parownice zyskują coraz większą popularność. Czyszczą bez użycia detergentów i doskonale radzą sobie z delikatnymi tkaninami, których nie wypierzemy w pralce i nie wyprasujemy żelazkiem. Poniżej prezentujemy kilka modeli w różnych cenach.

Parownice do ubrań – koszule bez zagnieceń, łóżko bez roztoczy
Źródło zdjęć: © iStock.com | rosshelen
Sylwia Ścibak

04.01.2019 | aktual.: 13.02.2019 13:28

Parownica do ubrań – wyprasujesz, odświeżysz, zabijesz roztocza

Parownica to rodzaj niewielkiego AGD, które służy głównie do prasowania delikatnych ubrań i odzieży obszytej wystającymi aplikacjami, na których trudno jest postawić stopę tradycyjnego żelazka. Jest to bardzo bezpieczny sprzęt, zwłaszcza dla małych dzieci.

Dzięki parownicy możemy również odświeżyć tkaniny, które zwykle rzadko się pierze, np. zasłonki i firanki, oraz meble, których nie można wyprać w ogóle np. fotele, kanapy oraz łóżka. Gorąca para zabija roztocza, wpływające często niekorzystnie dla alergików, oraz niweluje przykry zapach z gotowanych potraw czy dymu papierosowego.

Parownice, chociaż bardzo wielofunkcyjne, mają jednak kilka wad. Są mniej dokładne od żelazek ze stopą i wymagają prasowania "w powietrzu", co po pewnym czasie może być dość męczące. Kompaktowe modele z mniejszym zbiornikiem na wodę są mało wydajne, więc nie nadają się do prasowania czy odświeżania ubrań dużej rodziny. Modele ze stojącym wieszakiem i dużym zbiornikiem na wodę są z kolei dość drogie (kosztują nawet ok. 1000 zł).

Obraz
© Shutterstock.com

Parownica do ubrań – jaki model wybrać?

Parownice dzielą się głównie na dwa rodzaje: ręczne i stojące. Parownice ręczne są niewielkie, łatwe w przenoszeniu, ale mają bardzo mały zbiornik na wodę, co przy dłuższym prasowaniu wymaga częstego uzupełniania. Parownice stojące charakteryzują się z kolei dużą mocą i bardzo dużym zbiornikiem na wodę (ok. 1-1,5 l), co utrudnia przenoszenie, ale pozytywnie wpływa na wydajność. Do tego typu urządzeń dołącza się także wieszaki na ubrania, co sprawia, że prasowanie i odświeżanie stają się wygodniejsze.

Przy wyborze parownicy do ubrań warto zwracać uwagę na ilość pary, którą urządzenie jest w stanie wytworzyć w ciągu minuty. Im ten parametr jest większy, tym wydajniejsze jest prasowanie i czyszczenie. Standardowe modele mają wydajność od 20 do 50 gram na minutę. Najwydajniejsze modele mogą wytworzyć nawet 200 gram pary w ciągu minuty.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)