Trwa ładowanie...

Noże kuchenne ostre jak nigdy. Nie muszą kosztować fortuny

Osełka jest najstarszą metodą ostrzenia noży, która towarzyszyła człowiekowi od czasów, gdy zaczął on używać narzędzi. O popularności tej metody świadczy fakt, że ostrzałki tego typu przetrwały do dziś, a do produkcji używa się najbardziej wytrzymałych materiałów.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Noże kuchenne ostre jak nigdy. Nie muszą kosztować fortunyŹródło: Shutterstock.com
d2vtzne
d2vtzne

Nawet najlepszy zestaw nie naostrzy noża sam, dlatego poza sprzętem trzeba mieć również odpowiednie umiejętności. Żaden nóż nie będzie wiecznie ostry, dlatego warto pomyśleć o tym, jak sprawić, by ostrze przetrwało długie lata.

Nie popełniaj podstawowego błędu

Osoby, które decydują się na zakup drogich noży kuchennych bądź roboczych, często popełniają błąd, ostrząc je zwyczajną osełką kulkową, która kosztuje kilka złotych. W ten sposób maszynka najszybciej "zje" ostrze, ścierając zbyt wiele metalu.

Naostrzą wszystkie noże niezależnie od kształtu Shutterstock.com
Naostrzą wszystkie noże niezależnie od kształtu Źródło: Shutterstock.com

Z jakiego materiału powinna być osełka?

Każda osełka ma kształt podłużnej bryły, której kształt jest dostosowany do rodzaju szlifowanej powierzchni. Dawniej ostrzałki były wykonane z naturalnych kamieni ściernych, takich jak piaskowiec, obecnie do ich produkcji wykorzystuje się na przykład korund, kwarc lub diament. Ten ostatni jest najtrwalszy, a osełki z drobnych diamentowych ziaren są uznawane przez wielu za najlepsze na rynku. Poza twardością samych ziaren liczy się również spoiwo, które wykorzystano w procesie produkcji. Zwykle lepiszcze wykonane jest z najwyższej jakości masy ceramicznej.

Osełki diamentowe to najlepsza opcja dla osób, które cenią sobie wysoką jakość ostrzenia, a także są posiadaczami najwyższej jakości noży kuchennych bądź myśliwskich. Stosowanie kamieni o różnym stopniu ziarnistości sprawi, że szlif będzie gładki jak tafla szkła. Tak przygotowane ostrza sprawdzą się podczas przygotowywania potraw i będą ciąć każdy produkt niczym ciepłe masło, praktycznie bez użycia siły.

d2vtzne

Osełka czy ostrzałka kółkowa

W przeciwieństwie do ostrzałek kółkowych, kamienie ostrzące pozwalają na samodzielne ustawienie kąta ostrzenia. To z kolei sprawia, że możesz wybrać wysokość szlifu. Pamiętaj, że noże przeznaczone do różnych czynności wymagają innego ustawienia ostrza podczas ostrzenia – noże do filetowania muszą być ostrzejsze niż tasak, ale nie muszą być tak wytrzymałe.

Twoje noże będą godne prawdziwego szefa kuchni Shutterstock.com
Twoje noże będą godne prawdziwego szefa kuchni Źródło: Shutterstock.com

Postaw na odpowiednią gradację materiału

Najważniejszą rzeczą, która decyduje o przydatności danej osełki, jest gradacja, zwana również ziarnistością. Im większe "ziarna" zostaną osadzone w spoiwie, tym lepsze właściwości ścierne będzie miał kamień. Oczywiście nie oznacza to, że zawsze powinno się wybierać kamień o dużej ziarnistości. Te są stosowane głównie do przeprofilowania bardzo wysłużonych ostrzy, które nie miały wcześniej styczności z ostrzałką i są już całkowicie tępe. Użycie ostrzałki tego typu traktuje się jak bazę do kolejnych czynności.

Osełki o średniej gradacji to najpopularniejszy model, który stanowi złoty środek między wyprofilowaniem a gładkością szlifu. Odpowiednio użytkowany kamień zapewni bardzo dobrą jakość ostrza na długi czas przy minimalnym zużyciu materiału. Ci, którzy chcą osiągnąć najlepszą ostrość, mogą pokusić się o ostrzałkę o minimalnych, niemal mikroskopijnych ziarnach, która będzie w stanie nadać krawędzi zabójczą ostrość, a przy tym idealną gładkość cięcia dzięki szlifowi, który pozbawiony jest najmniejszych rysek.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2vtzne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vtzne