Trwa ładowanie...

Klimatyzacja czy markizy?

To zupełnie różne sposoby na ucieczkę przed upałem. Markiza jest cicha i naturalna, z kolei klimatyzacja zabójczo skuteczna.

Klimatyzacja czy markizy?Źródło: Shutterstock.com
d37z20e
d37z20e

Jak ochłodzić dom?

W gorący dzień nowoczesne wnętrze z panoramicznym przeszkleniem niepokojąco upodabnia się do szklarni. Można sobie z tym radzić na różne sposoby, począwszy od pokrywania szyb specjalną powłoką, przez montaż okiennic, rolet i żaluzji, aż po instalację klimatyzacji.

Niezawodna klima

Jeśli zależy nam na utrzymaniu stale niskiej temperatury niezależnie od pogody na zewnątrz, klimatyzacja jest najlepszym rozwiązaniem. W klimatyzowanym domu można sobie ustawić dowolną temperaturę, która w dodatku w każdym pokoju może być inna. Taki komfort dają urządzenia sprężarkowe. Tańsze od nich klimatory, które do chłodzenia potrzebują wody albo kostek lodu, nie zdobyły popularności. Cena jest ich główną zaletą, są za to mało wydajne i kłopotliwe w utrzymaniu.

Zobacz koniecznie! Najtrwalsze, najcichsze i w dobrej cenie. Idealne rozwiązanie do domu

Tanio nie będzie

Klimatyzatory są coraz tańsze i coraz popularniejsze nie tylko w biurach, lecz także w domach. Jest to jednak wciąż spory wydatek. Na pojedyncze urządzenie typu split, wystarczające do chłodzenia jednego pomieszczenia, trzeba wydać ok. 2000 zł (choć w sprzedaży są zarówno urządzenia droższe, jak i nieco tańsze).

d37z20e

Wyposażenie całego domu wraz z montażem może więc oznaczać wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. A do tego dochodzą koszty eksploatacji, czasem kilka tysięcy złotych rocznie. W dodatku im mniej wydamy na początku, tym więcej będziemy płacić w kolejnych latach. Tani sprzęt jest najczęściej energochłonny. Do rachunków za prąd dochodzi jeszcze koszt czyszczenia i dezynfekcji.

Przegląd połączony z gruntownym czyszczeniem trzeba robić przynajmniej dwa razy w roku. W zaniedbanych instalacjach mogą rozwijać się pleśnie, zanieczyszczające powietrze zarodnikami. Można trochę zaoszczędzić, osłaniając okna w najgorętszych godzinach dnia i dostosowując temperaturę w pomieszczeniach do potrzeb.

Kłopotliwa skuteczność

Poważną wadą klimatyzatorów jest ich głośna praca – tym głośniejsza, im szybciej pracuje wentylator. Skuteczność urządzeń też bywa postrzegana jako wada. Różnica między temperaturą w intensywnie chłodzonym domu a tą panującą na zewnątrz jest naprawdę znaczna. Wiele osób uważa, że to prowadzi do przeziębień. Osobną kwestią są różne dolegliwości wywołane przez suche powietrze.

Markiza działa subtelniej

Można też walczyć z upałem, jeszcze zanim wtargnie on do naszego domu, i zainstalować osłony zatrzymujące promienie słońca na zewnątrz. Taka jest rola markiz. Gęsty materiał rozprasza i odbija światło, sprawiając, że przez szyby przenika ono tylko w kilku procentach. Pokoje są lekko zacienione, a przy tym chronione przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Markizy są tańsze od klimatyzatora, a wydatki związane z ich eksploatacją – nikłe. W dodatku mogą nas chronić przez cały dzień, podczas gdy klimatyzacja zwykle bywa uruchamiana tylko na kilka godzin.

d37z20e

Trochę trzeba się wysilić

Jednak żeby markizy dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być używane w prawidłowy sposób, co wymaga od właścicieli pewnego wysiłku. Żeby schłodzić dom tradycyjną metodą, trzeba we właściwym czasie otwierać i zamykać okna. Nocą do domu powinno wpływać rześkie powietrze, a rano okna należy zamknąć i zasłonić.

Można to robić ręcznie albo zaprząc do pracy maszyny – systemy automatyki są coraz tańsze i łatwo dostępne. Niektóre markizy zresztą są przynajmniej częściowo zasilane prądem z własnych baterii słonecznych.

Ale markiza to metoda naturalna, cudów nie zdziałamy. Gdy na dworze temperatura przekracza 30⁰C, nie uda się schłodzić pokoi do 18⁰C. Klimatyzacja to potrafi.

d37z20e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37z20e