Ogrzewanie łazienki — koszty, optymalna temperatura i inne istotne fakty
Ogrzewanie łazienki należy do kwestii, których zdecydowanie nie należy bagatelizować. Odpowiednia temperatura ma bowiem ogromne znaczenie dla codziennego komfortu. Chociażby perspektywa gorącego, porannego prysznica w zimie powinna być przyjemnością. Jeśli jednak wiąże się z koniecznością przebywania w zimnym, słabo ogrzanym miejscu, nie będzie mieć nic wspólnego z miłym początkiem dnia. Jakie ogrzewanie w łazience zapewni doskonały efekt? Czy ciepłe wnętrze oznacza wysokie rachunki za energię?
Ogrzewanie łazienki — ile ciepła potrzebujemy?
Planując, jak ogrzać łazienkę, musimy pamiętać o tym, że to właśnie ona powinna być najcieplejszym pomieszczeniem w całym mieszkaniu. Za optymalną uznaje się temperaturę około 24°C. Pozwoli ona uniknąć dyskomfortu w momencie zdjęcia ubrań, a także przy wychodzeniu z ciepłej kąpieli lub spod prysznica.
Przybliżona ilość energii potrzebnej dla zapewnienia komfortu cieplnego w dobrze ocieplonym budynku to około 120-130 W na metr kwadratowy powierzchni łazienki. Oznacza to, że jeśli jej metraż wynosi około 4 m2, konieczne jest umieszczenie w niej źródła (lub źródeł) ciepła o mocy około 480-520 W. W praktyce oznacza to, że w małym wnętrzu wystarczający może być pojedynczy drabinkowy grzejnik łazienkowy; przy większej powierzchni konieczne będzie jednak dodatkowe ogrzewanie do łazienki, na przykład instalacja podłogowa.
Ogrzewanie łazienki — wodne czy elektryczne?
Zarówno grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe, dostępne są obecnie w wersji wodnej oraz elektrycznej. Pierwszy wariant polega najczęściej na podłączeniu źródła ciepła do instalacji centralnego ogrzewania. Jest to niewątpliwie sposób na tanie ogrzewanie łazienki w sezonie grzewczym.
Korzystając wyłączne z centralnego ogrzewania, nie mamy jednak możliwości szybkiego ogrzania łazienki w przypadku nagłego załamania pogody poza sezonem grzewczym. Możliwość uruchomienia urządzenia elektrycznego pozwala na ogrzewanie łazienki również latem — zawsze, gdy tego potrzebujemy.
Zaletą elektrycznego grzejnika w łazience jest możliwość umieszczenia go w niemal dowolnym miejscu. Miejsce, w którym znajdzie się urządzenie wykorzystujące wodę, zależy z kolei od przebiegu instalacji wodno-kanalizacyjnej. W niektórych przypadkach może to znacznie utrudnić zaprojektowanie wnętrza idealnie dopasowanego do potrzeb użytkowników.
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?
Zarówno klasyczne grzejniki, jak i podłogówka, mają swoje wady i zalety. Grzejniki są stosunkowo wielofunkcyjnymi urządzeniami — obecnie projektuje się je w taki sposób, by mogły być wykorzystane np. jako podręczna suszarka na ręczniki. Wiele z nich to także modele ozdobne, stanowiące ciekawy akcent we wnętrzu. Są także znacznie tańsze niż ogrzewanie podłogowe — ceny zaczynają się już od kilkuset złotych.
Estetyka może jednak mieć swoją cenę. Popularne grzejniki chromowane swój elegancki wygląd zawdzięczają specjalnej powłoce. Przyczynia się ona jednak do spadku efektywności grzejnika, który wydziela około 30% mniej ciepła niż model niechromowany o takich samych parametrach. Trzeba mieć to na uwadze podczas wybierania konkretnego produktu.
Grzejniki pozwalają też szybko ogrzać zimną łazienkę; emitowane przez nie ciepło szybko rozchodzi się po pomieszczeniu, co można odczuć dosłownie w kilka minut od ich uruchomienia.
Ogrzewanie podłogowe zapewnia z kolei wyjątkowy komfort w postaci przyjemnie ciepłej posadzki. Ponadto pozwala uniknąć sytuacji, w której w pomieszczeniu są strefy cieplejsze i zimniejsze; ciepło rozchodzi się równomiernie. Dzięki temu można stworzyć naprawdę komfortowe warunki, jednocześnie nastawiając ogrzewanie na niższą temperaturę niż w przypadku grzejników. To z kolei sprzyja oszczędnościom, zwłaszcza w przypadku ogrzewania podłogowego w małej łazience, w której jego instalacja jest mniej kosztowna niż w dużym pomieszczeniu.
Cena montażu ogrzewania podłogowego zależy przede wszystkim od powierzchni łazienki. Koszt materiałów i robocizny może być jednak bardzo zróżnicowany — od około 80 do nawet 450 zł/m2, w zależności od rodzaju instalacji oraz dodatkowych urządzeń, takich jak sterowniki.
Trzeba podkreślić, że dobre ogrzanie łazienki — elektryczne lub wodne — nie zawsze oznacza konieczność wybierania między grzejnikami a podłogówką. W przypadku większych wnętrz najlepiej jest połączyć oba te rozwiązania. Pozwoli to cieszyć się wygodą ogrzewania podłogowego, ale i możliwością szybkiego podniesienia temperatury w łazience dzięki grzejnikowi.
WP Dom na: