Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe to najbliższy idealnemu sposób ogrzewania domu, można je jednak wykonać na dwa sposoby – stosując elektryczne przewody i maty grzejne albo rury, którymi przepływa gorąca woda. Które rozwiązanie jest tańsze? Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest znacznie prostsze do zamontowania od wodnego, ale przewody, z których się je wykonuje, są droższe niż rury. W dodatku za eksploatację ogrzewania elektrycznego płaci się więcej niż w przypadku wodnego z pompą ciepła, kotłem na gaz ziemny, węgiel czy drewno.
02.03.2015 10:38
Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe elektryczne?
Wykonuje się je najczęściej, stosując przewody stałooporowe, czyli działające ze stałą mocą. Do sterowania temperaturą w pomieszczeniu potrzebny jest wtedy termostat z czujnikiem temperatury powietrza lub podłogi. Do pomieszczeń mieszkalnych odpowiednie są przewody o mocy jednostkowej 10-17 W/m układane z rozstawem 7-14 cm w zależności od mocy i materiału wierzchniej warstwy podłogi (większym dla drewna i wykładzin dywanowych, mniejszym dla materiałów ceramicznych i kamienia).
Układając przewody, trzeba je mocować do metalowej siatki ułożonej na izolacji cieplnej bądź taśmą klejącą lub klejem do cienkiej warstwy podkładu podłogowego (wylewki wstępnej). Po ułożeniu przewody zakrywa się betonowym podkładem podłogowym o grubości zalecanej przez producenta.
Na niedużych powierzchniach, na przykład w łazienkach i toaletach, oraz tam, gdzie jest ważne, żeby przewody nie spowodowały podniesienia poziomu posadzki, stosuje się maty grzejne – z cienkim przewodem na siatce montażowej. Matę umieszcza się w warstwie kleju do płytek grubości 5-7 mm, bezpośrednio pod nimi. Moc jednostkowa mat wynosi 150-170 W/mkw., a szerokość najczęściej 50 cm.
Za wykonanie elektrycznego ogrzewania podłogowego trzeba zapłacić 150-250 zł/mkw. Koszt instalacji o powierzchni 1-2 mkw. (w niewielkiej łazience) może być jednak nawet dwa razy wyższy, bo wtedy największy udział ma w nim cena termostatu. Jeśli wybierzesz taki z ekranem dotykowym i możliwością programowania, wydasz na niego blisko 400 zł, najtańsze kosztują około 100 zł.
Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe wodne?
Tworzą je przede wszystkim rury z tworzywa sztucznego (PEX, PE-RT, PB) bądź miedzi (w powłoce ochronnej z tworzywa) ułożone na warstwie starannie wykonanej izolacji cieplnej. Mocuje się je do niej specjalnymi uchwytami. Można też zastosować specjalne płyty izolacyjne z wypustkami przytrzymującymi rury. Początek i koniec każdej z nich podłącza się do pary rozdzielaczy umieszczonych w centralnej części domu – zwykle w specjalnej metalowej szafce, w której znajduje się też armatura regulacyjna. Rury, podobnie jak przewody grzejne, zakrywa się podkładem podłogowym o grubości zalecanej przez producenta.
Ze względu na wysoki koszt zaworów, rozdzielaczy i pompy obiegowej wykonanie ogrzewania wodnego opłaca się na powierzchni co najmniej kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Wtedy orientacyjny koszt jednostkowy instalacji wynosi 150-200 zł/mkw. Jednak w przypadku niewielkiej instalacji może być kilkakrotnie wyższy.