Gotowanie pod skosami. Jak zaaranżować przestrzeń pełną słońca?
25.05.2017 | aktual.: 26.05.2017 14:09
Wygląd kuchni na poddaszu jest uzależniony od kształtu więźby dachowej. Najprostsza do zaaranżowania opcja dotyczy dachu dwuspadowego. Wielospadowy tworzy bowiem więcej załamań i nierzadko kuchnia wymaga wtedy zabudowy wykonanej na wymiar. W takim wnętrzu mniej równomiernie rozkłada się też światło, trzeba więc szczególnie zadbać o to, by okna wypadły tam, gdzie najbardziej będziemy ich potrzebować.
Kuchnia na poddaszu
Skosy mogą stanowić problem o tyle, że utrudniają montaż typowej zabudowy kuchennej z szafkami wiszącymi, szczególnie jeśli na pochyłej ścianie są także okna dachowe. Plusem jest jednak to, że zyskujemy w takim przypadku doskonale rozświetlony blat roboczy, przy którym do południa – a latem nawet do wieczora – możemy pracować bez włączania sztucznego światła. Jeśli okno zostało ulokowane we wnęce, to tam powinna znajdować się główna przestrzeń do pracy.
Kuchnia na poddaszu
Istotnym elementem, rozwiązującym wiele istotnych problemów aranżacyjnych na poddaszu, jest ścianka kolankowa. Jeśli jest dość wysoka, z powodzeniem można ustawić przy niej szafki z blatem. Wystarczy już 75 cm, by zmieściły się standardowe meble. Jeśli jednak okna dachowe sięgają (niemal) podłogi, też nic straconego. Można wtedy spróbować wstawić tam stół z krzesłami, by powstał kącik jadalniany.
Kuchnia na poddaszu
Znana zasada mówi, że powierzchnia okien dachowych powinna odpowiadać min. 10 proc. powierzchni podłogi na poddaszu. Oczywiście im więcej światła tym lepiej. W kuchni jednak najlepiej jest, gdy duże przeszklenia są umieszczone jak najwyżej, by móc ustawić meble wzdłuż ścian. Chyba, że zdecydujemy się na aneks kuchenny na środku pomieszczenia.
Kuchnia na poddaszu
Na górnych kondygnacjach jest na ogół najcieplej. W przypadku kuchni nie jest to jednak zaleta, a duże okna dachowe dodatkowo podnoszą temperaturę, gdy tylko słońce zaświeci mocniej. W sezonie letnim konieczne stają się więc rolety wewnętrzne, najlepiej antyrefleksyjne, odbijające promienie słoneczne.
Jeśli okna wypadają tuż nad blatem, o ile to możliwe, warto zamontować powyżej nich oświetlenie punktowe. W chłodniejszych miesiącach szyby mogą pozostawać całkowicie odsłonięte. W kuchni na poddaszu najlepiej sprawdzają się okna wyposażone w nawiewniki, sprzyjające cyrkulacji powietrza.