Ogrzewanie podłogowe - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Ogrzewanie podłogowe to skuteczny sposób na utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach. Łączy wiele praktycznych funkcji docenianych we współczesnym budownictwie. Jednak przed montażem instalacji warto wszystko dokładnie rozplanować i rozważyć najważniejsze wady oraz zalety.

Ogrzewanie podłogowe - wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

09.05.2018 | aktual.: 09.05.2018 17:03

Podłogówka elektryczna

#

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to nowoczesna instalacja, która odznacza się dużym komfortem eksploatacyjnym. Może służyć do całościowego ogrzewania pomieszczeń lub zostać wykorzystana jako ogrzewanie dodatkowe. System elektryczny składa się z mat grzejnych układanych pod posadzką oraz regulatorów temperatury. Zazwyczaj montuje się je w niewielkich pomieszczeniach (w kuchni, łazience)
. Jednak istnieje także możliwość ułożenia mat grzejnych w całym domu. Dzięki temu będzie można zrezygnować z dodatkowych grzejników oraz tradycyjnego ogrzewania wodnego.

Co to jest ogrzewanie wodne?

#

Nośnikiem ciepła jest woda, zatem konieczne jest wykonanie całej instalacji centralnego ogrzewania. Woda zostaje ogrzana przez kocioł grzewczy, a następnie zasila ogrzewanie. Podłogówka powinna zostać zaprojektowana już na etapie wznoszenia budynku. Dokładny schemat instalacji pozwoli na dobór odpowiedniego pieca i podstawowych elementów wyposażenia. Ogrzewanie można wykonać w dowolnych strefach budynku lub we wszystkich pomieszczeniach. Najczęściej tworzy się centralne ogrzewanie z podłogówką oraz dodatkowymi grzejnikami ściennymi. Woda znajdująca się w instalacji zostaje nagrzana do temperatury 40-50 stopni C. Ciepło stopniowo wydostaje się przez podłogówkę i równomiernie ogrzewa wnętrza. Warto też pamiętać, że ogrzewanie może zostać zintegrowane z innymi instalacjami (kolektory słoneczne, pompy ciepła itp.). Dzięki temu ogrzewanie jest znacznie bardziej ekonomiczne pod względem kosztów. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat sezonowych kosztów użytkowania ogrzewania podłogowego – przeczytaj artykuł.

Zalety i wady ogrzewania elektrycznego

#

Ogrzewanie podłogowe elektryczne zdobywa pozytywne opinie użytkowników. Do niewątpliwych zalet należy bezobsługowa praca i duża efektywność cieplna. Energia elektryczna jest przyjazna dla środowiska naturalnego, a instalacja grzewcza nie ogranicza przestrzeni użytkowej. Ciepło płynie z podłogi, dzięki czemu cyrkulacja powietrza staje się bardziej efektywna. Co więcej, podczas montażu nie trzeba ingerować w ściany ani przeprowadzać skomplikowanych instalacji. Wystarczy dobrać odpowiednie maty grzejne, które sprawiają, że koszt ogrzewania podłogowego staje się dość ekonomiczny.

Niestety takie ogrzewanie ma też swoje wady. Jedną z nich jest wyższy koszt eksploatacji systemu. Cena energii elektrycznej pozostaje dość wysoka, co przekłada się na podwyższone koszty użytkowania ogrzewania. Kolejną niedogodnością są trudności w ewentualnych naprawach. Co prawda awarie ogrzewania elektrycznego zdarzają się sporadycznie, jednak wymagają demontażu całej nawierzchni podłogowej.

Najważniejsze wady i zalety ogrzewania wodnego

#

Największą zaletą podłogówki wodnej jest komfort cieplny i równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu. Nawierzchnia podłogowa nagrzewa się do temperatury 27-30 stopni C, dzięki czemu możemy chodzić po niej gołymi stopami. Atutem wodnego ogrzewania podłogowego jest też duża uniwersalność. Instalacja nadaje się do niemal każdego pomieszczenia. Schemat systemu grzewczego może być dopasowany zarówno do przestronnych, jak i małych wnętrz. Ogrzewanie podłogowe wodne jest też tanie w eksploatacji, świetnie sprawdzi się zatem do ogrzewania lub dogrzewania większych budynków.

Decydując się na instalację wodną, musimy pamiętać o jej wadach. Do najważniejszych należy konieczność regularnej obsługi kotła. Wodne ogrzewanie nie będzie tak komfortowe w obsłudze jak jego odpowiedniki elektryczne. Co więcej, montaż wiąże się z koniecznością wykonania profesjonalnego projektu. Cennik prac doświadczonych wykonawców nie jest niski. Dlatego koszt ogrzewania podłogowego jest kilkakrotnie wyższy w porównaniu z podłogówką elektryczną. Mimo tego odpowiednio sporządzony schemat instalacji i poprawny montaż sprawiają, że wodna instalacja grzewcza zwraca się w postaci niskich kosztów eksploatacyjnych.

Co warto wybrać?

#

Wybierając pomiędzy ogrzewaniem elektrycznym a wodnym, warto rozważyć podstawowe argumenty. Ogrzewanie elektryczne zagwarantuje nam komfortową obsługę i niższy koszt instalacji. Wystarczą maty grzejne i sterownik. Niestety energia elektryczna jest dość droga. Dlatego ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdza się do dogrzewania pomieszczeń. Można je też wykonać w dobrze zaizolowanych budynkach o mniejszym metrażu. Ogrzewanie elektryczne zamontowane w dużym, słabo ocieplonym budynku nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Coroczny koszt ogrzewania podłogowego byłby zbyt wysoki.

Ogrzewanie podłogowe wodne jest znacznie bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Dodatkowy bilans energetyczny poprawia pompa ciepła. Jednak jest to rozwiązanie, które wymaga sporej inwestycji podczas montażu. Trzeba zapłacić za system grzewczy, kocioł, a także za budowę komina dymowego. System centralnego ogrzewania wymaga też zagospodarowania oddzielnego pomieszczenia na kotłownię. Dlatego sprawdzi się wyłącznie w budynkach o sporej powierzchni użytkowej. Z pewnością będzie to dobre rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na jak najniższych kosztach ogrzewania pomieszczeń.

Jaki jest koszt?

#

Koszt ogrzewania podłogowego oblicza się w przeliczeniu na mkw. Najtańsze i najprostsze w montażu będą instalacje elektryczne. Za dobrej jakości maty grzejne wraz z pełnym montażem zapłacimy 150-300 zł/mkw. Ostateczna cena zależy od mocy grzewczej, specyfiki pomieszczenia oraz rodzaju instalacji elektrycznej. Do kosztów całkowitych musimy jedynie dołączyć sterownik, który nabędziemy za 300-500 zł.

Koszt montażu ogrzewania wodnego z pozoru jest bardzo podobny. Za najtańsze rury grzejne i niedrogich fachowców zapłacimy 80-100 zł/mkw. Bardziej zaawansowana instalacja i sprawdzeni fachowcy to koszt rzędu 100-140 zł/mkw. Pamiętaj przy tym, że ceny proponowane przez fachowców mogą się między sobą bardzo różnić.
Dodatkowe termostaty podwyższą nasze wydatki o ok. 30 zł/mkw. Trzeba jednak pamiętać, że niezbędnym wydatkiem będzie także budowa kotłowni, komina dymowego oraz zakup odpowiedniego kotła grzewczego. Przez to ostateczna cena wodnego ogrzewania podłogowego będzie już znacznie wyższa.

Źródło artykułu:Kalkulatory Budowlane
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)