WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu
Materiał Partnera
Ogród
25-05-2017 (09:12)

Ogród na długiej, wąskiej działce. Jak go urządzić?

Długa na kilkadziesiąt metrów, szeroka na zaledwie kilka – tak wygląda znaczna część działek budowlanych w miastach. Trudny kształt i ograniczona powierzchnia, o wielkości 150–250 m2, nie oznacza wcale, że ogród będzie niewygodny i bezużyteczny. Przeciwnie, na niewielkim terenie możemy stworzyć przytulną i funkcjonalną przestrzeń.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ogród na długiej, wąskiej działce. Jak go urządzić?
(Shutterstock.com)

Idealna działka pod budowę domu ma kwadratowy kształt i przynajmniej 500 m2 – w takim przypadku nie ma problemu z wpisaniem obiektu w teren i zaaranżowaniem przyjaznego ogrodu. Jest to jednak sytuacja idealna, a podobnych działek jest niewiele bądź są one bardzo drogie.

Inne, szczególnie długie i wąskie pasma gruntu, mogą wydawać się trudne do zagospodarowania. Zdradzamy jednak kilka trików, które pomogą w ich aranżacji, optycznie powiększą przestrzeń i pozwolą cieszyć się ogrodem niezależnie od okoliczności.

Zatarcie granicy między domem a ogrodem
Połączenie przestrzeni domu i ogrodu, np. za pomocą tarasu, który będzie pełnił rolę dodatkowego pomieszczenia czy pokoju przejściowego, optycznie powiększy teren działki. Aby tak się stało, należy zastosować podobne materiały zarówno we wnętrzu domu, jaki i na zewnątrz. Jeśli więc w salonie na podłodze są drewniane deski, warto je położyć również na tarasie, dzięki czemu będzie on stanowił przedłużenie powierzchni mieszkalnej.

To cię też zainteresuje: Genialne pomysły na kuchnię. Numer 1 wbija w fotel!

Aby spotęgować efekt, materiały wykorzystane w ogrodzie do budowy nawierzchni czy ogrodzenia, również powinny być jak najbardziej zbliżone kolorystyką i fakturą do tych, które są użyte we wnętrzu.

Wydzielenie stref funkcjonalnych
Ogród będzie sprawiał wrażenie większego niż w rzeczywistości, jeśli zostanie podzielony na odrębne strefy funkcjonalne, rekreacyjną, reprezentacyjną czy roboczą. Dzięki temu zabiegowi wydzielone zostaną swoiste działki, których dłuższy bok optycznie zostanie skrócony, osiągając kształt kwadratu, co optycznie poszerzy teren. Chcąc osiągnąć jeszcze lepszy efekt, warto zadbać o wydzielenie stref w taki sposób, aby osoba będąca w ogrodzie, nie mogła z jednego miejsca ogarnąć wzrokiem całej przestrzeni. Taki rezultat uzyska się, wykorzystując żywopłot, ściankę czy pergolę.

Zróżnicowanie terenu
Jeżeli nie ma miejsca i możliwości na wyodrębnienie stref za pomocą wspomnianych elementów, należy postarać się o urozmaicenie terenu. Dzięki zamierzonej nieregularności i zróżnicowaniu poziomów działki, osiągniętemu przy pomocy murków i palisad, zostanie urozmaicona linia projektowa ogrodu i osiągnięte wrażenie głębi. Efekt ten spotęguje taras na niewysokim podwyższeniu, kamienny murek, nasadzenia w dużych, geometrycznych donicach bądź rabaty na obrzeżach ogrodu. Podniesienie terenu wokół trawnika również powiększy go optycznie.

Urozmaicona ścieżka
Przestrzeń zyska też wizualnie dzięki odpowiednio dobranym elementom nawierzchniowym i ich umiejętnemu ułożeniu.

Zobacz koniecznie: Lepsze niż klimatyzacja. I tańsze!

– Na długiej, wąskiej działce należy unikać układania elementów podłużnych wzdłuż ogrodu, ponieważ to prowadzi do wizualnego zwężenia terenu. Działkę ”poszerzymy”, wykorzystując prostokątne płyty i układając je prostopadle do dłuższego boku działki. Efekt głębi uzyskamy również, wytyczając ścieżki pod różnymi kątami, po skosie bądź w taki sposób, aby się wiły, a ich linia brzegowa szła po łuku. Ogród optycznie urozmaicimy także, tworząc przykuwający uwagę wzór na nawierzchni chodnika – radzi Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk.

Oszczędzanie przestrzeni
Zbyt duże nagromadzenie elementów w ogrodzie może dać odwrotny efekt i zmniejszyć przestrzeń. Należy więc pamiętać, aby na małej przestrzeni zachować ład. W tym celu warto postarać się o zaoszczędzenie przestrzeni oraz połączenie funkcji poszczególnych przedmiotów i elementów. Rolę schowka na narzędzia, zamiast osobnego domku, mogą pełnić siedziska i skrzynie, natomiast murki oporowe stanowić jednocześnie ławkę.

Rośliny
Na małej przestrzeni nie ma zbyt wiele miejsca na duże, rozłożyste drzewa i bujną roślinność. Z tego powodu należy ograniczyć się do niewielkich krzewów i kwiatów, które z biegiem lat nie zdominują wolnej przestrzeni. Dodatkowo warto postarać się o dobór takich nasadzeń, które będą miały drobne liście i będą ułożone kaskadowo.

Przy ogrodzeniu, zamiast powszechnych tuj, można zastosować rośliny okrywowe i pnącza, np. bluszcz pospolity, które szybko rosną i nie zajmują dużo miejsca. Długi i wąski ogród wizualnie skróci również posadzenie mniejszych roślin z przodu i większych z tyłu.

Powyższe rady skutecznie pozwolą modelować proporcje działki i wpływać na optyczny odbiór terenu. Dzięki temu trudna do zaaranżowania działka, będzie w pełni wykorzystana i atrakcyjna dla jej wszystkich użytkowników.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.