WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu
wp

Klimatyzacja czy markizy?

To zupełnie różne sposoby na ucieczkę przed letnim upałem. Markiza jest cicha i naturalna, z kolei klimatyzacja zabójczo skuteczna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Klimatyzacja czy markizy?
(Shutterstock.com)

Jak ochłodzić dom?

W gorący letni dzień nowoczesne wnętrze z panoramicznym przeszkleniem może niepokojąco upodobnić się do szklarni. Można sobie z tym radzić na różne sposoby, począwszy od pokrywania szyb specjalną powłoką, przez montaż okiennic, rolet i żaluzji, aż po instalację klimatyzacji.

wp

Niezawodna klima

Jeśli zależy nam na utrzymaniu stałej niskiej temperatury niezależnie od pogody na zewnątrz, klimatyzacja będzie najlepszym rozwiązaniem. W klimatyzowanym domu można sobie ustawić dowolną temperaturę, która w dodatku w każdym pokoju może być inna. Taki komfort dają urządzenia sprężarkowe. Tańsze od nich klimatory, które do chłodzenia potrzebują wody albo kostek lodu, nie zdobyły popularności – cena jest ich główną zaletą, za to są mało wydajne i kłopotliwe w utrzymaniu.

Tanio nie będzie

Klimatyzatory są coraz tańsze i coraz popularniejsze nie tylko w biurach, ale również w domach. Jest to jednak wciąż spory wydatek. Na pojedyncze urządzenie typu split, wystarczające do chłodzenia jednego pomieszczenia, trzeba wydać ok. 2000 zł (choć w sprzedaży są zarówno urządzenia droższe, jak i nieco tańsze). Wyposażenie całego domu wraz z montażem może więc oznaczać wydatek nawet rzędu kilkunastu tysięcy złotych. A do tego dochodzą koszty eksploatacji, czasem kilka tysięcy złotych rocznie. W dodatku im mniej wydamy na początku, tym więcej będziemy płacić w kolejnych latach. Tani sprzęt jest najczęściej energochłonny. Do rachunków za prąd dochodzi jeszcze koszt czyszczenia i dezynfekcji urządzeń. Przegląd połączony z gruntownym czyszczeniem trzeba robić przynajmniej dwa razy w roku. W zaniedbanych instalacjach mogą rozwijać się pleśnie, zanieczyszczające powietrze zarodnikami. Można trochę zaoszczędzić, osłaniając okna w najgorętszych godzinach dnia i dostosowując temperaturę w pomieszczeniach do potrzeb.

wp

Kłopotliwa skuteczność

Poważną wadą klimatyzatorów jest ich głośna praca. Tym głośniejsza, im szybciej pracuje wentylator. Skuteczność klimatyzatorów też bywa postrzegana jako wada. Różnica między temperaturą w intensywnie chłodzonym domu a tą panującą na zewnątrz jest naprawdę znaczna. Wiele osób uważa, że to prowadzi do przeziębień. Osobną kwestią są różne dolegliwości wywołane przez suche powietrze.

Markiza działa subtelniej

Można też walczyć z upałem, jeszcze zanim wtargnie do naszego domu, i zainstalować osłony zatrzymujące promienie słońca na zewnątrz. Taka jest rola markiz. Gęsty materiał rozprasza i odbija światło, sprawiając, że przez szyby przenika tylko w kilku procentach. Pokoje są lekko zacienione, a przy tym chronione przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

wp
Shutterstock.com
Podziel się

Markizy są tańsze od klimatyzatora, a wydatki związane z eksploatacją – zupełnie nikłe. W dodatku mogą chronić nas cały dzień, podczas gdy klimatyzacja zwykle bywa uruchamiana tylko na kilka godzin.

Trochę trzeba się wysilić

Jednak żeby markizy dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być używane w prawidłowy sposób, co wymaga od właścicieli pewnego wysiłku. Żeby schłodzić dom tradycyjną metodą, trzeba we właściwym czasie otwierać i zamykać okna. Nocą do domu powinno wpływać rześkie powietrze, a rano okna należy zamknąć i zasłonić. Można to robić ręcznie albo zaprząc do pracy maszyny – systemy automatyki są coraz tańsze i łatwo dostępne. Niektóre markizy zresztą są przynajmniej częściowo zasilane prądem z własnych baterii słonecznych.

wp

Ale markiza to metoda naturalna, cudów nie zdziałamy. Gdy na dworze temperatura przekracza 30 stopni, nie uda się schłodzić pokoi do 18 stopni. A to może klimatyzacja.

wp
wp
wp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.